Pozyczka-ratalna.pl

Pożyczki bez prowizji online – sposób na tanią gotówkę!

Jeśli pożyczasz pieniądze, to zapewne zależy Ci, aby kosztowało Cię to jak najmniej. Kiedy składasz wniosek o środki, od razu widzisz, jaką kwotę przyjdzie Ci oddać i w jakim terminie. To oczywiście nie oznacza, że otrzymasz te pieniądze. Dopiero po weryfikacji wniosku uzyskasz decyzję. Na koszt zobowiązania składa się przeważnie kilka opłat. Czy firmy oferują pożyczki bez prowizji? Czy możliwe, że nie poniesiesz tego kosztu? Jak najbardziej!

Jakie opłaty naliczają pożyczkodawcy?

Na polskim rynku możesz skorzystać z oferty darmowej pożyczki. RRSO takiego zobowiązania wynosi 0%. To oznacza, że zwracasz dokładnie taką kwotę, jaką otrzymasz. RRSO stanowi skrótowiec od rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania. To wskaźnik procentowy, który pokazuje, ile wynosi roczny koszt pożyczki w stosunku do całej kwoty zobowiązania. Im mniej, tym oczywiście lepiej. W przypadku wspomnianej pożyczki z RRSO=0% nie ponosisz żadnych kosztów. Takie oferty są przygotowane głównie dla nowych klientów firm. Przeważnie opiewają na niewielkie kwoty do kilku tysięcy złotych. Masz mało czasu na zwrot tych pieniędzy – zazwyczaj około miesiąca.

Standardowym kosztem naliczanym przez pożyczkodawców są odsetki i wspomniana prowizja. Mogą to być także inne opłaty – przygotowawcza, administracyjna, rejestracyjna czy za ubezpieczenie. Zawsze przy ofercie pożyczkodawca musi podać wartość RRSO. Wynika to z ustaw o kredycie konsumenckim. Nazwa tego produktu może być myląca – nie chodzi tutaj wyłącznie o kredyty, lecz także o pożyczki – do kwoty 255 550 zł. 

Uwaga: w opisach ofert może pojawić się też parametr RSO, czyli rzeczywista stopa oprocentowania. Określa ona wartość odsetek. Natomiast RRSO obejmuje wszystkie koszty zobowiązania.

Zgodnie z art. 359 § 2 K.C. odsetki od pożyczki mogą wynosić nie więcej niż dwukrotność odsetek ustawowych. Natomiast odsetki ustawowe wynoszą tyle, co suma wartości stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktów procentowych. Czyli ile?

Stopa referencyjna jest równa obecnie 6,75%. Dodając do tego 3,5 p.p., uzyskujemy odsetki ustawowe, czyli 10,25%. Natomiast ich dwukrotność wynosi 20,5% i tyle wynoszą maksymalne odsetki od pożyczki. 

W praktyce oferta bez prowizji w branży pożyczkowej oznacza, że nie ponosisz żadnych kosztów zobowiązania. Mało prawdopodobne, że firma zaoferuje Ci taką promocję więcej niż jeden raz. Takie produkty finansowe mają za zadanie zainteresować Cię ofertą i nie da się ukryć, że dla wielu klientów to kusząca propozycja. Możesz jednocześnie uzyskać środki z kilku parabanków, o ile oczywiście wnioski zostaną zaakceptowane. Pamiętaj, że ponad 70 dużych firm pożyczkowych współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej. Wiele również sprawdza wnioskujących klientów w bazach dłużników. Nie zmienia to jednak faktu, że firmy mają znacznie mniejsze wymagania w stosunku do klientów niż banki.

Pożyczka bez prowizji nie jest ofertą dla każdego

Zaletą takich zobowiązań jest oczywiście opcja ich zaciągnięcia bez jakichkolwiek kosztów. Natomiast firmy nakładają pewne ograniczenia. Po pierwsze, jeśli potrzebujesz sporej kwoty albo interesuje Cię pożyczka ratalna, to oferty darmowe nie są dla Ciebie. Po pierwsze kwota zobowiązania jest przeważnie ograniczona do maksymalnie kilku tysięcy złotych. Po drugie okres spłaty jest krótki i zwracasz od razu całą kwotę. Jeśli jesteś w stanie zaakceptować krótkim termin zwrotu środków, a potrzebujesz znacznej sumy, spróbuj zaciągnąć pożyczki w kilku firmach, które oferują darmowe zobowiązania. Jednak przemyśl ten pomysł. Czy na pewno będziesz w stanie spłacić je w terminie? Opóźnienie wiąże się z kosztami i ryzykiem, że znajdziesz się na listach dłużników. 

Darmowa pożyczka – jakie trzeba spełnić wymagania?

Firmy pozabankowe nie stawiają klientom tak dużych wymagań jak banki. Natomiast to nie oznacza, że każdy, kto złoży wniosek, otrzyma środki do dyspozycji. Oto, jakie wymagania musisz spełnić:

  • Odpowiedni wiek – minimum to 18. lat i posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Jednak w przypadku wielu pożyczkodawców to zbyt mało. Często minimum wynosi 20, 21, 23 a nawet 25 lat. Firmy określają również górną granicę wieku, ale nie wszystkie. Może to być 70, 80 czy nawet więcej. Dlatego, zanim złożysz wniosek, sprawdź, jakie firma stawia wymagania. 
  • Posiadanie własnego konta bankowego – środki trafiają na taki rachunek. Wprawdzie na rynku są dostępne oferty, gdzie pieniądze mogą być dostarczone do rąk klienta, ale jest ich niewiele i skorzystanie z takiego rozwiązania wiąże się z wyższymi kosztami. W przypadku pożyczki online przeważnie cały proces udzielenia zobowiązania odbywa się automatycznie bez ingerencji pracownika firmy pożyczkowej. To też powoduje, że niższe mogą być koszt. 
  • Adres e-mail i numer telefonu – te formy kontaktu są wykorzystywane przy weryfikacji wniosku. 

Każda firma ocenia zdolność kredytową klienta. Możesz sprawdzać BIK, bazy dłużników, ale negatywne wpisy nie muszą oznaczać, że nie dostaniesz pożyczki. W przypadku każdego podmiotu ta weryfikacja może przebiegać inaczej. 

Pożyczki bez prowizji – na co zwrócić uwagę?

Takie zobowiązanie musi mieć RRSO równe 0%. Jest to równoznaczne z tym, że nie ponosisz żadnych kosztów zobowiązania, o ile je spłacisz w terminie. Szukając odpowiedniej oferty, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Maksymalna kwota pożyczki – w ramach zobowiązań bez prowizji będzie to prawdopodobnie nie więcej niż kilka tysięcy złotych. Przeważnie spotkasz się z limitem 3 tys. zł. Czasami firmy podają też minimalną kwotę – zazwyczaj to kilkaset złotych. 
  • Czas spłaty – dominują pożyczki z 0% prowizji, gdzie na zwrot pieniędzy masz miesiąc. Poza tym dostępne są oferty, w których masz na to 2-3 miesiące. Oceń, ile czasu Ci wystarczy, aby oddać pieniądze. Skoro firma pozwala bez opłat skorzystać z dłuższego okresu spłaty niż miesiąc, skorzystaj z tego. Zmniejszysz ryzyko, że nie oddasz pieniędzy w terminie. 
  • Opinie – sprawdź, jak klienci oceniają dany podmiot. Nie ma firm pożyczkowych, które mają wyłącznie pozytywne recenzje. Na pewno nie bierz pod uwagę marek, o których nie jesteś w stanie znaleźć żadnych informacji w sieci. Stawiaj wyłącznie na znane, renomowane firmy pożyczkowe, nawet jeśli znajdziesz zaskakująco dobrą propozycję od anonimowego podmiotu. W takich przypadkach istnieje ryzyko, że umowa zawiera negatywne dla Ciebie zapisy – nawet niezgodne z prawem. 

Nie podejmuj pochopnie decyzji. Zawsze sprawdzaj kilka ofert, porównuj je i dopiero na tej podstawie podejmuj decyzje. Bierz pod uwagę wyłącznie marki doskonale znane na polskim rynku. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko, że skorzystasz z nieopłacalnej oferty.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Szymon Machniewski
Pozostałe publikacje autora
Od 2008 roku związany z prowadzeniem biznesu. Tworzę content o tematyce finansowej, ubezpieczeń i działalności gospodarczej. Prywatnie miłośnik podróżowania i piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.