Pozyczka-ratalna.pl

Czy warto brać pożyczki pod zastaw samochodu?

Posiadasz samochód? Coraz więcej instytucji finansowych wprowadza do swej oferty tzw. pożyczkę pod zastaw samochodu. Na czym polega ten rodzaj pożyczki i czy na pewno jest dla nas opłacalny? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

Kiedy pożyczyć pieniądze w zamian za zastaw auta?

Osoby decydujące się na wzięcie pożyczki pod zastaw samochodu zazwyczaj są, kolokwialnie mówiąc, przyparte do muru. Ma to miejsce w momencie, kiedy wszystkie instytucje finansowe, zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe odmówiły nam pomocy ze względu na brak stałych dochodów, złą historię kredytową czy niekorzystne informacje w rejestrach BIK i BIG. Więcej możesz przeczytać w artykule Przyczyny odrzucenia wniosku o pożyczkę. Kiedy nikt nie chce udzielić nam pożyczki, zastaw samochodu okazuje się jedynym wyjściem, co więcej możemy pożyczyć znacznie większą sumę, niż miałoby to miejsce w przypadku standardowej pożyczki gotówkowej.

Jak działa procedura wzięcia pożyczki

Jeśli już kiedyś korzystaliśmy z pożyczek online, śmiało możemy stwierdzić, że procedury są niemal identyczne. Oczywiście w pierwszej kolejności wybieramy serwis/firmę, od której będziemy chcieli pożyczyć pieniądze (przed wyborem zapoznajmy się dokładnie z regulaminem pożyczek). Następnie wypełniamy wniosek dostępny na stronie internetowej, a potem czekamy już tylko na kontakt ze strony pracownika firmy. Podczas rozmowy telefonicznej wypełniamy wniosek kredytowy, po czym oczekujemy na jego rozpatrzenie przez pożyczkodawcę.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, pożyczkodawca ma obowiązek dostarczyć nam umowę pożyczki wraz z takimi dokumentami jak umowa przewłaszczenia samochodu oraz pełnomocnictwo, na mocy którego pożyczkodawca zostanie wpisany jako współwłaściciel pojazdu.

Umowa przewłaszczenia oznacza, że pożyczkodawca staje się w 51% właścicielem samochodu, co oczywiście zmienia się po uregulowania przez nas całego zobowiązania. W trakcie trwania umowy pożyczkowej samochód pozostaje pod naszą opieką i możemy z niego korzystać. 

Procedury w tym przypadku są dość rozbudowane. Kolejnym krokiem jest udanie się z umową przewłaszczenia i pełnomocnictwem do właściwego według miejsca zamieszkania wydziału komunikacyjnego. Na miejscu składamy wniosek o wpisanie firmy pożyczkowej do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela. Należy tego dokonać w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy.

Na tym nie koniec. Po spełnieniu powyższych formalności, musimy przesłać pożyczkodawcy skan lub kopię nowego dowodu rejestracyjnego, dołączając do tego zdjęcia samochodu, a w tym numer VIN lub zdjęcie szyby z naklejką rejestracyjną.

Spłacenie zobowiązania

Kiedy w całości uregulujemy dług wobec pożyczkodawcy, ten ma obowiązek przesłać nam pisemne oświadczenie o zwolnieniu z zabezpieczenia. Po otrzymaniu dokumentu ponownie udajemy się do wydziału komunikacji, by przerejestrować samochód na swoje nazwisko. 

Pamiętajmy, że nie spłacając pożyczki, samochód stanie się własnością firmy pożyczkowej. Zostanie on zlicytowany (za zgodą sądu), a pieniądze ze sprzedaży pokryją całość lub część naszego zadłużenia. Jeśli otrzymana przez firmę kwota nie pokryje całości naszego zobowiązania, firma pożyczkowa ma prawo zwrócić się do nas o zwrot pozostałej kwoty.

Chcę zastawić samochód – jakich dokumentów potrzebuję?

Standardowo do wzięcia pożyczki niezbędny będzie nasz dowód osobisty, a oprócz tego dokumenty naszego samochodu, gdzie najważniejszym jest dowód rejestracyjny wraz z ważnym przeglądem technicznym. W dowodzie rejestracyjnym musi być wskazane, że jesteśmy jedynym właścicielem pojazdu. 

By pożyczka została nam przyznana, musimy także dołączyć informację o ważnym ubezpieczeniu OC. Zdarza się, że firmy pożyczkowe żądają także cesji polisy AC oraz karty pojazdu, jeśli została wydana.

Jaka może być kwota pożyczki?

Kwota kredytu, jaka zostanie nam przyznana, w głównej mierze jest zależna od wieku naszego samochodu. Firmy pożyczkowe udzielają pożyczek pod zastaw samochodu, jeśli pojazd nie jest starszy niż 8-12 lat. Wysokość pożyczki jest więc uzależniona od wartości naszego samochodu. 

Należy pamiętać, że firma pożyczkowa podczas udzielania pożyczki, przygotowuje też scenariusz na wypadek, gdybyśmy nie spłacili zobowiązania – muszą określić, ile będzie warte auto po jakimś czasie. W związku z tym nie można jasno określić, ile dostaniemy gotówki, jednak są to wartości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, które są spłacane najczęściej przez kilka lat w miesięcznych ratach.

Plusy i minusy pożyczek pod zastaw samochodu

Jak każdy rodzaj pożyczki, także i ta ma swoje wady i zalety. 

Do wad niewątpliwie możemy zaliczyć wysokie koszty pożyczki oraz konieczność przekazania współwłasności auta na pożyczkodawcę. Zniechęcać może także wydłużona procedura oraz obawa przed utratą samochodu w momencie niespłacania pożyczki.

Z kolei zalety sprawiają, że nie trzeba się długo zastanawiać nad wzięciem takiego kredytu. Na pewno przekonuje nas możliwość pożyczenia dużej kwoty już za pierwszym razem oraz brak konieczności dostarczania zaświadczenia o dochodach. Dzięki zastawowi może to być także kredyt na spłatę chwilówek. Do plusów możemy także zaliczyć szybką decyzję kredytową oraz możliwość wnioskowania o kolejną pożyczkę, tuż po spłaceniu poprzedniej. 

Jeśli znaleźliśmy się w naprawdę trudnej sytuacji finansowej, mogłoby się wydawać, że pożyczka pod zastaw samochodu jest naszym jedynym ratunkiem i w wielu przypadkach tak jest. Pamiętajmy jednak, że na rynku istnieje wiele firm pożyczkowych, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i do każdego klienta, i prośby o pożyczkę, podchodzą indywidualnie. Warto ich poszukać wśród pożyczek ratalnych na pozyczka-ratalna.pl

4/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.