Pozyczka-ratalna.pl

Czy można wykreślić się z BIK?

Planujesz w najbliższym czasie kredyt hipoteczny lub gotówkowy? W takim razie potrzebujesz jak najlepszej historii kredytowej, a także odpowiednio wysokich dochodów. To dwie podstawowe kwestie, które pozwalają na zaciągnięcie nawet wysokich zobowiązań w bankach. Jeśli w przeszłości spóźniłeś się z jakąkolwiek płatnością kredytu lub nawet pożyczki, powinieneś dowiedzieć się, jak wyczyścić BIK i kiedy w ogóle można to zrobić.

Czyszczenie BIK – na czym to polega?

Dość popularne w ostatnich latach stało się tzw. czyszczenie BIK, czyli próba poprawy swojej sytuacji kredytowej w postaci wyeliminowania negatywnych wpisów w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. W pierwszej kolejności warto wskazać na dane, które są gromadzone przez BIK. W tej bazie znajdują się wszystkie informacje na temat aktualnych i byłych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych każdego konsumenta. Wpisy dotyczą zarówno terminowych płatności, jak i tych po terminie, które negatywnie wpływają na ocenę punktową kredytobiorcy.

Czyszczenie historii BIK to proces, który polega na eliminowaniu negatywnych wpisów w historii kredytowej. Chcesz dowiedzieć się, na czym to polega? Jeśli chodzi o wyeliminowanie negatywnych rejestrów, warto wskazać, iż możliwe są dwa rozwiązania pozwalające na wykreślenie z BIK niekorzystnych wpisów:

  1. Odwołanie przez osobę, której dotyczą zobowiązania finansowe zgody na przetwarzanie danych osobowych po wygaśnięciu umowy kredytowej. Wystarczy wysłać stosowny wniosek do banku z prośbą o zaprzestanie wykorzystywana danych osobowych w celu ich dalszego przetwarzania. Instytucja finansowa ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi, a w razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku negatywne wpisy znajdujące się w BIK zostaną przeniesione do części statystycznej, czyli tej niewidocznej dla banków na etapie weryfikacji wniosków.
  2. Opóźnienia w spłacie zobowiązań widoczne w BIK mogą zostać wyeliminowane po upływie 5 lat po zakończeniu czasu trwania umowy kredytowej.
  3. Dane znajdujące się w BIK są nieprawdziwe lub zostały zarejestrowane omyłkowo – wtedy możesz ubiegać się o natychmiastowe unieważnienie wpisu i oczyszczenie swojej historii kredytowej.

Teraz już wiesz, jak wyczyścić BIK i pozbyć się kłopotliwych wpisów. W kwestii analizy swojej historii kredytowej, powinieneś też sprawdzić, czy jesteś w BIK. W tym celu możesz pobrać jednorazowy, darmowy raport lub skorzystać z płatnej analizy swojej historii kredytowej w ramach oferty przygotowanej przez Biuro Informacji Kredytowej dla kredytobiorców.

Jak usunąć się z BIK? Krok po kroku

Zastanawiasz się, jak wyjść z BIK obronną ręką i zachować wyłącznie pozytywne wpisy w rejestrach? To często nie najłatwiejsze zadanie, ale też nie niemożliwe do wykonania. Unieważnienie negatywnego wpisu w BIK może odbyć się wyłącznie za zgodą banku lub instytucji pożyczkowej poprzez złożenie wniosku o wycofanie zgód na przetwarzanie danych osobowych. 

Oto kilka kroków, które powinieneś podjąć, aby skutecznie pozbyć się negatywnych wpisów w swojej historii kredytowej:

  1. Przeanalizuj swoją historię kredytową – możesz to zrobić za darmo raz na 6 miesięcy lub za pośrednictwem BIK, wykupując odpowiednią subskrypcję.
  2. W razie potrzeby wyślij stosowne pisma do banków i firm pożyczonych o wycofanie zgód na przetwarzanie danych osobowych – pamiętaj, że obowiązuje to tylko przy całkowicie zamkniętych zobowiązaniach kredytowych.
  3. Poczekaj na wykreślenie wpisów w BIK – najczęściej odbywa się to w terminie do 30 dni od czasu wysłania stosownego dokumentu do instytucji finansowych.
  4. Ciesz się poprawioną historią kredytową, która pozwoli Ci na zaciąganie nowych zobowiązań kredytowych.

Jeśli wykreślenie z BIK nie wchodzi w grę lub negatywne wpisy dotyczą zobowiązań, które wciąż są aktywne – w razie potrzeby pozyskania dodatkowej gotówki, możesz zdecydować się na pożyczki bez BIK. Takie zobowiązania są udzielane przez firmy pozabankowe, które przyznają dodatkową gotówkę z minimum formalności i często z uproszczoną procedurą weryfikacji potencjalnego pożyczkobiorcy – zarówno pod względem dochodów, jak i historii kredytowej.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.