Pozyczka-ratalna.pl

Windykator terenowy – kim jest, jak działa i jak się go pozbyć?

Masz problemy z niespłaconymi zadłużeniami kredytowymi i pożyczkowymi? Naraziłeś się wierzycielom poprzez brak regularnej spłaty zobowiązania, a swoje działania rozpoczął już windykator terenowy? Jeśli nie życzysz sobie tego, aby taka osoba nachodziła Cię w Twoim domu lub nawet miejscu pracy – często wystarczy, że grzecznie poprosisz. Wizyta windykatora terenowego najczęściej nie należy do najprzyjemniejszych spotkań.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej, koniecznie  dowiedz się wcześniej, co może windykator terenowy, a czego kategorycznie nie powinien robić. W poniższym wpisie przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby, jak pozbyć się windykatora terenowego oraz kiedy sprawę zbyt uporczywych wizyt windykatora można zgłosić na policję.

Kim jest windykator terenowy i jak działa?

Kto to właściwie jest windykator terenowy? Jest to osoba wynajęta przez wierzyciela w celu nawiązania kontaktu z dłużnikiem “twarzą w twarz”, najczęściej w jego miejscu zamieszkania. Jego wizyta może Ci grozić w wypadku długów wynikających na przykład z niespłacania chwilówek. Taki sposób kontaktu z dłużnikiem często kojarzy się z wizytami groźnych, dobrze zbudowanych panów. W rzeczywistości taki model windykacji terenowej jest bardzo rzadko spotykany, mógłby bowiem nosić znamiona nękania. Windykacja terenowa ma na celu próbę wypracowania modelu spłaty korzystnego dla dłużnika oraz wierzyciela. Nie oznacza to jednak, że ta metoda nie jest stresująca dla dłużnika. Wizyta windykatora w domu nie należy do rzeczy przyjemnych, jednak może być ostatnia szansą na polubowne rozwiązanie problemu zadłużenia. Firmy pożyczkowe i inne instytucje zwykle korzystają z windykacji terenowej dopiero po wyczerpaniu innych prób kontaktu z dłużnikiem i wypracowania porozumienia.

Warto wspomnieć, że windykator terenowy nie jest funkcjonariuszem państwowym, a najczęściej pracownikiem firmy windykacyjnej. Ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu, windykator terenowy powinien mieć szereg cech i umiejętności, pozwalających na skuteczne prowadzenie rozmów z dłużnikami. Powinien mieć on umiejętności negocjacyjne, ale także zdolność do wczucia się w często bardzo skomplikowaną sytuację dłużnika. Osiągnięcie porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia nie jest możliwe bez uwzględnienia możliwości obu stron. W rzeczywistości, zdarzają się jednak windykatorzy, którzy działają na granicy prawa i etyki zawodowej, stosując niedopuszczalne praktyki.

Co może windykator terenowy, a czego zabrania mu prawo?

Czy windykacja terenowa jest legalna?

Przed rozpoczęciem rozważań o tym co wolno, a czego nie wolno windykatorowi, odpowiedzmy na pytanie, czy windykacja terenowa jest w ogóle legalna? Takie działania są legalne, o ile są przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Windykator terenowy może dążyć do spotkania z dłużnikiem, ale nie może naruszać jego praw. Nie może na przykład rozpowszechniać jego danych osobowych czy naruszać jego prywatności.

Jakie działania wolno podejmować windykatorowi terenowemu?

Windykator terenowy może podejmować próby kontaktu z dłużnikiem, zarówno za pośrednictwem telefonu czy poczty e-mail, jak i “w terenie”, a więc w miejscu zamieszkania lub przebywania osoby zadłużonej. Windykator terenowy nie musi więc ograniczać swoich prób spotkania się z dłużnikiem wyłącznie do adresu zamieszkania. Może próbować go odnaleźć także w innych miejscach, takich jak miejsce pracy, uczelnia czy klub sportowy do którego uczęszcza dłużnik. Nie może on jednak wykonywać żadnych działań, które mogłyby spowodować że osoby postronne dowiedziałyby się o Twoim zadłużeniu. Nie powinien on także “odwiedzać” zadłużonego w kilku miejscach jednocześnie. Co ważne, próby kontaktu nie mogą nosić znamion nękania. Nie mogą więc wywoływać w dłużniku uczucia nadmiernego stresu. 

Czego nie może zrobić windykator? Czy może wejść do domu?

Jeśli posiadasz niespłacone długi, windykator może przyjść do Twojego domu i nie potrzebuje do tego żadnego upoważnienia od sądu czy policji. Nie może jednak wejść do Twojego mieszkania lub na teren Twojej posesji bez Twojej zgody. Nie trzeba więc wpuszczać windykatora terenowego do domu czy mieszkania. Firma windykacyjna nie może też zająć Twojego wynagrodzenia czy innych rzeczy materialnych i niematerialnych. Tego typu działania może przeprowadzać jedynie komornik. Windykator może jedynie negocjować i starać się dojść do porozumienia z dłużnikiem.

Co więcej, windykator terenowy nie może przyjść do dłużnika z policją lub straszyć jej wezwaniem. Może jednak informować osobę zadłużoną o wysokości długu i o konsekwencjach wynikających z braku jego uregulowania. Nie może jednak zastraszać lub grozić. Nie ma również uprawnień, które pozwalałyby mu wyegzekwować spłatę zadłużenia wbrew woli dłużnika.

Windykator terenowy nie może także rozpowszechniać informacji o Twoim zadłużeniu. Z tego powodu nie może on rozmawiać o Twoich długach z Twoimi sąsiadami, znajomymi czy członkami rodziny. Takie działania windykatora można zaskarżyć powiadamiając o nich organy ścigania.

Czego nie wolno robić windykatorowi terenowemu? Przykłady niedopuszczalnych praktyk

  1. Nękanie, wielokrotne wydzwanianie w ciągu dnia i w nocy.

Uprzykrzanie życia dłużnika nie jest w zakresie kompetencji windykatora terenowego. Prowadzone przez niego czynności nie mogą nosić znamion nękania, stalkingu czy prześladowania.

  1. Rozprzestrzenianie informacji o zadłużeniu.

Windykatorowi terenowemu nie wolno powiadomić żadnej osoby trzeciej o Twoim zadłużeniu. Nieważne czy jest to Twój sąsiad, członek rodziny czy pracodawca.

  1. Groźby, szantaż i zastraszanie.

Stosowanie gróźb i podobnych praktyk jest wbrew etyce zawodowej windykatora, ale również wbrew prawu.

  1. Przemoc słowna i fizyczna.

Windykator terenowy nie ma uprawnień do stosowania przemocy wobec dłużnika. Nie może on naruszać jego nietykalności cielesnej w jakikolwiek sposób. Nie może także wyzywać i stosować agresywnego słownictwa.

  1. Wtargnięcie do domu lub na teren posesji.

Bez Twojej zgody windykator nie może wejść do Twojego domu, mieszkania, czy na teren Twojej posesji. Nie jest on funkcjonariuszem państwowym, nie przysługuje mu też prawo do przeprowadzania czynności w asyście policji. 

  1. Zajęcie pensji, zabieranie rzeczy czy eksmisja.

Windykator terenowy nie jest komornikiem i nie ma jego uprawnień. Nie może on zajmować pensji, zabierać rzeczy czy pieniędzy. Może on jedynie negocjować spłatę długu w imieniu wierzyciela.

Jak pozbyć się windykatora terenowego?

Co do zasady, windykator terenowy może starać się spotkać z dłużnikiem tak długo, jak zadłużenie nie zostanie spłacone lub nie zostanie osiągnięte porozumienie z wierzycielem odnośnie jego spłaty. Windykatora terenowego można się więc pozbyć poprzez dogadanie się z nim lub z wierzycielem. Inną możliwością jest poinformowanie organów ścigania o przekroczeniu uprawnień przez windykatora terenowego. Ten sposób zadziała jednak tylko w przypadku, gdy będziesz posiadał mocne argumenty na to, że windykator nie działa zgodnie z prawem. W takim wypadku najlepiej napisać skargę również do KNF, która sprawuje nadzór nad firmami windykacyjnymi.

Jak szybko może do Ciebie przyjść windykator?

Po jakim czasie windykator terenowy może zapukać do Twoich drzwi? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W teorii, windykator może do Ciebie przyjść nawet po jednym dniu opóźnienia w spłacie zadłużenia. W praktyce, windykacja przebiega jednak inaczej. Najczęściej windykacja terenowa ma miejsce dopiero po wyczerpaniu innych sposobów kontaktu z dłużnikiem. W pierwszej kolejności wierzyciel będzie wysyłał ponaglenia listowne oraz będzie próbował skontaktować się z dłużnikiem telefonicznie, mailowo czy poprzez SMSy. Windykacja terenowa jest wykorzystywana po dłuższym czasie, w którym zadłużony nie odpowiada na inne próby kontaktu. Czasami wierzyciel całkowicie rezygnuje z tej metody i od razu kieruje sprawę do sądu i komornika.

W jakich godzinach pracuje windykator terenowy?

Windykator terenowy może pracować przez cały dzień, zarówno w tygodniu jak i w weekendy. Windykacja terenowa w sobotę, a nawet w niedzielę, jest więc jak najbardziej możliwa. Nie może być ona jednak przeprowadzana w nocy, ponieważ mogłoby to być zakwalifikowane jako nękanie. 

Najczęściej godziny pracy windykatora sądowego ograniczają się w przedziale od 7:00 do 21:00 w tygodniu roboczym, oraz od 8:00 do 20:00 w weekendy.

Windykator terenowy a komornik

Komornik, w przeciwieństwie do windykatora terenowego, jest funkcjonariuszem publicznym, a jego uprawnienia są zdecydowanie większe.Przystępuje on do swoich czynności po uzyskaniu tytułu wykonawczego od sądu i ma realne uprawnienia pozwalające na egzekucję długu. Windykator terenowy może jedynie dążyć do polubownego załatwienia sprawy. Wizyta komornika może mieć więc znacznie poważniejsze konsekwencje, niż wizyta windykatora terenowego.

4.7/5 - (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Bartłomiej Węglewski
Pozostałe publikacje autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.