Pozyczka-ratalna.pl

Ile wynoszą i czym są odsetki ustawowe?

Wielu kredytobiorców zastanawia się, czym tak naprawdę są odsetki ustawowe i ile wynoszą dla konkretnych zobowiązań finansowych. Warto mieć na uwadze fakt, że to właśnie od wysokości odsetek zależy całkowita kwota do spłaty kredytu lub pożyczki. Jeśli chcesz maksymalnie zredukować koszty finansowania, zadbaj o wybór takiej oferty, gdzie odsetki karne za opóźnienie będą jak najmniejsze, a stopa odsetek nie będzie generować wysokich kosztów kredytu lub pożyczki.

Odsetki ustawowe – co to takiego?

Rodzaje odsetek w Polsce są różne i dotyczą przede wszystkim bezpośrednio zobowiązań finansowych, a także ewentualnych opóźnień w trakcie realizowania transakcji handlowych. Odsetki ustawowe dzielimy, jeśli chodzi o kredyty na dwa rodzaje, a mianowicie:

  • odsetki należne od sumy pożyczonych pieniędzy, czyli tzw. odsetki kapitałowe,
  • odsetki za opóźnienie, czyli karne.

Kredyto- i pożyczkobiorcy w Polsce powinni dokładnie analizować umowy kredytowe, aby wiedzieć, jaka jest stawka odsetkowa dla konkretnego rodzaju zobowiązania. Co ciekawe, całkowite koszty kredytu gotówkowego, konsolidacyjnego czy nawet pożyczki ratalnej są zależne od tego, jaka będzie bazowa stopa odsetek kapitałowych – zakładając terminową spłatę zobowiązania. W kwestii kosztów finansowania, warto też poruszyć kwestie ryzyka stopy procentowej dla kredytów gotówkowych. Decydując się na kredyt ze zmienną stopą procentową, musisz liczyć się z tym, że całkowita kwota odsetek będzie rosnąć proporcjonalnie do wzrostu stawek WIBOR.

Odsetki ustawowe kapitałowe – co to takiego?

Jeśli znasz już rodzaje odsetek, powinieneś też znać podstawowe zagadnienia związane z tym, ile mogą wynieść całkowite koszty odsetkowe dla zobowiązania bankowego lub pozabankowego. Wysokość odsetek ustawowych kapitałowych regulowana jest przez Art. 359 Kodeksu cywilnego. Aktualne przepisy określają, że podstawowa stopa odsetek jest równa stopie referencyjnej NBP z doliczeniem 3,5 punktów procentowych. Ponadto maksymalna stawka odsetek ustawowych od kapitału może być równa dwukrotności stawki podstawowej. Maksymalna stopa odnosi się do limitu, którego nie mogą przekroczyć odsetki umowne określone w umowie kredytu lub pożyczki.

To ważne! Jeśli pożyczko- lub kredytodawca dopuści się zawyżenia odsetek w stosunku do tego, ile mogą wynosić według prawa, będziesz zobowiązany do spłaty tylko maksymalnych odsetek, jakie wynikają z ustawy.

Odsetki ustawowe karne – co warto wiedzieć?

Regulacje Kodeksu cywilnego, a dokładnie zapisy w Art. 481 również odnoszą się do tego, ile mogą wynieść odsetki karne, które instytucja finansowa ma prawo naliczyć dłużnikowi. Ważne jest to, że odsetki za opóźnienie należą się wierzycielowi nawet wtedy, kiedy dłużnik nie zapłacił raty w terminie z powodów od niego niezależnych. Jeśli chodzi o odsetki ustawowe za opóźnienie, wyróżniamy również dwie stawki:

  • podstawowa: suma stopy referencyjnej NBP i dodatkowo 5,5 punktu procentowego,
  • maksymalna: dwukrotność stawki podstawowej.

Niestety przepisy w Polsce nie określają tego, jaka może być maksymalna kwota, do jakiej nalicza się odsetki ustawowe karne. Długotrwałe opóźnienia w spłacie zobowiązania na wysokie kwoty mogą mocno pogorszyć Twoją sytuację finansową.

Ile wynoszą odsetki ustawowe w 2023 roku? Podsumowanie

Odsetki ustawowe w Polsce są obecnie na dość zrównoważonym poziomie, szczególnie, że już od dłuższego czasu Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na podwyżki stóp procentowych. To skutkuje tym, iż odsetki ustawowe utrzymują się na stałym poziomie. W poniższej tabeli znajdziesz podstawowe dane dotyczące wysokości podstawowych odsetek ustawowych kapitałowych oraz za opóźnienia w spłacie długu.

Odsetki ustawowe kapitałoweOdsetki ustawowe za opóźnienie
Wysokość stopy referencyjnej NBP6,75%6,75%
Stawka odsetek10,25%12,25%

Jeśli chcesz obliczyć dokładną wartość kwoty odsetek do zapłaty w ramach swoich zaciągniętych zobowiązań bankowych i pozabankowych, koniecznie skorzystaj z kalkulatora odsetek. W ten sposób szybko obliczysz całkowitą kwotę do spłaty, a także poznasz wysokość odsetek wynikających ze stopy referencyjnej NBP, marży banku oraz stawki odsetek ustawowych.

Oceń ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.