Pozyczka-ratalna.pl

W jaki sposób napisać skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty?

Zastanawiasz się, w jaki sposób napisać sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym? W sieci znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które pomogą Ci w dopełnieniu podstawowych formalności oraz sporządzeniu dokumentu, w którym wyrazisz sprzeciw od nakazu zapłaty. Przejrzyj poniższy artykuł i dowiedz się, jak w praktyce wygląda sprzeciw w postępowaniu upominawczym.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – co w sytuacji, kiedy nakaz zostanie odebrany?

W razie odebrania nakazu zapłaty, wydanego, np. przez sąd elektroniczny, masz zaledwie 14 dni na napisanie ewentualnego sprzeciwu. Ten termin jest liczony od daty doręczenia pozwu z nakazem zapłaty do dłużnika. Dość istotne jest to, aby dopełnić formalnych terminów na złożenie sprzeciwu. Aby mieć gwarancję tego, że napisany później sprzeciw od nakazu zapłaty zostanie przyjęty, warto podczas odbioru nakazu zaznaczyć na nim dokładnie datę odczytania, np. na kopercie otrzymanej od sądu.

Pamiętaj! Kiedy otrzymasz sądowy nakaz zapłaty, koniecznie skontaktuj się z doświadczoną kancelarią prawną. W ten sposób szybko opracujesz metodę działania i przygotujesz dokumenty niezbędne do odwołania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, w jaki sposób dłużnicy są upominani w kwestii zapłaty swoich długów.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – co powinien zawierać ten dokument?

Od nakazu zapłaty wydanego przez sąd w postępowaniu upominawczym zawsze przysługuje sprzeciw, ale tylko jeśli zachowasz termin 14 dni od czasu odebrania upomnienia. Twój sprzeciw w postępowaniu upominawczym powinien mieć charakter oficjalny, a więc stanowić wniosek na piśmie. Podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w sprzeciwie od nakazu zapłaty, to:

 • sygnatura sprawy,
 • oznaczenie sądu,
 • dane powoda,
 • dane strony pozwanej,
 • adres zamieszkania osoby składającej sprzeciw od nakazu zapłaty.

Warto też wskazać we wniosku czy zaskarżany jest cały nakaz zapłaty długu, czy tylko jego części, np. odsetek. Jako osoba, która otrzymała sprzeciw od nakazu zapłaty, możesz wnieść w następujących sprawach:

 • zarzut braku wykazania roszczenia co do wysokości i zasady uregulowania zadłużenia,
 • zarzut niezgodności z zasadami współżycia społecznego dla pozaodsetkowych kosztów kredytu lub pożyczki,
 • zarzut braku wymagalności roszczenia,
 • zarzut braku legitymacji czynnej procesowej, czyli dotyczący powództwa wytoczonego przez wierzyciela wtórnego.

Jakie dokumenty dołączyć do sprzeciwu?

Dodatkowe dokumenty, które są wręcz niezbędne do dołączenia w ramach sprzeciwu od nakazu zapłaty, to np. wnioski o:

 • przekazanie sprawy do sądu,
 • rozpoznanie sprawy pod nieobecność dłużnika,
 • wyznaczenie pełnomocnika z urzędu,
 • oddalenie powództwa w całości.

Zapamiętaj też, aby w odwołaniu napisać mocne uzasadnienie – tylko w ten sposób zyskujesz realne szanse na pozytywne rozpatrzenie sprzeciwu. Uzasadnienie nie musi być napisane profesjonalnie – ważne jest jednak to, aby dokładnie wyjaśniało sprawę. Jeśli doszło do nadużycia i ktoś zaciągnął pożyczkę na Twoje dane osobowe, koniecznie wykaż ten fakt w odwołaniu.

Odrzucony sprzeciw od nakazu zapłaty – co dalej?

Jest wiele powodów, które powodują, że sprzeciw w związku z otrzymanym nakazem zapłaty został odrzucony. Najpopularniejsze powody to głównie: przekroczenie terminu wniesienia sprzeciwu, brak podpisu wnioskodawcy, brak załączników niezbędnych do rozpatrzenia sprzeciwu, brak udzielenia niezbędnego pełnomocnictwa.

Co zrobić w sytuacji, kiedy sprzeciw od nakazu zapłaty zostanie odrzucony? Co dalej? Możesz złożyć zażalenie na postanowienie o oddaleniu sprzeciwu. Warto jednak wiedzieć, że możliwość złożenia zażalenia jest możliwa tylko w konkretnych sytuacjach. Jeżeli sprzeciw nie został uwzględniony w wyniku przekroczenia umownego terminu na jego złożenie – niestety, ale w takiej sytuacji złożenie zażalenia nie będzie możliwe.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.