Pozyczka-ratalna.pl

Przyczyny odrzucenia wniosku o pożyczkę

Wypełniliśmy i wysłaliśmy wniosek o pożyczkę. Czekamy na decyzję. W końcu jest: wniosek odrzucono. Ale dlaczego? Przecież miało być od ręki!

Spis treści:

Odrzucenie wniosku o pożyczkę lub kredyt

Odrzucenie wniosku o pożyczkę lub kredyt nigdy nie jest przyjemne – w końcu staramy się o pieniądze, ponieważ ich potrzebujemy i to na teraz, prawda? Marną, ale zawsze jakąś pociechą może być fakt, że nie jesteśmy jedynymi, których wniosek został odrzucony. Przyczyny takiego stanu mogą być jednak bardzo różne: od zupełnie błahych po całkiem poważne.

Odrzucenie wniosku o kredyt – przyczyny

Wyróżnić można 3 najbardziej podstawowe przyczyny odrzucenia wniosku, które bez problemu uda się zawrzeć w krótkich punktach:

Braki lub błędy formalne to coś, co można łatwo poprawić. Być może załączyliśmy zły plik i zamiast tego z zaświadczeniem o dochodach wysłaliśmy wypracowanie syna na lekcję wiedzy o społeczeństwie? Albo popełniliśmy literówkę w nazwisku lub adresie i dane nie zgadzały się z załączonymi dokumentami? Prosta rzecz, prawda?

Brak zdolności kredytowej może już stanowić większy problem, chociaż zależy to od tego, gdzie tkwi jego źródło. Być może bank lub firma pożyczkowa uznała, że nie udźwigniemy takich rat, jakie zaznaczyliśmy we wniosku, więc wystarczy np. wydłużyć deklarowany czas spłaty, aby miesięczne raty były mniejsze? Może także być tak, że kwota, o którą się ubiegamy jest zbyt wysoka. To dobry moment na to, by jeszcze raz przeliczyć czekające nas wydatki i związany z nimi budżet. Może faktycznie nie potrzebujemy aż tak dużo?

Negatywny wpis w BIK lub BIG to już większy problem. Jeżeli kiedykolwiek spóźniliśmy się ze spłatą zaciągniętego długu lub – co gorsza – mamy komornika, to nasze szanse na otrzymanie pożyczki spadają jak kamień do studni. Poprawienie swojej reputacji dłużnika nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe – to tak na pocieszenie. Poza tym są też firmy pożyczkowe, które podpisują umowy nawet z osobami już zadłużonymi. Może warto spróbować?

Odrzucony wniosek o pożyczkę: próbować dalej, czy zrezygnować?

No dobrze, nasz wniosek został odrzucony. Co teraz? Próbować dalej, czy zrezygnować i szukać innej firmy?

Wszystko zależy od tego, dlaczego wniosek został odrzucony. Nie rozdrabniajmy się może zanadto: wiadomo, że jeśli chodziło tylko o kwestie formalne, to jak najbardziej wystarczy poprawić co trzeba i wysłać jeszcze raz.

Jeśli jednak chodzi o dwa kolejne omawiane przez nas przypadki, może być to dobry moment do zastanowienia się nad czymś bardzo ważnym: czy stać nas na pożyczkę? Być może odrzucony wniosek to sygnał, że nie i zadłużenie się będzie wielkim błędem?

Pożyczka na spłatę długu to zły pomysł

Jeżeli figurujemy w BIK, BIG lub innej bazie dłużników, ponieważ mamy komornika, bardzo złym pomysłem jest branie pożyczki na spłatę zaległości. To prosta droga do spirali zadłużenia, a tę naprostować jest doprawdy ciężko. Skoro nie mamy pieniędzy na uregulowanie poprzedniego zobowiązania, skąd niby je wziąć na spłatę rat kolejnego?

Nie powinniśmy także na siłę szukać innych firm, jeśli już w kilku miejscach nam odmówiono – to wyraźny sygnał, że nie stać nas na pożyczkę!

Jak poprawić swoją historię kredytową?

A więc zdarzyło nam się kiedyś, że zwlekaliśmy ze spłatą rat i w związku z tym jesteśmy w rejestrze. Czy oznacza to, że już nikt nigdy nie udzieli nam pożyczki ani kredytu? Absolutnie nie, bo swoją historię kredytową można poprawić. Wymaga to oczywiście czasu i cierpliwości, ale gra jest warta świeczki.

Pierwszym krokiem może być… zakup na raty. Jeżeli nabędziemy jakiś nowy sprzęt, np. telewizor, można wziąć go na raty, aby wykazać później, że jesteśmy obowiązkowym klientem, który spłaca należności na czas. Zaciągnięcie niewielkiej pożyczki na dowolny cel także może okazać się pomocne: jeśli pozostawimy po sobie pozytywny ślad sumiennego dłużnika, który błędy przeszłości ma dawno za sobą, negatywny wpis w BIK nie powinien już stanowić takiej przeszkody, kiedy będziemy np. wnioskować w przyszłości o kredyt.

Jak uniknąć odrzucenia wniosku o pożyczkę lub kredyt?

Przed złożeniem wniosku o pożyczkę lub kredyt, można solidnie przygotować swój profil klienta. Nie mówimy tu oczywiście o wstawianiu ładnego zdjęcia na Facebooka – to nie działa w ten sposób (a czasami szkoda!). Skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej, aby zobaczyć, jak wyglądamy w oczach potencjalnego wierzyciela to zawsze dobry pomysł. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na ile wiarygodnie wyglądamy od strony liczb i nie tylko. W razie ewentualnych problemów z historią kredytową, dobrze jest jak najszybciej zabrać się za jej poprawianie – o tym mówiliśmy wyżej. Pokazanie się bankowi lub firmie pożyczkowej od jak najlepszej strony leży w końcu w naszym interesie!

Ważne jest także skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów, aby nie było w nich żadnych braków. Listę niezbędnych zaświadczeń i druków znajdziemy na stronie firmy pożyczkowej lub banku. W razie jakichkolwiek wątpliwości, pytamy obsługę klienta: w końcu lepiej być mądrym Polakiem przed, a nie po szkodzie!

5/5 - (Ilość ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.