pozyczka ratalna przez internet

Pożyczki prywatne – czym są i jak ich udzielać?

Pożyczki prywatne - czym są i jak ich udzielać?

Istnieje wiele produktów finansowych pozwalających na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Do naszej dyspozycji oddano kredyty, pożyczki-chwilówki i pożyczki prywatne. Te ostatnie są bodaj najmniej znane, jednak mają liczne zalety, o których warto się przekonać. Co dokładnie wyróżnia ten instrument finansowy i na czym polega korzystanie z jego dobrodziejstw? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym tekście.

Spis treści:

Pożyczki prywatne

Przede wszystkim należy nadmienić, że pożyczki prywatne mają tę zasadniczą zaletę, iż wolne są od ograniczeń. Korzystając z nich, podpisujemy umowę z osobą prywatną, która decyduje się na to, by podzielić się z klientem nadmiarem zgromadzonych przez siebie środków. W trakcie negocjacji z pożyczkodawcą możemy zatem dokładnie ustalić nie tylko samą kwotę, która zostanie nam przyznana, ale również wszelkie zasady, które będą obowiązywać obie strony w czasie zawartego porozumienia. Trzeba zatem z całą stanowczością podkreślić, że pożyczki prywatne są o wiele bardziej elastyczne niż te zaciągane w bankach czy parabankach.

Prywatne pożyczki – wyższe kwoty i swoboda działania

Warto nadmienić, że w przypadku sformalizowanych instytucji bankowych, będących pod ścisłą kontrolą państwa, obowiązują ściśle określone zasady. Sytuacja finansowa klienta ubiegającego się o kredyt czy pożyczkę jest bardzo wnikliwie analizowana. Sprawdzane są dane zawarte w biurach informacji gospodarczej i wszelkich instytucjach monitujących zaległości płatnicze każdego z nas. Taka szczegółowa analiza nie jest oczywiście niczym złym, pamiętając o tym, ile wynoszą rekordowe zadłużenia Polaków, jednak czasem nie można pozwolić sobie na zwłokę w pożyczeniu pieniędzy, a ta najczęściej występuje, gdy należy składać wiele wymaganych dokumentów, oczekiwać na decyzje itp. Tymczasem pożyczki prywatne to sposób na pożyczenie pieniędzy bez ingerencji pośredników. Korzystają na tym obie strony, bo pożyczkodawca może wedle swoich preferencji określić oprocentowanie, które uzna za stosowne, a ten, kto pożycza, nie musi poddawać się drobiazgowej kontroli. Może mieć jednak pewność, że niejednokrotnie zapłaci mniej niż w dużej korporacji finansowej.

Pożyczka prywatna – co mówi polskie prawo?

Myli się ten, kto uważa, że opisywany tu sposób na pożyczanie pieniędzy jest wyjęty spod prawa. Zasady przyznawania pożyczek prywatnych reguluje bowiem artykuł 720 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim tworząc umowę pożyczki, pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na pożyczkobiorcę własność określonej kwoty, a ten, kto ją pobiera, zobowiązuje się do jej zwrotu. W przypadku sum przekraczających 500 złotych konieczne jest stworzenie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zawieraną transakcję. Pozwala on na ewentualne dochodzenie swoich praw w sądzie, gdyby któraś ze stron okazała się nieuczciwa.

Pożyczki od osób prywatnych – bezpieczeństwo transakcji

Wspomnieliśmy już o sporządzaniu stosownych umów pomiędzy dwoma stronami transakcji. Czy dokumenty te są wystarczającą formą zabezpieczenia i o czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim koniecznością jest, by przed podpisaniem konkretnego dokumentu, dokładnie zapoznać się z jego treścią. To warunek, który trzeba spełnić zawsze, gdy składamy swój podpis na jakiejkolwiek umowie. Trzeba przecież dokładnie przekonać się, z kim chcemy współpracować. Może też okazać się, że oprocentowanie jest o wiele wyższe, niż ustalaliśmy w czasie rozmowy. Niewykluczone, iż w dokumencie znajdą się też zapisy o wysokich karach za każdy kolejny dzień spóźnienia w spłacie zadłużenia. Takie umowne opłaty dodatkowe nie są jednak określone przez polskie prawo. Mogą być dowolnie ustalone przez pożyczkodawcę, zatem warto uważać.

Giełda pożyczek prywatnych

Wiadomo już, jakimi zasadami rządzą się pożyczki prywatne i z jakimi ewentualnymi problemami można zetknąć się w czasie korzystania z nich. Pozostaje jednak pytanie, gdzie znaleźć stosowne ogłoszenia. Otóż te oferuje giełda pożyczek prywatnych. Ma ona postać forum dyskusyjnego, na którym osoby zainteresowane tematem wymieniają się informacjami. Można zatem odnaleźć zarówno tych, którzy szukają wsparcia, jak i tych, którzy są gotowi go udzielić. Już wtedy możliwe jest wstępne zapoznanie się z warunkami podpisywanych umów. Ci, którzy szukają gotówki, również opisują, na jakie warunki mogą przystać, zatem łatwiejsze staje się dobranie takiego partnera biznesowego, który odpowiada wymogom konkretnej osoby.

Prywatne pożyczki pod weksel

Każdą zawieraną umowę należy odpowiednio zabezpieczyć. Formą takiego zabezpieczenia jest weksel. To dokument potwierdzający zdolność pożyczkobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Stanowi również o tym, że obie strony zgadzają się na ustalone warunki umowy. Dokument ten chroni przy tym interes obu stron. Jednak tylko wtedy, gdy jest odpowiednio sporządzony, trzeba zatem zwrócić uwagę na jego treść, bo można łatwo wpaść w niemałe tarapaty. Pamiętajmy więc, by wykazać się dużą ostrożnością.

Pożyczki prywatne gotówkowe

Opisany tu sposób na pożyczanie ma swoje wady i zalety, o których warto pamiętać. Zdając sobie z tego sprawę, trudniej o popełnienie błędu, który może sporo kosztować. Pamiętając zatem o wszystkich zasadach bezpieczeństwa, mamy szansę pożyczyć pieniądze na dobrych warunkach. Pożyczki prywatne nie są, jak widać, ściśle uregulowane bardzo restrykcyjnymi przepisami, jednak są osadzone w polskim prawie. Trzeba jednak być uważnym i czytać podpisywane umowy. To najlepsza droga do tego, by cieszyć się z dobrze przemyślanej transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Wybierz ile chcesz pożyczyć

    Wybierz czas spłaty w miesiącach

    mies.