Pozyczka-ratalna.pl

Na czym polega debet na koncie?

Produkt bankowy, jakim jest debet na koncie to świetne rozwiązanie w naprawdę kryzysowych sytuacjach, kiedy potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, np. na wyjazd wakacyjny, niespodziewany remont auta lub inne wydatki domowe. Znalezienie wolnych środków w kwocie nawet do kilku tysięcy złotych często jest sporym problemem. Głównie z tego względu, banki wprowadziły do swojej oferty debet. PKO, a także wiele innych instytucji w Polsce proponuje klientom posiadającym konta bankowe na skorzystanie z debetu.

Czym jest debet na koncie?

Debet na rachunku bankowym to forma ujemnego salda, które powstaje wskutek wypłacenia środków z danego konta w większej kwocie, niż ta dostępna z realnych wpływów. Co to oznacza? Otóż bank przyznając klientowi debet w rachunku, pozwala na wykorzystywanie dodatkowej kwoty na dowolnie wybrany cel i w dowolnym momencie. To ogromne udogodnienie dla osób, które nie mają regularnych dochodów lub po prostu często potrzebują dodatkowej gotówki w nagłych sytuacjach.

Aktywowany debet na koncie bankowym jest dostępny przez cały czas korzystania z rachunku. Oczywiście jest to pewna forma finansowania, choć nie wymaga uiszczania comiesięcznych płatności w ramach wykorzystanego limitu. Podsumowując: debet w rachunku bankowym to kwota, którą można wykorzystać na dowolnie wybrany cel bezpośrednio ze swojego konta, powodując, że saldo rachunku będzie ujemne.

Jak spłacić i kiedy odnawia się debet?

Zasada działania debetu na koncie bankowym jest dość prosta. Wystarczy złożyć w banku stosowny wniosek o przyznanie limitu, a po wydaniu pozytywnej decyzji środki będą dostępne bezpośrednio z rachunku klienta. Można powiedzieć, że debet na koncie przypomina kredyt odnawialny. 

A więc jak spłacić debet? To naprawdę proste! Po wykorzystaniu ujemnych środków na koncie, ich spłata będzie odbywać się automatycznie, kiedy na rachunek wpłyną nowe środki, np. wynagrodzenie od pracodawcy. Przykładowo: wykorzystana kwota debetu na koncie to 3000 zł, natomiast wypłata od pracodawcy to 7000 zł. Finalnie na rachunku bankowym pozostanie do dyspozycji 4000 zł wolnych środków oraz 3000 zł w ramach odnowionego limitu debetowego.

Zastanawiasz się, kiedy odnawia się debet? To równie proste, jak jego spłata. Przykładowo: debet w PKO na 1000 zł odnawia się w rozliczeniu miesięcznym, co oznacza, że pożyczoną kwotę należy zwrócić w ciągu 30 dni od daty jej wykorzystania. W przeciwnym razie klient korzystający z takiego produktu finansowego, będzie zobowiązany do opłacenia dodatkowych odsetek wynikających z umowy debetu PKO. W tym przypadku standardowa opłata za wykorzystanie limitu debetowego na Koncie za Zero wynosi 5 zł. Nie musisz więc martwić się o to, co się stanie, jeśli nie spłacę debetu na czas. Nawet kiedy spóźnisz się ze spłatą kilka dni, odsetki nie będą zbyt wysokie, a po wpłynięciu wynagrodzenia na konto zadłużenie zostanie automatycznie uregulowane, a kwota debetu będzie dostępna do ponownego wykorzystania w nowym miesiącu rozliczeniowym.

Debet na koncie czy pożyczka – co będzie korzystniejsze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie odnoszące się do tego, co będzie lepsze: pożyczka ratalna czy debet na koncie PKO? Wszystko zależy od tego, jak dużo środków chcesz zdobyć w razie potrzeby. Debet jest o tyle korzystnym rozwiązaniem, iż raz podpisana umowa pozwala na wykorzystywanie środków na koncie z miesiąca na miesiąc – oczywiście przy regularnej spłacie zadłużenia w cyklach 30-dniowych. Pożyczka ma charakter jednorazowy, a więc nie będziesz mieć możliwości wykorzystania dodatkowych środków ponownie bez złożenia nowego wniosku, np. do firmy pożyczkowej.

Oceń ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.