Pozyczka-ratalna.pl

Wcześniejsza spłata kredytu, czy to się opłaca?

Kredyty stały się powszechną formą finansowania wielu zakupów. Kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości, raty na zakup artykułów AGD, RTV lub mebli, a w końcu kredyty samochodowe na nowe auto. Bez względu na to, na jaki cel kredyty zostały zaciągnięte, łączy je kilka rzeczy. Jedną z nich jest regularne płacenie rat oraz oprocentowanie. Czas spłaty kredytu może być różny – od kilku miesięcy przy kredytach konsumencki, aż po kilkadziesiąt lat przy kredytach hipotecznych. Wielu kredytobiorców zadaje sobie zatem pytanie, czy wcześniejsza spłata kredytu jest dla nich opłacalna. W przypadku pozyskania dodatkowych pieniędzy – np. wypłaconej w zakładzie pracy premii, wygranej w totolotka itp. pojawia się chęć wcześniejszej spłaty kredytu. Czy będzie to korzystne z finansowego punktu widzenia?

Z czym wiąże się wcześniejsza spłata kredytu?

Oczywiście z szybszym niż zaplanowano w umowie oddaniem długu. Tym samym zapłacimy mniejszą kwotę odsetek. Oszczędzamy zatem swoje pieniądze dzięki temu, że spłacamy pozostałą kwotę kredytu – w całości lub części. To bardzo korzystne przy długoterminowych kredytach, w których część odsetkowa może stanowić blisko połowę miesięcznej raty. Ale także przy kredytach krótkoterminowych i pozabankowych pożyczkach na raty, wziętych na rok lub dwa na zakup wyposażenia kuchni lub sprzęt komputerowy, wcześniejsza spłata kredytu może dać oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych. Inną korzyścią wynikającą z wcześniejszej spłaty jest podwyższenie swojej zdolności kredytowej – ważne, kiedy zamierzamy starać się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości.

Kiedy spłata kredytu może się nie opłacać?

Są pewne sytuacje, w których wcześniejsza spłata kredytu może się nie opłacać. Dotyczą one głównie kredytów hipotecznych, w umowach których zawarto, że wcześniejsza spłata w ciągu pierwszych kilku lat trwania kredytu, wiąże się z naliczeniem dodatkowych prowizji. Mają one pokryć mniejszy niż zaplanowano zysk banku, wynikający z krótszego czasu płacenia odsetek. Ostatecznie należy policzyć, ile będzie nas kosztowała prowizja za wcześniejszą spłatę, a ile w tym czasie wyniosą zapłacone przez nas odsetki.

Pożyczka bez bik na wcześniejszą spłatę kredytu

Jeżeli chcesz wcześniej spłacić swój kredyt, ale nie masz na to własnych środków, możesz szukać zewnętrznych form finansowania. Jedna z nich to pożyczka bez bik udzielana przez prywatne firmy. Pożyczone w ten sposób pieniądze mogą być wydane na dowolny cel, we tym spłatę kredytu lub pokrycie kosztów prowizji dla nowo zaciąganego kredytu.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.