Pozyczka-ratalna.pl

Ubezpieczenie pożyczki – tak czy nie?

Ubezpieczenie pożyczki jest niewątpliwie dodatkowym kosztem, który sprawia, że cała usługa finansowa staje się znacznie droższa. To sformułowanie z pewnością nikogo nie dziwi. W niektórych sytuacjach warto jednak przemyśleć tę możliwość. Poniżej prezentujemy kilka wad i zalet omawianego rozwiązania.

Ubezpieczenie pożyczki – na czym polega?

W pierwszej kolejności trzeba dowiedzieć się, czym jest ubezpieczenie pożyczki. Zatem chodzi o zabezpieczenie spłaty pożyczki. Jest to sposób na zagwarantowanie zarówno pożyczkobiorcy, jak i firmie pożyczkowej pewności, że spłata kolejnych rat będzie przebiegała bez zakłóceń. Przydaje się wtedy, kiedy zdarzyłoby się, że pożyczkobiorca umrze, zanim spłaci cały dług. Wówczas to ubezpieczyciel reguluje zobowiązania zmarłego i tym samym obowiązkiem uregulowania zaległości nie zostają obarczeni jego bliscy. Korzyści są zatem obopólne – krewni nie muszą martwić się dziedziczeniem długów, a pożyczkodawca zostaje spłacony. Ubezpieczenie jest też dobrym rozwiązaniem na wypadek utraty źródła dochodu – wówczas również spłatą zadłużenia zajmuje się ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie pożyczki gotówkowej – czy mamy wybór?

Warto zadać sobie pytanie, czy dobrym pomysłem jest ponoszenie dodatkowych opłat na rzecz zaciąganego kredytu. Z jednej strony tak, bo zyskujemy spokój i możemy być pewni, że nie zostaniemy z długami w przypadku przykrej sytuacji losowej. Z drugiej strony musimy liczyć się z większym wydatkiem. Pożyczkodawcy nie mogą żądać ubezpieczenia pożyczki, chyba, że koszt ubezpieczenia jest wliczony w całkowity koszt kredytu. Taka zasada wynika z przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Ta pożyteczna ustawa wprowadziła m.in. obowiązek proporcjonalnego zwrotu prowizji przy wcześniejszej spłacie pożyczki.

Ubezpieczenie chwilówki– poznajmy szczegóły

Niezależnie od tego, czy podpisujemy z pożyczkodawcą umowę w formie papierowej, czy elektronicznej – musimy zapoznać się z regulaminem usługi. Koniecznie przeczytajmy z uwagą każdy paragraf. Uważna lektura pozwoli nam uniknąć nieporozumień. Nawet jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie – sprawdźmy, w jakich sytuacjach nas ono obowiązuje. Spółki niejednokrotnie stosują rozmaite wyłączenia. Pamiętajmy o tym, by nie dać się oszukać. Może okazać się, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci nam należnego świadczenia. Zawsze mamy prawo wybrać zewnętrznego ubezpieczyciela, co najczęściej jest lepszym rozwiązaniem. Kluczowy jest nie tylko koszt ubezpieczenia, ale również jego zakres. Słabe ubezpieczenie w rzeczywistości zabezpieczy jedynie interesy pożyczkodawcy, a nie pożyczkobiorcy.

Ubezpieczenie spłaty pożyczki – możemy od niego odstąpić

Jak można się przekonać, ubezpieczenie pożyczki ma swoje wady i zalety. Raz okaże się przydatne, a innym razem będzie zbędne. Pamiętajmy, że nawet wtedy, gdy się na nie zdecydujemy – możemy zrezygnować. Ustawodawca daje nam prawo odstąpienia od podpisanej umowy. Ubezpieczyciel ma wówczas obowiązek zwrócić niewykorzystane przez nas środki. Wiadomo przy tym, że niejednokrotnie trzeba się nagłowić i dyskutować z ubezpieczycielem, któremu zależy na kliencie i jego pieniądzach. Niektórzy działają tak, że w przypadku rezygnacji każą płacić od razu całą zaciągniętą sumę lub wymagają kilku poręczycieli, a wtedy oprocentowanie pożyczki znacznie wzrasta. Pamiętajmy o tym, jakie są zalety i wady ubezpieczenia pożyczek i mądrze podejmujmy decyzję w tym zakresie. Jedynie wtedy unikniemy ewentualnych, późniejszych problemów.

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.