Jakie warunki pożyczek pod hipotekę bez zaświadczeń?
Pożyczka pod hipotekę to świetne rozwiązanie, jeśli potrzebujemy dużej kwoty pieniędzy, a nasza aktualna sytuacja życiowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Jest to także ciekawa opcja w momencie, gdy nie chcemy korzystać z popularnych chwilówek i zależy nam na dłuższym okresie spłaty. Kto może wnioskować o taki rodzaj pomocy finansowej? Jakie warunki należy spełnić, by móc ubiegać się o kredyt pod hipotekę? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Spis treści:
- Pożyczki pod zastaw nieruchomości – dla kogo?
- Na co mogę przeznaczyć pożyczone pieniądze?
- Wysokość pożyczki i okres spłaty
- Kredyt pod zastaw mieszkania – jak zaciągnąć?
- Pożyczka pod hipotekę – jakie dokumenty należy wysłać?
- Czy kredyt pod hipotekę jest bezpieczny?
Pożyczki pod zastaw nieruchomości – dla kogo?
Odpowiadając na powyższe pytanie, śmiało można stwierdzić, że pożyczki pod zastaw nieruchomości są dla każdego, a dokładniej, dla każdej osoby lub firmy, która jest właścicielem nieruchomego mienia. O ten rodzaj pomocy finansowej może się starać osoba bezrobotna, emeryt, dłużnik, ktoś, kto jest odnotowany w BIK-u, a nawet człowiek obciążony postępowaniem komorniczym oraz rolnik. Dlaczego osobno wspominamy o rolnikach? Ta grupa ludzi bardzo często spotyka się z odrzuceniem wniosków kredytowych. Banki swoją decyzję tłumaczą niepewnym zabezpieczeniem kredytu, gdyż zarobki rolników uzależnione są od warunków pogodowych, których nie sposób przewidzieć.
Na co mogę przeznaczyć pożyczone pieniądze?
Zaciągając kredyt w banku, najczęściej należy podać cel, na jaki pieniądze zostaną przeznaczone. Firmy pozabankowe oferujące pożyczki pod zastaw nieruchomości tego nie wymagają. Możemy więc zaciągnąć pożyczkę na zakup innego mienia nieruchomego i może to być dom, mieszkanie, działka rekreacyjna, budowlana czy rolna. Pożyczonymi pieniędzmi można sfinansować wczasy, ale także kupić sprzęt do domu bądź samochód. Jak widać, mamy w tej kwestii dowolność. Co więcej, pożyczką spłacimy też wcześniejsze zobowiązania finansowe lub komornika. Tak wiele możliwości sprawia, że warto wziąć pod uwagę możliwość pożyczenia gotówki w ten sposób.
Wysokość pożyczki i okres spłaty
Jeśli kredytodawca nie weryfikuje historii pożyczkowej w Biurze Informacji Kredytowej, wysokość udzielonego kredytu zależna będzie tylko od wartości nieruchomości, którą dysponujemy. Firmy pożyczkowe są skłonne pożyczać kredytobiorcom od 25 000 do nawet 5 000 000 złotych, co bardzo często może przekroczyć 50% ceny zabezpieczenia. Oczywiście w przypadku tak dużych kwot należy się spodziewać wydłużonego okresu spłaty, który jest dogodny dla pożyczkobiorcy. Okres zwrotu pieniędzy jest podobny, jak przy kredycie hipotecznym w banku i wynosi zazwyczaj od 20 do 30 lat.
Kredyt pod zastaw mieszkania – jak zaciągnąć?
Chyba już nikogo nie dziwi fakt, że większość spraw możemy załatwić przez internet. Nie inaczej jest w przypadku kredytu pod zastaw mieszkania. Wystarczy wypełnić wniosek online i dołączyć niezbędne zaświadczenia i pisma. W zależności od firmy pożyczkowej na decyzję będziemy czekać od kilku do 24 godzin. Wynika to z faktu, że pożyczkodawca musi dokładnie przeanalizować przesłane dokumenty, sprawdzić ich autentyczność oraz dokonać niezbędnych wyliczeń. Jeśli spotkamy się z pozytywną decyzją, pieniądze pojawią się na naszym koncie w terminie maksymalnie 5 dni, jednak rzeczywistość pokazuje, że zazwyczaj ma to miejsce o wiele szybciej.
Pożyczka pod hipotekę – jakie dokumenty należy wysłać?
Mimo że w przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości nie są wymagane zaświadczenia o zarobkach z zakładu pracy, nie oznacza to, że nie musimy przesłać innych dokumentów, które pomogą pożyczkodawcy podjąć decyzję w sprawie udzielenia kredytu. Dokumenty te różnią się w zależności od mienia nieruchomego, którym dysponujemy.
Jeśli zabezpieczeniem jest dom, wymagane jest:
- numer księgi wieczystej
- akt notarialny potwierdzający nabycie domu
- wypis i wyrys z rejestru gruntów
- zdjęcia domu
- w przypadku nieruchomości nabytej na drodze spadkowej lub darowizny, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn lub o jego opłaceniu
Jeśli zabezpieczeniem jest mieszkanie:
- numer księgi wieczystej lub jeżeli nieruchomość nie ma księgi wieczystej to zaświadczenie ze spółdzielni o prawie własnościowym do mieszkania
- akt notarialny potwierdzający nabycie domu
- zaświadczenie ze spółdzielni o niezaleganiu z opłatami czynszowymi (lub z informacje o wysokości zadłużenia)
- zdjęcia mieszkania
- w przypadku nieruchomości nabytej na drodze spadkowej lub darowizny, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn lub o jego opłaceniu
Jeśli zabezpieczeniem jest działka budowlana lub grunt rolny:
- numer księgi wieczystej
- akt notarialny potwierdzający nabycie nieruchomości
- wypis i wyrys z rejestru gruntów
- dokument o planie zagospodarowania przestrzennego
- zdjęcia działki
- w przypadku nieruchomości nabytej na drodze spadkowej lub darowizny, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn lub o jego opłaceniu
Czy kredyt pod hipotekę jest bezpieczny?
Należy mieć świadomość tego, że aktualnie na rynku jest wiele firm pożyczkowych, jednak nie każda uczciwie podchodzi do klienta. Powinniśmy pamiętać, że bezpieczny kredyt pod hipotekę to taki, w którym umowa między stronami jest spisana w obecności notariusza i przez niego zaaprobowana.
Czujność należy także zachować w sytuacji, kiedy przyszły pożyczkodawca wymaga od nas jakichkolwiek opłat za rozpatrzenie wysłanego wniosku czy weryfikację naszych danych – w takich przypadkach mamy do czynienia z nieuczciwą firmą.
Kredyt pod zastaw mieszkania to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kredytów hipotecznych, na które nie każdy może sobie pozwolić. Możliwość pożyczenia dużej sumy pieniędzy na kilkanaście/kilkadziesiąt lat sprawia, że wiele osób ma szansę spełnić swoje marzenia: kupić dom, luksusowy samochód czy działkę. Pozwalają również uzyskać większe kwoty od pożyczek ratalnych. Pamiętajmy jednak, że to zobowiązanie finansowe jest takie samo jak każda inna pożyczka i w przypadku nieterminowych spłat musimy liczyć się z gorzkimi konsekwencjami, które mogą się zakończyć przejęciem naszej nieruchomości przez firmę pożyczkową.