Pozyczka-ratalna.pl

Czy mogę wziąć coś na raty? Zobacz, jak to sprawdzić

W życiu niemal każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym rozważamy zakup sprzętu, mebli bądź innych dóbr materialnych w systemie ratalnym. Bo cóż innego moglibyśmy zrobić, gdy popsuje się pralka, telewizor lub samochód, a stan naszego konta oszczędnościowego to okrągłe 0 zł? Rozwiązaniem jest sprzedaż ratalna. W niniejszym artykule dokładnie wyjaśnimy, na czym ona polega oraz jak sprawdzić, czy mamy możliwość wzięcia czegoś na raty.

Sprzedaż ratalna – co to jest i na czym polega?

Aktualnie zakupami na raty kuszą nas już nie tylko największe sklepy stacjonarne ze sprzętem AGD, RTV i meblami, ale także popularne serwisy internetowe, które gwarantują możliwość zakupów przez Internet. Fakt ten przyczynił się do tego, że naprawdę trudno znaleźć kogokolwiek, kto nie słyszałby o sprzedaży ratalnej – tym bardziej że codziennie jesteśmy bombardowani reklamami telewizyjnymi, oferującymi zerowe oprocentowanie za zakup na kredyt. Ale na czym tak właściwie owe zakupy polegają?

Zakupy ratalne to tak naprawdę zaciągnięcie pożyczki na raty: my zobowiązujemy się do spłacenia określonej kwoty (uwzględniającej koszt kupionego towaru, oprocentowania, prowizji oraz ubezpieczenia kredytu) w określonym czasie, zgodnie z otrzymanym harmonogramem spłaty.

Sprzedaż ratalna opiera się na porozumieniu trzech stron. Mogłoby się wydawać, że decydując się na zakup na raty, podpisujemy umowę ze sklepem, jednak ten jest tylko pośrednikiem, gdyż zapytanie o przyznanie kredytu jest wysyłane do konkretnego banku, z którym placówka ma podpisane porozumienie. W tej sytuacji każda strona jest zadowolona: klient może nabyć potrzebny sprzęt, który w innych warunkach byłby nieosiągalny, sklep sprzedaje swój towar, a bank zyskuje na odsetkach lub prowizji. Jakie są pozostałe zalety sprzedaży ratalnej?

Zalety kupowania na raty

Pierwszą i najważniejszą dla pożyczkobiorcy zaletą takiej formy zakupów jest możliwość rozłożenia zadłużenia wynikającego z kupna sprzętu na niewysokie i wygodne do spłaty raty. Fakt, że jednorazowo nie musimy wydawać kilku/kilkunastu tysięcy złotych sprawia, że większa grupa ludzi może sobie pozwolić na zakup towarów, które w innej sytuacji byłyby poza zasięgiem ich portfeli.

Na zakupy ratalne decydują się nie tylko osoby mające trudną sytuację finansową i brak jakiejkolwiek poduszki finansowej. Grono osób, które byłyby w stanie kupić potrzebny sprzęt za gotówkę, wybiera taką formę zakupów ze względu na coraz częściej pojawiające się oferty rat 0%. Oznaczają one, że spłacamy w ratach równowartość zakupionego towaru i ani złotówki więcej. Jakie wynikają z tego korzyści? Nasze oszczędności w dalszym ciągu są w bezpiecznym miejscu odłożone na czarną godzinę, a my niepotrzebnie nie dopłacamy do kredytu.

Kolejnym atutem zakupów w systemie ratalnym jest możliwość budowania pozytywnej historii w BIK. Wszystkie informacje zarówno na temat nieregularnego, jak i terminowego spłacania swoich zobowiązań trafiają do Biura Informacji Kredytowej. Jeśli weźmiemy coś na raty i spłacimy je w terminie, stosowna informacja zostanie tam odnotowana, a to pomoże nam w przyszłości, kiedy będziemy starać się o większą pożyczkę gotówkową lub kredyt hipoteczny. Oczywiście sytuacja ta zmienia się w momencie nieterminowych spłat. Wtedy nasz scoring BIK (ocena punktowa pożyczkobiorców) obniży się i kolejna chęć zaciągnięcia kredytu może spotkać się z odmową banku.

Jak sprawdzić, czy dostanę coś na raty?

Każdy potencjalny kredytobiorca, który zamierza dokonać zakupów na kredyt, zastanawia się, jak sprawdzić, czy dostanę coś na raty. Sytuacja jest mniej więcej klarowna, jeśli mamy świadomość, z jakim skutkiem spłacaliśmy swoje wcześniejsze zobowiązania. Przejrzysta historia kredytowa, brak opóźnień w spłacie pożyczki – wszystko to pozwala nam mniemać, że decyzja banku w związku z chęcią zakupu w systemie ratalnym będzie pozytywna.

Wszystko zmienia się w momencie, kiedy nasza zdolność ratalna jest niepewna. W takiej sytuacji warto sprawdzić swoją historię kredytową we wspomnianym wcześniej Biurze Informacji Kredytowej. Jak tego dokonać? Sprawdzenie swojego statusu w BIK opiera się na czterech krokach.

Krok pierwszy. Rejestracja na stronie internetowej BIK polegająca na podaniu adresu mailowego oraz akceptacji regulaminu serwisu.

Krok drugi. Należy wybrać konto najbardziej odpowiadające naszym potrzebom. Konto Próbne jest darmowe przez okres 60 dni i umożliwia wygenerowanie jednego raportu. Konto Premium pozwala na pobranie aż 12 raportów.

Krok trzeci. Potwierdzamy własną tożsamość i możemy tego dokonać na trzy sposoby: zweryfikować dane poprzez list polecony z potwierdzeniem odbioru, przesłać skan dowodu osobistego lub posłużyć się kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Krok czwarty. Generujemy profil kredytowy poprzez zalogowanie się do systemu. W tym momencie możemy wygenerować raport w formacie PDF.

Zakupy na raty – jakie dokumenty będą potrzebne?

Część z nas, decydując się na zakupy na raty, nie zastanawia się jednak nad tym, jak sprawdzić, czy dostanę kredyt. Takie osoby nie zakładają konta w BIK, lecz od razu udają się do punktu, w którym chcą kupić sprzęt. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne, by taką pożyczkę otrzymać. Mimo że zależy to od wymagań konkretnego banku, w większości przypadków jest niezbędny dowód osobisty oraz dokument potwierdzający dochód. Może to być umowa o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów bądź wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich trzech miesięcy.

W przypadku zakupów na niskie kwoty zazwyczaj wystarczy jedynie dokument tożsamości oraz pisemna deklaracja pożyczkobiorcy o dochodach, miejscu zatrudnienia i wysokości miesięcznych obciążeń.

Często zastanawiamy się jak sprawdzić, czy mogę wziąć coś na raty. I słusznie. Świadomość tego, jak wygląda nasza historia kredytowa, jest bardzo ważna. Gdy jesteśmy pewni, że w przeszłości nie zdarzały nam się zawirowania w spłacaniu zobowiązań, istnieje duża szansa, że zakupy ratalne skończą się powodzeniem, a my wrócimy do domu ze sprzętem. Jeśli jednak nie mamy pewności co do swojej zdolności kredytowej, warto założyć konto w BIK.

3.5/5 - (Ilość ocen: 11)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

1 komentarz

  1. Z doświadczenia wiem, że im więcej rat tym łatwiej to spłacić. Warto więc poważnie o tym pomyśleć. Może faktycznie lepiej rozbić spłacanie na większą ilość rat, jeżeli kupujemy coś większego i droższego. Po co obciążać swój budżet domowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.