Pozyczka-ratalna.pl

Pismo do komornika o odblokowanie konta – jak je złożyć?

Jedną z najbardziej problematycznych sytuacji jest całkowite zajęcie konta przez komornika. Dzieje się tak nawet w przypadku, gdy prawo nie zezwala mu na zamrożenie wszystkich środków, a egzekucja pozbawia dłużnika wszystkiego. Klient nie może też liczyć na pomoc banku, ponieważ ten nie ma kontroli nad interwencją komornika. Co zatem warto poradzić w tak trudnej sytuacji?

W jaki sposób komornik może zablokować konto bankowe?

Komornik nie działa w próżni, aby dokonać zajęcia, musi działać w granicach prawa. Egzekucję środków na koncie w banku można wykonać na podstawie dwóch dokumentów:

  • pisma od wierzyciela przeciwko dłużnikowi,
  • tytułu egzekucyjnego z klauzulą wykonalności.

Dopiero posiadając te 2 akty, komornik może rozpocząć właściwą egzekucję. Warto zaznaczyć, że w tej procedurze kwestia wysokości zajęcia komorniczego ma drugorzędne znaczenie. Równie dobrze może to być mandat za 200 zł lub niezapłacona faktura za kilkanaście tysięcy.

Zajęcie konta przez komornika to powtarzalny proces, od którego nie ma drogi ucieczki. Na samym początku urzędnik lokalizuje konto dłużnika w systemie OGNIVO, które jest bazą danych o klientach banków. Kolejnym krokiem będzie wysłanie do instytucji finansowej wiadomości o zajęciu konta. Po otrzymaniu dyspozycji, bank ściąga z rachunku dłużnika zablokowaną kwotę i w ciągu 7 dni przekazuje je do izby komorniczej.

W przypadku dłużników warto znać proces windykacji w praktyce, ponieważ to pozwala wyprzedzić ruchy komornika i zatrzymać bieg egzekucji.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Pismo do komornika o odblokowanie konta to dokument, który można sporządzić samodzielnie lub wykorzystać gotowy wzór. We wniosku warto zawrzeć elementy, dzięki którym pismo spełni swoją rolę. Należą do nich:

  • dane osobowe i kontaktowe dłużnika,
  • adres korespondencyjny wnioskodawcy,
  • oznaczenie miejscowości i daty,
  • sygnatura akt sprawy,
  • tytuł “wniosek o zwolnienie środków spod zajęcia”,
  • pełna nazwa izby komorniczej,
  • podpis dłużnika.

Wnioskodawca powinien też podać dane na temat rodzaju dochodu, który został zajęty. Dotyczy to zarówno renty, emerytury lub wypłaty. Sam wzór pisma do komornika o odblokowanie konta bankowego nie wystarczy, aby zmniejszyć sumę pieniędzy pobieraną przez komornika. Dokument trzeba jeszcze odpowiednio uzasadnić. Dłużnicy najczęściej piszą o niskich dochodach lub wskazują, że kwota pozostała po egzekucji nie wystarcza na spełnienie ich podstawowych potrzeb. Przed sporządzeniem pisma, warto sprawdzić, ze kancelaria komornicza do której piszemy posiada własny wzór dokumentu. Wtedy będziemy mieli pewność, że podamy wszystkie wymagane informacje.

Ile czasu ma komornik na odblokowanie konta?

Odblokowanie konta przez komornika może potrwać od kilku do kilkunastu dni. Dużo zależy tu od procedur banku, w którym doszło do zamrożenia środków. Zdarza się, że komornik od razu wyśle pismo do instytucji finansowej, ale ta musi przeprowadzić szereg działań, po czym udostępni rachunek klientowi.

Według przepisów prawa nie ma określonego czasu, w którym komornik będzie zmuszony do odstąpienia od egzekucji lub odblokowania części środków na koncie. Dla pewności można odczekać 3 dni od momentu odpowiedzi od komornika, po czym skontaktować się z bankiem. To z pewnością pomoże w przyspieszeniu ponownego uruchomienia konta.

Przedawnienie długu – czy to jest możliwe?

Dłużnicy nieraz zastanawiają się, czy komornik może zająć należności, które uległy już przedawnieniu i są przeterminowane. Czasem przychodzi pokusa, aby zapomnieć o niezapłaconym mandacie, który przedawni się po roku. Tymczasem sąd może przedłużyć bieg przedawnienia, jeśli otrzyma wniosek od wierzyciela. 

W takim scenariuszu moment przedawnienia długów nie ma żadnego znaczenia, ponieważ cały proces rozpoczyna się od nowa i może trwać nawet przez 6 lat. W tym wypadku każda aktywność ze strony komornika może wydłużyć bieg przedawnienia o dowolną ilość czasu. Wystarczy, że wyśle do dłużnika list polecony lub rozpocznie proces egzekucji jego konta.

Co zrobić, gdy komornik nie chce odblokować konta?

Dla wielu osób kwestia, jak pozbyć się komornika z konta spędza sen z powiek. Zdarzają się także sytuacje, gdy urzędnik nie chce lub nie może odstąpić od egzekucji i konto nadal pozostaje zamrożone. W takim sytuacji pozostaje kilka możliwości, które polegają na uprzykrzeniu życia komornikowi lub na zdobywaniu pieniędzy za jego plecami. Do tych sposobów można zaliczyć:

  • korzystanie z pożyczek parabankowych bądź chwilówek – pozwala to na ominięcie blokady konta i ratowanie się w sytuacji, gdy nie ma zdolności kredytowej. Warto jednak pamiętać, że taka pożyczka jest droższa niż standardowa forma pozyskiwania pieniędzy,
  • wzięcie pożyczki od prywatnej osoby – działa podobnie jak zobowiązanie w firmie pożyczkowej. Czasem wymaga to podpisanie weksla lub wierzyciel może zażądać zabezpieczenia długu w innej postaci,
  • składanie skarg na czynności komornicze – odwoływanie się od działań izby komorniczej i ciągłe wysyłanie zażaleń do przełożonych komornika może skutecznie uniemożliwić mu pracę,
  • sprzedaż majątku ukrytego przed komornikiem,

W arsenale metod radzenia sobie z komornikiem jest także korzystanie z zagranicznego konta oraz praca “na czarno”, jednak nie wszystkie z tych metod zasługują na pochwałę. Najlepszym sposobem jest unikanie długów i działanie w granicach prawa.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Absolwent Finansów i Rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Obserwator sektora bankowego, produktów finansowych i zjawisk zachodzących w gospodarce. Interesuje się, które rozwiązania są korzystne dla klientów instytucji finansowych. Jego misją jest odszyfrowanie oferty banków i przekazanie wiedzy, jak funkcjonuje rynek usług finansowych w Polsce. Chce jak najprościej i czytelnie pokazać świat finansów w taki sposób, aby każdy konsument mógł łatwiej zarządzać własnymi pieniędzmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.