Pozyczka-ratalna.pl

Czy komornik może wziąć rzecz, którą kupiłem na raty?

Jeśli osoba zadłużona już od dłuższego czasu boryka się z poważnymi problemami finansowymi, można się spodziewać, że w którymś momencie w życiu dłużnika pojawi się komornik. Jego zadaniem będzie odzyskanie zadłużenia na rzecz wierzyciela, który za wszelką cenę chce otrzymać należące się mu pieniądze. W takiej sytuacji każdy obawia się zajęcia przez urzędnika sądowego swojego majątku. Wiele osób zastanawia się również, czy urzędnik może wziąć ruchomość, która została kupiona na raty i czy może zająć rzeczy nie należące do dłużnika. Odpowiedź znajdziecie w niniejszym artykule.

Zajęcie komornicze – kto o nim decyduje i jak przebiega?

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, na jakich zasadach odbywa się wszczęcie postępowania komorniczego. Otóż to wierzyciel, czyli osoba bądź instytucja, której jesteśmy winni pieniądze, zgłasza się do urzędnika sądowego z wnioskiem o rozpoczęcie egzekucji. Działania komornika muszą się więc opierać na treści złożonego dokumentu oraz powinien się on poruszać także w granicach wydanego przez sąd tzw. tytułu wykonawczego. Oznacza to, że nie może on egzekwować od dłużnika wyższych kwot lub zajmować przedmioty, które nie zostały wskazane we wniosku, gdyż to było równoznaczne z przekroczeniem służbowych kompetencji.

Warto więc zapamiętać, że to właśnie wierzyciel decyduje o sposobach egzekucji, a zatem czy należności mają być ściągnięte z wynagrodzenia osoby zadłużonej, z jego rachunków bankowych, poprzez zajęcie udziałów, akcji, nieruchomości bądź ruchomości. Komornik może zająć pensję jedynie do określonej z góry wysokości, pozostawiając dłużnikowi środki do życia.

Komornik, zgodnie z prośbą wierzyciela, ma prawo zająć poszczególne składniki majątku dłużnika. Oczywiście zajęte przedmioty nie są przekazywane wierzycielowi, lecz sprzedawane w trybie licytacji publicznej. Odrębne zapisy prawa ściśle określają, co egzekutor może zabrać, a co powinien zostawić dłużnikowi jako środki konieczne do życia i utrzymania.

W postępowaniu komorniczym mogą być wyznaczone dwie licytacje. Na pierwszej cena wywołania, czyli najniższa, za jaką można nabyć daną rzecz, wynosi 75% wartości rynkowej (koszt oszacowany, który komornik wpisuje w protokół zajęcia przy czynności). Na kolejnej licytacji opłata ta stanowi już 50% ceny oszacowania. Otrzymane w ten sposób pieniądze otrzymuje wierzyciel, jednak potrąca się z nich tzw. koszty egzekucyjne.

Prawa dłużnika

Egzekutor działa wedle wspomnianego wcześniej wniosku wierzyciela oraz tytułu wykonawczego, jednak istnieją prawa dłużnika, które pozwalają na zachowanie rzeczy niezbędnych do utrzymania się i życia. Lista wyjątków, które z przyczyn humanitarnych i społecznych muszą zostać we władaniu osoby zadłużonej i jej rodziny jest dość długa. Komornik nie może zatem zabrać przedmiotów urządzenia domowego, pościeli, bielizny, ubrań codziennych, ale także tych koniecznych do wykonywania zawodu. Zajęciu nie podlegają też zapasy żywności i opału, zwierzęta przeznaczone do wyżywienia krewnych, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do praktyk religijnych.

Zakupy na raty a działania komornika

Na długiej liście przedmiotów, które nie mogą nam zostać zabrane, nie znajduje się sprzęt AGD/RTV, a to właśnie to jest przez nas najczęściej kupowane w systemie ratalnym. Do pozostałych ruchomości, które może zlicytować urzędnik sądowy, należą pojazdy mechaniczne, komputery, elementy wyposażenia mieszkania. Jeżeli bardzo zależy nam na jakimś sprzęcie (licytacja komornicza jest bowiem zazwyczaj nieopłacalna), to pozostaje jedynie spłacić dług gotówką. Jednym ze sposobów na to może być pożyczka na spłatę komornika. Jak zatem mają się zakupy na raty a działania komornika? Wiele osób się nad tym zastanawia i należy mieć świadomość tego, że mając kupiony artykuł w formie rat, w przypadku egzekucji komorniczej, ten towar jako pierwszy zwróci uwagę egzekutora ze względu na swoją wartość.

Mogłoby się wydawać, że komornik a raty nijak się mają do siebie, a argumentować można to tym, że zakupiony sprzęt nie został jeszcze uregulowany. Nic bardziej mylnego. Decydując się na zakup ratalny, stajemy się właścicielami sprzętu i de facto dla komornika nie ma znaczenia, czy dany przedmiot jest już spłacony, czy też nie. Ostatecznie może się stać tak, że nasze ruchomości zostaną oddane na licytacje, a my będziemy musieli spłacać kredyt, aż do ostatniej transzy.

Wyjątkiem od tej zasady jest leasing, gdyż leasingowany przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy. Komornicy często nie szanują tego prawa i zajmują również rzeczy kupione w leasingu. W takim przypadku należy poinformować o fakcie zajęcia leasingodawcę, który musi wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne. Powództwo powinno być jak najbardziej skuteczne i komornik wycofa się z zajęcia.

Raty u komornika – czy jest taka możliwość?

W obawie przed zajęciem cennego sprzętu AGD i RTV lub innych ruchomości kupionych w systemie ratalnym, część osób szuka możliwości rozłożenia długu na raty u komornika. Czy jest taka możliwość? Czy warto negocjować formę spłacenia zadłużenia z komornikiem? Niestety, ale sprawa nie wydaje się oczywista, gdyż należy pamiętać, że urzędnik sądowy jest jedynie pośrednikiem między wierzycielem a osobą zadłużoną. Co to dla nas oznacza?

Komornik nie może decydować o ewentualnym złagodzeniu kary czy rozłożeniu zadłużenia na raty. O wszystkim decyduje wierzyciel, więc to do niego powinniśmy się zgłosić z owym wnioskiem i można tego dokonać poprzez kancelarię komorniczą. W takiej sytuacji nie możemy być pewni pozytywnej decyzji wierzyciela, jednak mimo wszystko, warto z nim o tym porozmawiać. W końcu on chce odzyskać swoje pieniądze, a my chcemy jak najszybciej zakończyć postępowanie komornicze…

Każda osoba borykająca się z zadłużeniem, która kupiła wartościowe przedmioty na raty, musi mieć świadomość tego, że w przypadku postępowania komorniczego, ów sprzęt zostanie przejęty i zlicytowany przez urzędnika sądowego. Chcąc jednak zatrzymać cenne ruchomości, warto skontaktować się z wierzycielem i spróbować zaproponować alternatywną formę spłaty swojego zadłużenia.

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.