Pozyczka-ratalna.pl

Rodzinne obligacje skarbowe – ile można zarobić?

Czym się charakteryzują obligacje skarbowe? Gdzie można je nabyć? Czy warto? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej na ten temat!

Mnogość produktów finansowych na polskim rynku inwestycyjnym może przyprawić o zawrót głowy. Z pewnością każdy klient znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej atrakcyjnych są od dwóch lat Rodzinne Obligacje Skarbowe dla rodziców, którzy pobierają świadczenie z Programu 500+.

Ministerstwo Finansów promuje obligacje jako bezpieczną formę inwestowania. Wielu ekspertów przyznaje, że Rodzinne Obligacje Skarbowe 500+ to wyjście naprzeciw potrzebom wielu polskich rodzin, które marzą o zapewnieniu sobie i swoim dzieciom finansowej przyszłości. Jak jest naprawdę?

Czym są obligacje?

To inaczej mówiąc papiery wartościowe emitowane w seriach. Należą do tak zwanych dłużnych instrumentów finansowych. Emitent staje się dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się do spełnienia określonego świadczenia. To ostatnie może mieć charakter pieniężny lub niepieniężny. Zazwyczaj emitent jest zobligowany do wypłacenia odsetek od całkowitej wartości długu, a także wykupu obligacji w określonym terminie zapadalności. 

Podział obligacji

Istnieje wiele różnego rodzajów obligacji. Można podzielić je ze względu na rodzaj emitenta, okres do wykupu, wartość sprzedaży, wartość nominalną, oprocentowanie czy też poziom ryzyka inwestorskiego. Kluczowym podziałem jest ten, w którym pod uwagę bierze się rodzaj emitenta. Wyróżniamy tutaj obligacje skarbowe, czyli emitowane przez Skarb Państwa, komunalne, które emituje samorząd terytorialny, a także obligacje podmiotów prawnych, czyli przedsiębiorstw.

Charakterystyka obligacji detalicznych

Jednym z typów obligacji skarbowych są obligacje detaliczne. Inaczej nazywamy je oszczędnościowymi, co niejako zdradza model ich funkcjonowania. Z reguły Minister Finansów oferuje je osobom fizycznym. Nabywcy zazwyczaj mają prawo wykupienia dowolnej liczby obligacji przez emitenta jeszcze przed umownym terminem. Obligacje skarbowe to jeden z najbezpieczniejszych instrumentów na rynku. Korzystają z nich między innymi banki oraz firmy ubezpieczeniowe, które tym sposobem przechowują swoje rezerwy.

Czym są rodzinne obligacje skarbowe?

Z pewnością nie każdy słyszał o obligacjach wyemitowanych przez polski rząd w październiku 2016 roku. Mowa o instrumentach finansowych adresowanych do beneficjentów Programu 500+. Można je nabyć wyłącznie za pieniądze uzyskane w ramach świadczenia. Wartość nominalna jednej obligacji to 100 zł. Rząd postawił w tym obszarze na ogólną dostępność i dostosował produkt do osób, które nie mogą pochwalić się grubym portfelem.

Dwie pieczenie na jednym ogniu

Obligacje rodzinne dają zarówno możliwość zarobku, jak i odłożenia sporej sumy na przyszłość. Jednym z celów rządu było zaoferowanie Polakom produktu, który łączyłby obie te cechy. Specjaliści zwracają uwagę na o wyższe o 0,5% oprocentowanie niż w przypadku innych obligacji detalicznych kupowanych na 4 czy 10 lat. Obligacje rodzinne mają 6 i 12-letni termin wykupu. Korzystniejsze dla nabywcy są naturalnie te z dłuższym okresem zapadalności. Warto dodać, że papiery można odsprzedać przed upływem umownego okresu. Wiąże się to jednak z prowizją. Warto więc przemyśleć ten krok dwa razy i przekalkulować, czy jest opłacalny. W przypadku 6-letniego zobowiązania wynosi ona 0,7% od wartości jednej obligacji, jeśli mówimy o 12-letnim okresie prowizja osiąga wysokość 2%.

Sześcioletnie obligacje rodzinne

Między obligacjami nabywanymi 6 i 12 lat istnieje spora różnica. W pierwszej kolejności rozłóżmy na czynniki pierwsze Rodzinne Obligacje Sześcioletnie (ROS). Jak podał Minister Finansów, oprocentowanie tego rodzaju papierów jest stałe i wynosi 2,80% w pierwszym całorocznym okresie naliczania odsetek. W kolejnych natomiast należy wziąć pod uwagę marżę 1,75% oraz inflację. W tym przypadku mamy do czynienia z roczną kapitalizacją odsetek. Jak więc widzimy, Skarb Państwa daje nam gwarancję, że zysk nie wpadnie w sidła rosnącej inflacji.

Dwunastoletnie obligacje rodzinne

Z reguły im dłużej trwa inwestycja, tym więcej można na niej zarobić. Tak jest i w tym przypadku. Obligacje 500+ na 12 lat cechuje wysokie i stałe oprocentowanie. W pierwszym roku jest to nawet 3,20%, w kolejnych marża ponad inflacją wynosi 2,00% a kapitalizacja – jak w przypadku okresu 6-letniego – naliczana jest w skali całego roku.

Z myślą o przyszłości

Z obligacji 500+ korzystają w szczególności osoby, które chcą zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci – studia, mieszkanie itp. Konstrukcja obligacji rodzinnych daje pewność, że inwestor nie straci ani grosza własnego kapitału. Gwarantem jest Skarb Państwa, a na potencjalny zysk nie ma wpływu zmiana na rynku finansowym czy też w krajowej gospodarce. Instrument ten jest skonstruowany tak, że samo oprocentowanie wynika wprost z poziomu inflacji.

Gdzie kupić obligacje 500+?

Papiery wartościowe można nabyć drogą elektroniczną, co znacząco skraca czas całej operacji. Emitenci wychodzą tym sposobem naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, pokazując, że cenią ich czas i energię. Cała procedura jest mało skomplikowana i trwa kilka minut. W pierwszej kolejności należy utworzyć konto rejestrowe np. na stronie: zakup. obligacjeskarbowe.pl. Następnie trzeba wybrać Rodzinne Obligacje Skarbowego, zaznaczyć, ile sztuk kupujemy, po czym dokonać zapłaty. System będzie musiał potwierdzić tożsamość posiadacza rachunku. Następuje to w chwili dokonania przelewu. Przy kolejnej operacji wystarczy zalogować się na swoje konto, wpisać liczbę zamawianych obligacji i dokonać opłaty. Co ważne, nie musimy domyślać się, ile papierów możemy jeszcze zakupić. Informacje o przysługującej nam maksymalnej liczbie obligacji rodzinnych widzimy w panelu transakcyjnym.

Polacy nabywają obligacje?

Ci, którzy nie ufają transakcjom przeprowadzanym przez Internet, mogą nabyć obligacje 500+ w oddziałach PKO BP. Dane z Ministerstwa Finansów wskazują, że instrument finansowy stał się hitem i cieszy się coraz większą popularnością wśród beneficjentów rządowego programu. Jak informuje resort, w ciągu miesiąca wartość zakupu osiąga średnio poziom 1 miliona złotych. Co ważne, liczba emitowanych obligacji jest zależna od popytu. Oznacza to, że w długoterminowych założeniach nie określono żadnego limitu. Jeśli ktoś nie jest do końca przekonany do tego rodzaju inwestycji, nie musi się więc obawiać wyczerpania zasobów. 

Obligacje 500 plus – czy to się opłaca?

Eksperci rynku finansowego są zgodni co do tego, że warto zainwestować w rodzinne obligacje. Do zalet tego instrumentu z całą pewnością należy bezpieczeństwo i stabilizacja. Obligacje ogólnie charakteryzują się niewielkim poziomem ryzyka. Jest to naturalnie spowodowane o wiele mniejszym zwrotem z inwestycji niż w przypadku inwestowania w akcje, ale mimo to, zakup obligacji opłaca się o wiele bardziej niż wpłacenie oszczędności na lokatę bankową. Zawsze można zrezygnować z inwestycji przed czasem.

Zostaw ocenę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.