Pozyczka-ratalna.pl

Zasady odpowiedzialnego pożyczania

Każdemu z nas może czasem zabraknąć funduszy na ważny cel. Może to być remont, wakacje lub zakup samochodu czy niezbędnego sprzętu. Wtedy warto zastanowić się nad pożyczką lub kredytem. Niestety niektóre osoby mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu w banku. Może to być związane z negatywną historią kredytową lub zbyt niskimi dochodami. Produktom bankowym często towarzyszą też kłopotliwe formalności, wydłużające cały proces ubiegania się o dodatkowe finansowanie. Firmy pożyczkowe czy pozabankowe charakteryzują się znacznie szybszym i prostszym procesem wnioskowania o pożyczkę, a do tego mają znacznie niższe wymagania, dzięki czemu szansę na szybką pożyczkę mają nawet osoby, które spotkały się z odmową w bankach.

Z ofert pożyczki należy korzystać odpowiedzialnie i zgodnie z ich przeznaczeniem. Co to znaczy? Przede wszystkim nie powinno się traktować pożyczek jako regularnych źródeł dodatkowej gotówki. Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania finansowego musi być każdorazowo dobrze przemyślana. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy obszerny zbiór zasad odpowiedzialnego pożyczania, z którymi powinna zapoznać się każda osoba zainteresowana wnioskowaniem o pożyczkę.

Co musisz wiedzieć przed wnioskowaniem o pożyczkę? 6 zasad odpowiedzialnego pożyczania

1. Nie pożyczaj więcej niż będziesz w stanie oddać.

Jest to najważniejsza zasada, która pozwoli Ci pożyczać w sposób odpowiedzialny. Przed podpisaniem umowy o pożyczkę musisz dokładnie przeanalizować wszystkie koszty, które wiążą się ze spłacaniem zobowiązania. Jeśli wnioskujesz o pożyczkę ratalną, musisz upewnić się, że będziesz w stanie spłacać raty, nawet jeśli w danym miesiącu spotkają Cię dodatkowe, nieprzewidziane wydatki. Pamiętaj, że przyszłość nie zawsze jest przewidywalna, dlatego w przypadku podpisywania umowy o pożyczkę należy wziąć pod uwagę, że Twoja sytuacja finansowa może pogorszyć się w przyszłości.

2. Regularnie spłacaj raty.

Jeśli nie będziesz wywiązywał się regularnie z obowiązku spłaty swojego zobowiązania, firma pożyczkowa może naliczyć dodatkowe opłaty i kary umowne. Jeśli wiesz, że będziesz mieć kłopoty z terminowym uiszczeniem wpłaty, koniecznie skontaktuj się z pożyczkodawcą. Większość firm chętnie ustali z klientem dogodny termin spłaty. Jeśli takie problemy będą pojawiać się częściej, firma pożyczkowa może stracić cierpliwość, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami dla pożyczkobiorcy.

3. Strzeż się pętli zadłużenia.

Pętla zadłużenia oznacza sytuację, w której pożyczkobiorca pożycza pieniądze na spłatę poprzednich zobowiązań, przez co jego dług cały czas wzrasta. Wyjście z pętli zadłużenia jest tym trudniejsze im dłużej jest ona nakręcana. Pożyczanie pieniędzy na spłatę poprzednich pożyczek jest złym pomysłem, mimo że krótkoterminowo może wydawać się ucieczką od problemów. W rzeczywistości jednak problem tylko narasta i może prowadzić do egzekucji komorniczej. 

4. Dokładnie przeanalizuj dostępne oferty.

Przed wzięciem pożyczki warto zebrać dostępne na rynku oferty i zastanowić się nad tym, która z nich będzie najlepsza w danym przypadku. Pożyczki krótkoterminowe często mają niższe oprocentowanie, ale spłata pożyczki następuje bardzo szybko. Pożyczki ratalne mają dłuższy okres spłaty, a zobowiązanie zostaje rozłożone na wygodne raty. Jednak często suma spłaty jest wyższa, niż w przypadku chwilówek. Niektóre firmy oferują darmowe pożyczki dla nowych klientów, inne pozwalają na opóźnienie spłacania pożyczki lub wakacje kredytowe. Gdy potrzebujesz pożyczki warto sprawdzić co oferują poszczególne firmy i wybrać najlepszą dla siebie opcję.

5. Zawsze dokładnie czytaj umowę.

Pożyczka to bardzo ważny krok, wobec czego przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeczytać. Dzięki temu uchronisz się przed nieuczciwymi firmami, które mogą bez Twojej wiedzy umieścić w umowie niekorzystne dla Ciebie punkty. Jednak nawet jeśli korzystasz z usług uznanego, godnego zaufania pożyczkodawcy, warto zapoznać się z umową aby dokładnie zrozumieć jakie masz prawa i obowiązki w związku z zawarciem umowy pożyczki.

6. Zapoznaj się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi pożyczek.

Każdy pożyczkobiorca powinien znać podstawowe pojęcia dotyczące pożyczek. Dzięki temu lepiej porównasz oferty pożyczki i będziesz w stanie lepiej zrozumieć umowę. Te terminy powinieneś znać:

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to całkowity koszt danego kredytu lub pożyczki, wyrażony jako % jej sumy, w ujęciu jednego roku.
Odsetki – Koszt pożyczki wyrażony w procentach.
Prowizja – Opłata, którą pożyczkodawca nalicza za przyznanie pożyczki. Może być ona doliczana do raty, lub opłacana jednorazowo.
Opłata przygotowawcza – Są to koszty związane z przygotowaniem dokumentów, sprawdzeniem zdolności kredytowej i wszystkimi innymi działaniami prowadzącymi do przygotowania oferty i umowy pożyczki.
Opłata administracyjna – Jest to coraz rzadziej spotykana forma dodatkowej opłaty, naliczanej za działania takie jak przygotowanie umowy i dokumentów niezbędnych do przyznania pożyczki.
Przelew weryfikacyjny – Przelew wykonywany przez klienta na potrzeby weryfikacji swojej tożsamości oraz konta bankowego. Najczęściej jest on wykonywany na bardzo niskie sumy, takie jak 1 grosz czy 1 złoty.