Pozyczka-ratalna.pl

Źródło dochodów a pożyczka

Pożyczka a forma zatrudnienia – czy to, skąd mamy dochody wpływa na decyzję pożyczkodawcy? Tak, to jeden z podstawowych czynników branych pod uwagę przy określaniu zdolności kredytowej. Wbrew pozorom to, na jakich warunkach pracujesz, może mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pożyczki przez bank czy firmę pożyczkową. Sprawdź, jakie masz możliwości oraz czego powinieneś się spodziewać jako potencjalny kredytobiorca.

Pożyczka a forma zatrudnienia


Każdy wniosek o pożyczkę poddawany jest wnikliwej analizie, w wyniku której pożyczkodzodawca otrzymuje ocenę wiarygodności kredytobiorcy w świetle bankowych procedur. Na całokształt zdolności kredytowej klienta składa się kilka elementów. Podstawę stanowi szeroko pojęta sytuacja finansowa, czyli wysokość zarobków, miesięczne wydatki oraz obecnie spłacane zadłużenie. Ta część oceny zdolności kredytowej nazywana jest analizą ilościową. Jednak to nie wszystko. Musimy pamiętać, że pod uwagę będą brane również inne czynniki.


Druga część oceny zdolności kredytowej polega na uwzględnieniu: ilości osób pozostających w danym gospodarstwie domowym, stan cywilny, wiek wnioskodawcy, wykształcenie, staż pracy, stanowisko oraz historii kredytowej, czyli terminowe wywiązywanie się z zobowiązań finansowych. Warto jednak wspomnieć, że coraz częściej zakupy ratalne nie łączą się z restrykcjami formalnymi, a dostęp do nich ma większość osób aktywnych zawodowo. Jednakże w przypadku pożyczek na wyższe kwoty i co za tym idzie dłuższy okres spłaty, kluczowe znaczenie będzie miała forma zatrudnienia oraz rodzaj posiadanej umowy regulującej stosunek pracy.

Umowa o pracę a kredyt


Obecnie jest to najkorzystniejsza forma zatrudnienia na polskim rynku pracy nie tylko z uwagi na wiążące się z nią przywileje pracownicze, ale również udogodnienia w procesie ubiegania się o kredyt. Umowa o pracę może zostać zawarta zarówno na czas nieokreślony, jak i określony. Osoba zatrudniona na czas nieokreślony pozostaje w oczach instytucji finansowej wiarygodnym kandydatem, gdyż jego perspektywa posiadania pracy wydaje się najstabilniejsza. Ma to znaczenie przy wieloletnich pożyczkach, takich jak kredyt hipoteczny, gotówkowy czy też przy pożyczce ratalnej. Zasadniczo, umowa na czas nieokreślony nie wiąże się z większymi utrudnieniami. Niemniej, zawsze warto mieć na uwadze wewnętrzne rozporządzenia obowiązujące wśród placówek udzielających pożyczki. Przykładowo, może wiązać się z wymaganym przez bank stażem pracy. Umowę o pracę może być również zawarta na czas określony, której standardowy okres wynosi zazwyczaj rok, dwa lub trzy lata.


Oprócz wyliczeń średniego wynagrodzenia z danego okresu ważna jest również zasadność przedłożonego stosunku pracy. Tym samym, niektóre instytucje finansowe wymagają udokumentowania pracy w danym przedsiębiorstwie w okresie zaledwie 1 lub 3 miesięcy wstecz, inne proszą o okres 6 miesięcy. Niemniej jednak umowa o pracę na czas nieokreślony to gwarancja znacznych przywilejów w procesie kredytowania.


W przypadku wyższych pożyczek może to być problematyczne, jednak banki stale proponują klientom alternatywne rozwiązania. Z reguły instytucje finansowe proszą klientów o udokumentowanie gotowości pracodawcy do przedłużenia umowy w przyszłości. Gdy jest to niemożliwe, eksperci analizują wiarygodność klienta pod kątem tego, jak długo jest już zatrudniony, a ile jeszcze może przepracować w ramach konkretnego kontraktu. Warto pamiętać, że umowa na okres próbny w większości sytuacji nie wlicza się do stażu i w oczach banku nie gwarantuje stałej współpracy z pracodawcą.

Pożyczka online a forma zatrudnienia

Jeżeli nasz wniosek o pożyczkę w banku został odrzucony, nie pozostajemy sami z tym problemem. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty firm pożyczkowych. Pożyczkodawcy proponują swoim klientom obniżone wymagania formalne. Nie musimy dostarczać żadnych dokumentów z miejsca pracy. Nie będzie nam potrzebne ani zaświadczenie dochodach, ani potwierdzenie stażu zatrudnienia. Wystarczy podać kilka podstawowych informacji na temat sytuacji finansowej oraz pracy w formularzu wniosku. Dodatkowo jeżeli skorzystamy z weryfikacji tożsamości przez konto bankowe, pożyczkodawca będzie mógł potwierdzić nie tylko dane osobowe, ale również uzyskiwane dochody. Taką możliwość daje między innymi: aplikacja Instantor czy Kontomatik.

Jeżeli chodzi o akceptowane źródła dochodu, bez problemu otrzymamy pieniądze, będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Problemu z uzyskaniem pozytywnej decyzji nie powinny mieć również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Niektóre firmy akceptują również inne źródła utrzymania, takie jak stypendia czy alimenty. Jednak takich informacji należy szukać indywidualnie na stronie pożyczkodawcy.

Umowy cywilnoprawne a pożyczki

Nie da się ukryć, że sytuacja ekonomiczna oraz rozwój infrastruktury bankowej zwiększyły popyt na różnego rodzaju kredyty. Z drugiej strony restrukturyzacja rynku pracy owocuje powstaniem nowych form zatrudnienia. Ogromna ilość umów cywilnoprawnych, czyli umów zlecenie lub o dzieło, to stan, z którym muszą się liczyć również banki.


Chociaż kredytodawcy nie dyskwalifikują umów śmieciowych w procesie ubiegania się o pożyczkę, patrzą na takich klientów mniej ufnie. Jedynym sposobem na pogodzenie niestałości zatrudnienia definiującego umowy cywilnoprawne jest wydłużony czas ważności – nawet do roku lub 2 lat, oraz wykazanie realnej wysokości zarobków. Ilość podjętych w danym okresie zleceń stanowi informację o gotowości kredytobiorcy do podejmowania zatrudnienia i pozyskiwania dochodów, co rokuje na przyszłość. Szanse na kredyt są w tym przypadku znacznie obniżone, jednak wbrew panującemu przekonaniu, instytucje pożyczkowe pozostają w stosunku do takich pracowników przychylne.

Podsumowanie

Jak źródło dochodów wpływa na zdolność kredytową? Rodzaj umowy z której otrzymujemy wynagrodzenie stanowi jedną z głównych wytycznych przy ustalaniu gotowości do przyjęcia zobowiązania finansowego. Swoją sytuację można poznać poprzez pobranie bezpłatnego raportu BIK. Ten określi, jaką mamy zdolność kredytową. Dzięki temu możliwe jest ustalenie, czy warto poczekać ze staraniem się o kredyt, jakie są ogólne szanse na otrzymanie pożyczki oraz jak ewentualnie podnieść zdolność kredytową w obszarze posiadanego zatrudnienia.

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.