Pozyczka-ratalna.pl

Czym jest pożyczka prywatna?

W przypadku kłopotów finansowych szukamy pomocy w różnych instytucjach udzielających pożyczek bądź kredytów. Zdarza się jednak, że z różnych względów: złej historii kredytowej bądź problemów z komornikiem nie możemy skorzystać z tych ofert. W takiej sytuacji jednym z ciekawych rozwiązań są pożyczki prywatne. Czym się wyróżniają i na jakich zasadach można się o nie ubiegać? W tym tekście znajdują się odpowiedzi na te i inne pytania związane z tematem.

Pożyczki prywatne

Pożyczki prywatne są narzędziem finansowym, na którym zyskuje zarówno pożyczkodawca, jak i pożyczkobiorca. Kim jest ten, kto udziela pomocy finansowej? To swego rodzaju inwestor – osoba posiadająca nadwyżkę pieniędzy, którymi może podzielić się z kimś, kto poszukuje gotówki. Wiadomo jednak, że nie jest to pomoc bezinteresowna. Użyczana kwota, podobnie jak w banku czy instytucji pozabankowej, jest odpowiednio oprocentowana. Udzielający pożyczki chce na tej transakcji zarobić. Decydując się na skorzystanie z takiej oferty, mamy jednak pewność, że uzyskanie żądanej kwoty będzie o wiele prostsze niż w przypadku banku czy firmy pożyczkowej. Rozważając ten niestandardowy sposób, nasuwa się pytanie o bezpieczeństwo. To w pełni zrozumiałe. Tymczasem taka forma użyczania gotówki nie jest wyjęta spod prawa. Jej zasady określa artykuł 720 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego zapisami udzielający pożyczki zobowiązuje się przenieść na własność wnioskodawcy określoną ilość pieniędzy, a ten zobowiązuje się z kolei do ich zwrotu. W przypadku umowy opiewającej na kwotę powyżej 500 złotych wymagana jest umowa sporządzona na piśmie. Dokument stanowi potwierdzenie zawartej transakcji i pozwala – w razie konieczności – na dochodzenie swoich praw przed sądem.

Prywatne pożyczki – czy warto?

Wiadomo już, na jakich zasadach przyznawane są pożyczki prywatne. Teraz warto opisać ich najważniejszej zalety. Pierwszą z nich, o której mówi większość komentatorów, jest wolność od ograniczeń. Co to znaczy? Strony spisujące ze sobą umowę mają duże możliwości w zakresie jej najważniejszych postanowień. Decydują o wysokości pożyczanej kwoty, warunkach czy terminie spłaty. Obu stronom zależy przecież na tym, by stworzyć porozumienie wygodne dla inwestora i odbiorcy. W większości przypadków tworząc dokument, można porozumieć się w zakresie wysokości prowizji czy oprocentowania. Ponadto nie jest konieczne zapewnienie żadnej formy zabezpieczenia. Nie musi być zatem tak, że pieniądze pożyczane są pod zastaw samochodu czy domu. Ponadto nie jest wymagane angażowanie w tę transakcję osób trzecich. Na ogół pożyczkodawca nie pyta o zgodę współmałżonka czy żyrantów. To sprawia, że wszelkie formalności są ograniczone do niezbędnego minimum. Należy jednak wykazać się bardzo dużą ostrożnością i dokładnie przeczytać treść podpisywanej umowy.

Pożyczka prywatna – czym różni się od tej bankowej?

Widać jasno, że prywatne pożyczki mają zarówno wady, jak i zalety. Czym w głównej mierze różnią się od ofert bankowych? Przede wszystkim decydując się na pożyczenie pieniędzy od osoby prywatnej, nie musimy przechodzić przez wnikliwą analizę zdolności kredytowej. Najczęściej nikt nie pyta o to, jakie mamy zobowiązania, czy ciążą na nas niespłacone długi, ile mamy osób na utrzymaniu i jakie są nasze dochody. Formalności zniwelowano niemal do zera. Decydując się na pożyczenie pieniędzy od osoby prywatnej, unikniemy niewygodnych pytań. Nie musimy też martwić się, że nie mamy stosownej umowy z pracodawcą. Nikt nie sprawdza też naszej zdolności kredytowej. Poważnym minusem jest jednak to, że za pożyczkodawcą nie stoi żadna poważana instytucja, która zapewni nam bezpieczeństwo transakcji. W tej sytuacji warto zatem zadać sobie pytanie, czy ciekawszą ofertą nie są chwilówki bez bik czy pożyczka bez baz dłużników. Decyzja jednak zawsze należy do każdego z osobna i warto rozważyć różne, dostępne na rynku możliwości.

Pożyczki od osób prywatnych

Prawdą jest, że zwracając się o pomoc finansową do osoby prywatnej, nie musimy spisywać umowy, w ramach której ktoś staje się współwłaścicielem naszego domu czy samochodu. Takie zabezpieczenie nie jest konieczne, jednak często spisywany jest weksel. Co to takiego? To dokument potwierdzający zdolność do spłaty zadłużenia. Potwierdza, że obie strony wyrażają zgodę na warunki zawieranego porozumienia. Jest pewnego rodzaju gwarancją i sposobem ochrony interesów obu stron. Należy zadbać o to, by był odpowiednio napisany. Warto kilkukrotnie przedyskutować tę sprawę z kontrahentem i przeczytać dokument przed podpisaniem – to najważniejsze.

Giełda pożyczek, czyli gdzie szukać ofert

Wiadomo już, na czym polega idea pożyczek prywatnych i na co trzeba uważać w trakcie zawierania umowy. Teraz pozostaje pytanie, w jakich miejscach poszukiwać stosownych ogłoszeń. Otóż odpowiedź jest prosta – na forach tematycznych. Tam znajdują się oferty zarówno tych, którzy szukają wsparcia, jak tych, którzy zgadzają się go udzielić. Na ogół obie strony bardzo dokładnie określają warunki, na jakie mogą się zgodzić, podpisując umowę. Takie miejsca w Internecie pozwalają na to, by skojarzyć ze sobą tych, którzy mają gotówkę z tymi, którzy jej potrzebują. To najlepsze źródło informacji o tym, gdzie szukać wartościowych ofert.

Prywatne pożyczki gotówkowe

Umowy pożyczki podpisywane z osobami prywatnymi mają wiele zalet i stosunkowo łatwo je sporządzić. Znalezienie odpowiedniej osoby do wspólnych interesów również nie nastręcza poważnych problemów. Wykazując się zatem ostrożnością i zdrowym rozsądkiem możliwe staje się znalezienie wyjątkowo atrakcyjnej oferty pożyczkowej wolnej od skomplikowanych formalności.

Pożyczki prywatne to znakomita alternatywa dla instrumentów finansowych proponowanych przez banki i korporacje finansowe spotykane w Internecie. Poszukując najłatwiejszego dostępu do gotówki z pewnością warto się nad nimi zastanowić.  

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.