Pozyczka-ratalna.pl

Jakie są różnice między pożyczką a kredytem?

Wielu z nas pojęcia „kredyt” i „pożyczka” stosuje zamiennie. Nawet osoby związane z branżą finansową używają ich jako synonimy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każde z tych słów określa zupełnie inny produkt. Różni je specyfika, procedura przyznawania, koszty, warunki, jakie musi spełnić wnioskodawca, a przede wszystkim wysokość wsparcia. Sprawdź, jakie są różnice między pożyczką a kredytem.

Wiedza ta z pewnością przyda się osobom, które chcą starać się o pomoc finansową. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że świadomość, czym są oba produkty i co je odróżnia, pozwoli podjąć rozsądniejszą decyzję. Kredyt a pożyczka – co je różni, a co łączy?

Pożyczka – czym jest?

Jest to usługa, która polega na tym, że jeden podmiot, osoba fizyczna lub specjalna instytucja czy firma, udziela wsparcia materialnego pożyczkobiorcy. Umowa sporządzana jest na oznaczony lub nieoznaczony czas. Jej przedmiotem może być zarówno określona kwota środków pieniężnych, jak i konkretnie wskazany przedmiot. Umowa pożyczki uregulowana jest w Kodeksie Cywilnym. Podmioty, które udzielają pożyczek muszą działać według regulacji odnoszących się do kredytu konsumenckiego.

Pożyczka w porządku prawnym

Aby umowa pożyczki była ważna, wystarczy zgodne oświadczenie woli obu stron. Co do zasady musi mieć postać pisemną. Skutkiem jej zawarcia jest wydanie przez pożyczkodawcę jej przedmiotu. Pożyczek mogą udzielać zarówno banki, jak instytucje pozabankowe. Na polskim rynku finansowym każdego roku pojawiają się kolejne firmy świadczące tego typu usługę. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu naszych rodaków na wsparcie finansowe. Trzeba także przyznać, że większa konkurencja w branży sprawia, że większość firm działa bardzo profesjonalnie i z zachowaniem wszelkich reguł.

Czym jest kredyt?

To także umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy instytucją bankową a kredytobiorcą. Na jej podstawie bank zobowiązuje się przekazać określoną kwotę. Natomiast druga strona zapewnia, że wykorzysta ją zgodnie z przeznaczeniem. Zobowiązuje się także zwrócić ją w wyznaczonym terminie wraz z odsetkami i naliczonymi prowizjami.

Podział kredytów bankowych

Aby w pełni zrozumieć istotę tego zagadnienia, należy poznać podstawowe typy kredytów. Dzielą się one bowiem na te przyznawane podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznym. W gronie pierwszych wyróżniamy między innymi: kredyt obrotowy, w tym kredyt w rachunku bieżącym (czyli debet) oraz w rachunku kredytowym, a także kredyt inwestycyjny. W drugiej grupie mieszczą się kredyt mieszkaniowy, czyli np. hipoteczny oraz o zabezpieczeniu innym niż hipoteka, kredyt konsumpcyjny, tj. gotówkowy, samochodowy, dla młodych, studencki czy też w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Różnice między pożyczką a kredytem

Jakie są różnice między pożyczką a kredytem? Przede wszystkim, o ile przy pożyczce firmę nie interesuje cel, na który zostaną przekazane pieniądze, o tyle w przypadku kredytu bankowego kredytobiorca musi go określić. W praktyce oznacza to, że instytucja pozabankowa nie weryfikuje na co przeznaczone zostały pieniądze. Natomiast dla banku jest to natomiast jeden z ważniejszych elementów zobowiązania. Celowi odpowiada także rodzaj kredytu. Jeśli jest on hipoteczny, na przykład na mieszkanie, dom czy działkę, środki nie mogą zostać oczywiście wydane na dobra konsumpcyjne. Kredytodawca może zobowiązać drugą stronę do przedstawienia stosownych faktur czy dowodów zakupu materiałów budowlanych, remontowych lub po prostu aktu własności lokalu, który został sfinansowany z pieniędzy pochodzących z kredytu.

Różnice między kredytem a pożyczką

Pożyczki to niskie kwoty i zazwyczaj krótki termin spłaty. Kredyt z kolei daje możliwość sięgnięcia po wyższe sumy i rozłożenie spłaty na dłuższy okres. Jedną z najważniejszych różnic można sprowadzić do faktu sprawdzania klientów w bazach dłużników. Banki kontrolują sytuację potencjalnych pożyczkobiorców i z dużą dokładności prześwietlają ich historię kredytową. Jeśli okaże się, że instytucja ma do czynienia z osobą zadłużoną lub zwlekającą z płatnością należności, mogą skreślić takiego konsumenta już na starcie.

Pożyczka a BIK

Kwestia sprawdzania potencjalnych pożyczkobiorców w bazach dłużników wygląda zupełnie inaczej w przypadku pożyczek. Firmy badają dane klienta w rejestrach Biura Informacji Gospodarczej, Biuro Informacji Kredytowej czy Krajowym Rejestrze Dłużników. Większość z nich przyznaje jednak, że nie dyskwalifikuje dłużnika na starcie, lecz do każdego przypadku podchodzi indywidualnie.

Różnice między pożyczką a kredytem – podsumowanie

Porównując oba produkty łatwo dojść do wniosku, że adresowane są do różnych klientów, mających niejednokrotnie odmienne cele. Z kredytu korzystają zazwyczaj konsumenci z dobrą historią kredytową oraz wysoką zdolnością do zaciągania zobowiązań. Pożyczki to natomiast idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybkich, łatwych pieniędzy, które do kilkunastu minut od wydania decyzji trafią na konto bankowe. Każdy klient musi dobrać odpowiednią ofertę do swoich potrzeb. Należy przy tym zachować zdrowy rozsądek i ostrożność.

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.