Pozyczka-ratalna.pl

Jak działa pożyczka pod zastaw auta? Czy zastawionym samochodem możesz nadal jeździć?

Jeśli zdarzyło Ci się wnioskować o kredyt samochodowy, to wiesz, że dostępny jest na atrakcyjnych warunkach, ale wymaga dodatkowych zabezpieczeń. To m.in. zastaw rejestrowy, cesja polisy AC czy przywłaszczenie. Jeśli interesuje Cię pożyczka, w pewnych przypadkach zabezpieczeniem może być zastaw auta. Na czym to polega i do kogo jest skierowana taka oferta? 

Pożyczka pod zastaw auta – jak to działa?

W odróżnieniu od standardowej oferty pożyczka pod zastaw wymaga od klienta zabezpieczenia w postaci zastawu auta. To propozycja skierowana przede wszystkim do osób, które potrzebują środków, ale nie mają zdolności kredytowej, i otrzymują odmowę ich otrzymania od firm pozabankowych. W takim przypadku pożyczka pod zastaw auta może być optymalnym, a wręcz jednym z niewielu rozwiązań. Zaletą jest to, że mając wartościowe zabezpieczenie, możesz uzyskać dużą kwotę pożyczki. 

Pożyczka pod zastaw samochodu – czy takie oferty są dostępne?

W tym przypadku nie możesz przebierać w propozycjach. Możliwe, że na takich zasadach zostanie Ci udzielona pożyczka prywatna. Dzięki zastawowi zmniejszy to ryzyko ponoszone przez pożyczkodawcę

W Polsce najpopularniejszą firmą, która udziela takich zobowiązań, jest AutoKapital. Najważniejszymi punktami oferty są:

 • Wypełnienie wniosku zajmuje ok. 3 minuty i natychmiast uzyskujesz informację, na jaką możesz liczyć kwotę.
 • Środki są wypłacane w 24h od zawarcia umowy.
 • Firma nie wymaga zaświadczenia o dochodach.
 • Udziela pożyczek długoterminowych do 48 miesięcy.
 • Możesz otrzymać od 20 do 100 tys. zł (do 80% wartości pojazdu). 
 • Od 18 maja 2023 roku firma udziela pożyczek wyłącznie przedsiębiorcom na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

Zatem jako osoba fizyczna nie skorzystasz z tej oferty. W takim przypadku mogą Cię zainteresować prywatne pożyczki pod zastaw samochodu. 

Jaki pojazd może być zabezpieczeniem spłaty pożyczki?

Pożyczki pod zastaw auta może być przyznana, jeśli Twój pojazd spełnia określone wymagania:

 • to samochód osobowy lub dostawczy (do 3,5 tony),
 • auto osobowe musi mieć poniżej 10 lat, a dostawcze – 6 lat (liczy się moment udzielenia pożyczki), 
 • brak ustanowionych zabezpieczeń na pojeździe,
 • właścicielem samochodu musi być pożyczkobiorca,
 • ma polisę OC.

Na czym dokładnie polega zabezpieczenie? Przede wszystkim nie dochodzi do przerejestrowania auta. Pojawia się jedynie odpowiednia adnotacja o współwłasności w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Związane z tym formalności to kwestia jednej wizyty w wydziale komunikacji. Kolejnymi wymaganiami są depozyt jednego kompletu kluczyków lub przedstawienie weksla własnego in blanco (zależnie od wartości pożyczki). 

Pożyczka pod zastaw online – jak wyceniany jest samochód?

Jak już wiesz, możesz otrzymać pożyczkę do 80% wartości Twojego pojazdu. Jak sprawdzić, ile możesz uzyskać? Zrobisz to na autokapital.pl. Znajdziesz tam narzędzie online, które umożliwi łatwą wycenę pojazdu. 

Musisz podać:

 • przebieg,
 • typ pojazdu (osobowy, dostawczy),
 • markę, np. Ford, Renault,
 • model, np. Grand Scenic,
 • datę pierwszej rejestracji,
 • wersję silnika i wyposażenia.

Wartość zostanie określona na podobnym poziomie jak średnie ceny w popularnych serwisach ogłoszeniowych.

Po tym kroku możesz przejść do złożenia wniosku. Po zawarciu umowy firma, która udziela pożyczki, staje się współwłaścicielem pojazdu. Jeśli nie będziesz jej spłacać, ma prawo do przejęcia auta, co oznacza, że zostanie ono przeznaczone na spłatę zobowiązania. 

Pożyczka pod zastaw samochodu, którym nadal jeździsz

Czy możesz korzystać z auta, które zabezpiecza spłatę? Kiedyś nie było to możliwe, ale obecnie firmy, które udzielają takich pożyczek, nie odbierają ich. Możesz zatem w dalszym ciągu korzystać z tego auta. 

Konfiskata pojazdu – kiedy następuje?

Jak już wiesz, auto może być odebrane ze względu na niespłacanie pożyczki. Czy zatem może dojść do tego, że będziesz zalegać z zapłatą jednej raty, a z dnia na dzień zostanie Ci odebrany pojazd? Nie, nie może to tak wyglądać. Zasady są uregulowane w Kodeksie cywilnym i ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. 

Przede wszystkim wierzyciel potrzebuje tytułu wykonawczego sporządzonego według określonego wzoru. Powinny się w nim znaleźć kwota zobowiązania, dane wierzyciela i dłużnika. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności. To on stanowi podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Dopiero mając ten dokument, sprawa może trafić do komornika, który dokona zajęcia pojazdu. Następnie, w ciągu 7 dni, dochodzi do sprzedaży auta poprzez licytację lub po cenie wyznaczonej przez dłużnika. 

Jak wykreślić pożyczkodawcę z dowodu rejestracyjnego?

Kiedy spłacisz pożyczkę, informacja o współwłaścicielu pojazdu może zniknąć z dokumentu, ale nie stanie się to automatycznie. Firma dostarcza oświadczenie o zwolnieniu z zabezpieczenia. Muszą się w nim znaleźć numer zastawu rejestrowego, data wykreślenia oraz nazwa sądu, który je wydał. Musisz mieć ponadto przy sobie dowód rejestracyjny i wypełnić wniosek o wykreślenie zastawu. Dokumenty powinny trafić do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowany jest pojazd.

Pożyczka pod zastaw samochodu – wady i zalety

To produkt, który ma wiele plusów, ale nie brakuje mu wad. Do największych korzyści można zaliczyć możliwość uzyskania dużej kwoty pożyczki. Dzięki zastawowi szansę na uzyskanie dużej kwoty mają również klienci z negatywnymi wpisami w bazach dłużników i złą historią w BIK-u. Do wad tego produktu należą natomiast formalności – jest ich sporo. Auto musi spełniać określone wymagania. Nie dostaniesz pożyczki pod zastaw starego samochodu. Jeśli nie będziesz spłacać zobowiązania, stracisz ten pojazd. Tak więc oferta jest ciekawa, ale przemyśl, czy to propozycja na pewno dla Ciebie.

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Szymon Machniewski
Pozostałe publikacje autora
Od 2008 roku związany z prowadzeniem biznesu. Tworzę content o tematyce finansowej, ubezpieczeń i działalności gospodarczej. Prywatnie miłośnik podróżowania i piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.