Pozyczka-ratalna.pl

Pożyczka dla firm i przedsiębiorców. Pozabankowe finansowanie dla biznesu

Nie każda firma ma szansę na kredyt. Banki mają określone wymagania zarówno co do stażu działalności, jak i wyników finansowych. Przeprowadzają przy tym szczegółową analizę zdolności kredytowej. Jeśli wnioski Twojej firmy o takie finansowanie są odrzucane, weź pod uwagę skorzystanie z oferty pozabankowej. Pożyczki mogą Ci się kojarzyć ze zobowiązaniami na niewielkie kwoty, które nie rozwiążą problemu, który masz aktualnie. Tymczasem możesz tak uzyskać wyższą kwotę niż klienci prywatni. Sprawdź, co warto wiedzieć o takich ofertach. 

Nienajlepsza sytuacja finansowa polskich firm

Z danych z rejestru dłużników BIG InfoMonitor wynika, że kondycja finansowa polskich firm nie wygląda najlepiej. Wartość nieuregulowanych faktur i opóźnionych o co najmniej 30 dni rat kredytów wzrosła w maju 2023 roku o 3,3 mld zł w stosunku do tego samego miesiąca roku ubiegłego, co daje kwotę 41,5 mld zł. 

Firmy, które mają przeterminowane zadłużenie, trafiają do baz dłużników. Negatywne wpisy w nich powodują, że w zasadzie nie mają szans na kredyt. Poza tym banki przeważnie wymagają dokumentów, które potwierdzają płynność finansową firmy. Jeśli przedsiębiorca nie jest w stanie jej wykazać, pozostaje mu pożyczka dla firm bez BIK-u. 

Większość podmiotów pożyczkowych współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej, ale negatywne wpisy nie powodują, że nie przyznają klientom pożyczek. Przedsiębiorca w dalszym ciągu ma na nią szansę. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Co więcej, w dalszym ciągu pożyczka dla przedsiębiorców może obejmować dużą kwotę. To jednak nie oznacza, że dobrym krokiem jest skorzystanie z takiej oferty bez względu na warunki. Warto dokładnie przyjrzeć się ofercie, aby uniknąć popadnięcia w jeszcze większe problemy finansowe. 

pożyczka dla firm infografika

Pożyczki dla firm – największe zalety

Przedsiębiorstwa sięgają po ofertę pozabankową z co najmniej kilku powodów. Czym wyróżniają się pożyczki dla firm?

  • Łatwą dostępnością. Zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i urzędzie skarbowym nie muszą stanowić problemu. Jeśli firma ma złą historię kredytowania, to również nie oznacza, że nie dostanie finansowania. 
  • Przyznawane są od początku prowadzenia działalności. Przeważnie banki wymagają określonego stażu rynkowego, a jeśli nie stawiają takiego wymogu, mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia. O chwilówki dla firm możesz śmiało wnioskować od razu po rozpoczęciu działalności i masz duże szanse na przyznanie środków. 
  • Formalności ograniczone do minimum – chociaż to zależy od danej oferty. Pożyczkodawcy mogą wymagać, np. wyciągu z rachunku firmowego, bilansu czy książki przychodów i rozchodów. Natomiast nawet dużą kwotę możesz uzyskać w 100% online, bez wychodzenia z domu. 
  • Pozwalają uzyskać bardzo dużą kwotę np. pod zastaw samochodu. Wtedy pożyczka może wynieść do 80% wartości pojazdu. 
  • Ekspresowa przyznawalność. Szybko uzyskasz decyzję i, w razie pozytywnej, również przelew.
  • Możesz ją przeznaczyć na dowolny cel, ale nie zawsze. Część firm wymaga, aby środki były wykorzystane na zakupy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Pożyczka dla firm online – jak to przebiega?

Proces wnioskowania o środki wymaga złożenia wniosku, a poziom skomplikowania zależy od firmy, która umożliwia skorzystanie z oferty. Przeważnie zajmie to kilka minut. Natomiast zazwyczaj analiza zajmuje więcej czasu niż w przypadku chwilówek dla konsumentów. Zazwyczaj firmy w opisie oferty sugerują, że zajmie to do 24 godzin. Potrzebny jest numer NIP, dokument tożsamości i weryfikacja konta. Proces jest bardziej skomplikowany w przypadku pożyczek pod zastaw. 

Część firm wymaga dokumentów potwierdzających wyniki finansowe. W wielu przypadkach wystarczy wyciąg z konta bankowego za określony okres. W razie pozytywnej decyzji, środki mogą się znaleźć na rachunku klienta już w kilkanaście minut. Wszystko zależy od tego, czy pożyczkodawca korzysta z szybkich przelewów. 

Pożyczka dla firmy – jakie trzeba spełnić wymagania?

Chociaż oczekiwania pożyczkodawców nie są duże, to jednak nie każdy otrzyma pożyczkę. Oto podstawowe, najczęstsze wymagania firm:

  • Co najmniej 21 lat – zazwyczaj 18 to zbyt mało, czasami wystarczy 20, ale firma może wymagać nawet 25 lat.
  • Pełna zdolność do czynności prawnych wnioskującego.
  • Posiadanie numeru telefonu komórkowego, e-maila i konta w banku.
  • Aktualny dowód osobisty.
  • Adres zamieszkania w Polsce. 

Jeśli chodzi o kontrolowanie BIK-u i baz dłużników, to oczywiście firmy pożyczkowe robią to, ale nie zawsze. Poza tym negatywne wpisy nie muszą przesądzać o uzyskaniu odmownej odpowiedzi na wniosek. Jak wspomniałem, każdy przypadek jest analizowany indywidualnie. Być może historia kredytowania będzie problemem, ale nie musi. 

Kto może uzyskać finansowanie dla firm?

Z oferty mogą skorzystać różne podmioty. Zarówno prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zatrudniający pracowników, jak i spółki. W każdym przypadku wymagania firm pożyczkowych mogą się różnić. 

Pożyczka od pierwszego dnia prowadzenia działalności – czy to możliwe?

Jak najbardziej! Pożyczka na firmę jest dostępna, ale to nie znaczy, że ją na pewno dostaniesz. Pożyczkodawca przeanalizuje wniosek. Weźmie pod uwagę Twoją historię, może zaproponować środki, ale np. dopiero, jeśli zgodzisz się na dodatkowe zabezpieczenie. Znaczenie ma sporo czynników. 

Pożyczka dla firm – na co zwrócić uwagę?

Stosunkowo łatwa dostępność finansowania w sektorze pozabankowym nie powinna uśpić Twojej czujności. Zanim zdecydujesz się na daną ofertę, porównaj kilka propozycji i wybierz najlepszą. Na co zwrócić uwagę?

  • RRSO – to kluczowy parametr oferty. Skrótowiec pochodzi od rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania. Wskazuje w procentach, ile wynosi roczny koszt pożyczki w stosunku do całej kwoty zobowiązania. Ten wskaźnik musi obowiązkowo pojawić się w opisie oferty i przy kalkulacji. Obejmuje wszystkie koszty związane z pożyczką, dlatego najłatwiej na tej podstawie możesz wybrać najlepszą propozycję. 
  • Wiek – zazwyczaj 18 lat to zbyt mało. Przeważnie firma podaje również maksymalny wiek – z reguły między 70 a 80 lat.
  • Kwota – oferta może dawać możliwość uzyskania nawet kilkuset tysięcy złotych, ale są i takie firmy, które umożliwiają wnioskowanie o znacznie mniejsze sumy.
  • Wymagania – uzyskanie większej kwoty w zasadzie zawsze będzie wiązać się z koniecznością dostarczenia jakichś dokumentów. Oczekiwania pod tym względem mogą być różne. Są i takie firmy, które wymagają zabezpieczeń spłaty i przyznają środki, np. wyłącznie pod zastaw auta. 
  • Okres spłaty – nie chodzi o to, aby był jak najdłuższy, tylko dostosowany do Twoich oczekiwań. Ustal, ile maksymalnie możesz spłacać miesięcznie. Czy firma umożliwia rozłożenie spłaty na taki okres, aby płatność nie przekroczyła tej kwoty? Pamiętaj, że im dłuższy czas spłaty, tym wyższe koszty pożyczki.
  • Opinie o pożyczkodawcy – sięgaj wyłącznie po ofertę znanych, rzetelnych firm. Sprawdź Rejestr Pośredników Kredytowych i Instytucji Pożyczkowych prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Czy ta firma się w nim znajduje? Sprawdź opinie. Nie sięgaj po ofertę anonimowych marek, nawet jeśli jest bardzo atrakcyjna.

Pożyczka dla firm na start działalności? Z negatywnymi wpisami w bazach dłużników? To jest możliwe. Porównaj oferty i wybierz najlepszą!

5/5 - (Ilość ocen: 2)
Autor artykułu
Bartłomiej Węglewski
Pozostałe publikacje autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.