Pozyczka-ratalna.pl

Leasing na samochód – alternatywa dla kredytu?

Co w sytuacji, gdy planujemy zakup samochodu do celów firmowych? Z pomocą przychodzi leasing, który obecnie przybiera różną postać.

W Polsce z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców. Biznes staje się powoli modny i zapewnia wielu, szczególnie młodym Polakom, szansę na rozwój, zawodową wolność i o wiele wyższe zarobki niż na etacie. Początkującym i nie tylko firmom wychodzi naprzeciw coraz więcej instytucji, w tym także banki, firmy pożyczkowe czy też motoryzacyjne. Ciekawą i popularną możliwością dla działalności gospodarczych, w tym nowo założonych działalności, jest leasing samochodowy.

Wśród produktów finansowych, po które firmy sięgają najczęściej, znajdziemy pozabankowe pożyczki ratalne oraz wszelkiego rodzaju kredyty. Banki kuszą przedsiębiorców niskimi opłatami i atrakcyjnymi warunkami umowy, z kolei firmy pozabankowe łatwością wnioskowania i wysoką przyznawalnością.

Leasing – co to?

Potocznie ten rodzaj umowy określa się wzięciem samochodu „na firmę”. Produkt jest adresowany zarówno do przedsiębiorców, którzy co jakiś czas są zmuszeni nabywać nowe pojazdy, jak i dla tych, którzy stoją przed dylematem, jak sfinansować swoje pierwsze firmowe auto. Leasing to po prostu jeden z rodzajów umownych stosunków cywilnoprawnych. Jedna ze stron, w tym przypadku leasingodawca lub tak zwany finansujący, przekazuje korzystającemu lub inaczej leasingobiorcy prawo do używania określonej rzeczy.

Ustala się przy tym naturalnie okres oraz inne warunki umowy. W zamian za możliwość korzystania z przedmiotu leasingobiorca zobowiązuje się ponosić ratę leasingową, czyli stałą opłatę, charakterem przypominającą na przykład czynsz za najem lokalu.

Leasing w polskim prawie

Pojęcie leasingu regulują przepisy Kodeksu Cywilnego, a konkretnie artykuł 709. Prawo określa, że umowa powinna zostać zawarta na piśmie, co może stanowić dowód przed sądem. W leasing mogą być oddane tylko rzeczy materialne. Nie dotyczy on bynajmniej tylko pojazdów mechanicznych, ale także np. sprzętu komputerowego i innych dóbr, które można „wynająć”. Za prawo korzystania z danej rzeczy w ramach umowy leasingu finansującemu należy się wynagrodzenie pieniężne.

Istota leasingu

Aby dobrze zrozumieć istotę leasingu samochodowego należy poznać różne oblicza transakcji leasingowej. Wyróżnia się bowiem dwa podstawowe rodzaje leasingu: bezpośredni (gdy finansującym jest producent rzeczy) oraz pośredni (operacja między więcej niż dwoma podmiotami). Rata leasingowa składa się z kolei z tak zwanego składnika kapitałowego oraz odsetkowego, czyli, najprościej mówiąc, wynagrodzenia, jakie ponosi korzystający na rzecz leasingodawcy.

Leasing dzieli się na operacyjny, finansowy, zwrotny oraz leasing konsumencki. Różnica między nimi polega przede wszystkim na skutkach podatkowych, jakie przynoszą.

Leasing – podstawowe rodzaje

Jednym z najpopularniejszych typów jest leasing operacyjny. To nic innego jak przekazanie przez finansującego samochodu na określony okres, który co do zasady jest krótszy niż czas znaczącej eksploatacji leasingowanego pojazdu. Ten model jest atrakcyjny dla przedsiębiorców, którzy mają wysokie przychody, mogą oni bowiem wliczać wysokość raty do kosztów ich uzyskania. Leasingobiorca ma oczywiście zagwarantowane prawo kupna auta po zakończeniu umowy.

Drugim z najpopularniejszych rodzajów jest leasing finansowy. W tym przypadku leasingobiorca może dokonać tzw. odpisów amortyzacyjnych, a do kosztów zalicza się część odsetkową każdej z rat. Skąd takie regulacje? W leasingu finansowym bowiem samochód traktuje się jako składnik majątkowy korzystającego, a skutkiem tego jest między innymi konieczność zapłaty podatku VAT wraz z pierwszą ratą leasingową.

Zwrotny i leasing konsumencki

Ciężko w krótkich słowach wyjaśnić istotę tego rodzaju leasingu. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy przedsiębiorstwo posiada wiele środków trwałych, ale nie ma za to pieniędzy. Leasingodawca dopuszcza więc możliwość oddania gotówki za część majątku trwałego firmy. Środki te bierze naturalnie w leasing. Leasing konsumencki to natomiast najrzadziej występujący rodzaj. Adresowany jest do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Samochód w leasing – zalety

Do największych plusów tej formy finansowania należy zaliczyć brak konieczności angażowania dużych pieniędzy. Przedsiębiorcy cenią sobie tę umowę także ze względu na możliwość optymalizacji podatkowej, a także rozliczenia podatku VAT. W Polsce najbardziej popularnym przedmiotem leasingu jest samochód osobowy, ale wiele firm, ze względu na elastyczność i atrakcyjne warunki umowy, decyduje się na wzięcie w leasing drogich maszyn rolniczych, ciężarówek a nawet autobusów. 

Samochód w leasingu – wady

Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań. Leasingu nie poleca się właścicielom, którzy czują chęć częstej wymiany pojazdów. Umowa jest bowiem zawierana nawet na kilka lat, a w wielu przypadkach leasingodawcy zabezpieczają się przed jej wcześniejszym rozwiązaniem. Mankamentem może okazać się również to, że leasing dotyczy prawie wyłącznie nowych, zazwyczaj góra 5-letnich samochodów. Starsze modele wymagają bowiem częstej interwencji mechanika, co nie jest opłacalne dla firm udzielających leasingu.

Leasing dla młodych przedsiębiorców?

Rynek otwiera się na początkujących biznesmenów. Nie powinni mieć problemu ze związaniem się umową leasingu. Większość podmiotów świadczących tego typu usługę ma dla nich nawet specjalną ofertę na start. Finansujący może w tym wypadku naliczyć jednak wyższe opłaty, w tym koszty aktywacyjne.

Czujność przede wszystkim

Mimo stosunkowej prostoty umowy leasingu i jasnych zasad jego udzielenia, należy dokładnie przeczytać każdy z warunków. Jeśli coś budzi nasz niepokój albo rodzi pytania – skonsultujmy to z leasingodawcą. Przede wszystkim sprawdźmy wszystkie opłaty i koszt całkowity zobowiązania. W Internecie działają narzędzia typu „leasing kalkulator” – warto je wykorzystać. Dadzą nam pełny obraz sytuacji finansowej.

Leasing kalkulator – czy to się opłaca?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy wiązanie się umową nie wpędzi ich w kłopoty. Każdy, kto myśli o wykonaniu takiego kroku, musi zdać sobie bowiem sprawę z tego, że jest to rodzaj – co prawda dość elastycznego – ale jednak kosztownego zobowiązania. Nie można bowiem zapominać o tym, że samochodowy leasing wiąże się nie tylko z ratami, ale także opłatami za paliwo i ubezpieczeniem. Warto przed podjęciem decyzji przeanalizować plusy i minusy takiego rozwiązania. Z całą pewnością ważnym aspektem w tym kontekście jest sam wybór auta i jego silnika.

Leasing alternatywą dla kredytu?

Prócz leasingu, istnieje oczywiście kredyt bankowy na samochód. Możliwość ta nie jest jednak zarezerwowana dla każdego. O tego typu zobowiązanie mogą starać się przedsiębiorcy, którzy posiadają wysoką zdolność kredytową (więcej o jej ocenie piszemy w tekście Zdolność kredytowa – co trzeba niej wiedzieć?). Leasing z kolei jest przyznawany niemal każdemu właścicielowi działalności gospodarczej, niezależnie od wykazywanych przez niego dochodów oraz innych kryteriów – podobnie jak np. pożyczki dla firm.  

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.