Samozatrudnienie – przejście z etatu na fakturę.
Coraz więcej osób rezygnuje z pracy na etacie i zakłada własną działalność gospodarczą. Samozatrudnienie niesie ze sobą wiele nowych obowiązków, szczególnie wobec instytucji państwowych, ale daje również większą swobodę w działaniu. Zanim jednak podejmie się właściwą decyzję odnośnie do swojego życia zawodowego, warto zwiększyć znajomość omawianego zagadnienia.
Spis treści:
- Samozatrudnienie kalkulator
- Kalkulator wynagrodzeń samozatrudnienie
- Umowa b2b
- Własna działalność a umowa o pracę
Samozatrudnienie kalkulator
Dyskutując o różnicach pomiędzy pracą na etacie a samozatrudnieniem, trzeba przede wszystkim pamiętać o kosztach. W pierwszej kolejności warto zatem pochylić się nad tym, ile pieniędzy musi wydać pracodawca, zatrudniając nas. Przykładowo szef wypłacając pracownikowi najniższą krajową brutto (2800 złotych), ponosi łączny koszt rzędu 3361 złotych. Tymczasem pracownik otrzymuje wówczas 2056 złotych netto. Okazuje się zatem, że wszystkie koszty wynoszą łącznie ponad 1000 złotych. Co to z kolei oznacza dla pracownika? Przede wszystkim to, że ma opłacone stosowne ubezpieczenie i ma prawo korzystać z różnych przywilejów pracowniczych.
Nie musi obawiać się o żadne dodatkowe obowiązki. Jak prezentują się koszty ponoszone wtedy, gdy jesteśmy szefem sami dla siebie i jak na tym zyskujemy? To wszystko zależy od wyborów dokonywanych w zakresie formy opodatkowania, ale nie tylko. Wprowadzone 30 kwietnia przepisy dają początkującemu przedsiębiorcy możliwość skorzystania z ulg. Zgodnie z nimi przez pierwsze sześć miesięcy nie musi on ponosić opłaty z tytułu ubezpieczenia społecznego. Płaci jedynie 319,94 zł na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego. Potem przez dwa lata korzysta z „małego ZUS-u”. Ponosi wówczas koszt 520 złotych. Po tym „okresie ochronnym” opłaty znacząco wzrastają.
Kalkulator wynagrodzeń samozatrudnienie
Umowa zawierana pomiędzy przedsiębiorcą a jego byłym pracodawcą jest wyjęta spod przepisów Kodeksu Pracy. Jedyną formą zabezpieczenia jest w tym przypadku Kodeks Cywilny. Obecnie na straży interesów właściciela firmy stoi też Konstytucja Biznesu stworzona po to, by relacja między przedsiębiorcą a urzędami była bardziej przyjazna. Nie chodzi jednak tylko o to, by łatwiej regulować sprawy urzędowe. Zmiany w przepisach polskiego prawa idą znacznie dalej.
Zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 30 kwietnia 2018 roku początkujący przedsiębiorca ma prawo skorzystać z pakietu startowego dla nowych firm. Dzięki niemu możliwe jest prowadzenie działalności nierejestrowanej. Przepisy te dotyczą osób chcących sprawdzić, jak poradzą sobie w świecie biznesu. Mogą wówczas uzyskiwać miesięczny przychód rzędu 1000 złotych. Mówi o tym Ustawa z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców:
Art. 5. 1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. …), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
To rozwiązanie korzystne jedynie dla tych, którzy chcieliby niejako ujawnić się ze swoimi niewielkimi, niezbyt dochodowymi biznesami. Ustawodawcy zależy na tym, by wyszli z tzw. szarej strefy. Zasadniczym zagadnieniem, którego dotyczy ten artykuł, jest jednak przejście z etatu na własną działalność gospodarczą. Jak tego dokonać i o czym pamiętać?
Umowa b2b
Wiadomo, że decydując się na samozatrudnienie, mamy do wyboru różne formy działalności i opodatkowania przychodu. Nie jesteśmy tym samym skazani na rozliczanie przychodów wedle skali podatkowej. Możemy zastosować inny, bardziej odpowiedni dla nas sposób rozliczania się z fiskusem, na przykład podatek liniowy. Wybór w tym zakresie powinien jednak być podyktowany tym, jaką pracę wykonujemy. Dla różnych branży różne rozwiązania są bardziej opłacalne. Warto o tym pamiętać. Chcąc uzyskać odpowiednią pomoc, możemy zwrócić się z prośbą do specjalistów od finansów. Ci z pewnością podpowiedzą, jak najlepiej postąpić, by przejście z etatu na fakturę nie było problematyczne.
Dobiorą najodpowiedniejsze formy opodatkowania i podpowiedzą, co rozliczać w ramach działalności, by uzyskać możliwie największy dochód. Wiele mówi się też o zaletach, które ma umowa b2b. Należy zawrzeć w niej najważniejsze kwestie dotyczące współpracy między podmiotami. Wówczas jedna i druga strona zawieranego porozumienia mają z tego tytułu stosowne profity. Dobre jest to, że wszystkich ustaleń można dokonywać w sposób elastyczny, by obie strony były zadowolone z nawiązanej współpracy.
Własna działalność a umowa o pracę
Wspomnieliśmy już o tym, że umowa o pracę daje największą stabilizację i zapewnia stosowne ubezpieczenie. Wiadomo jednak, że początkujący przedsiębiorcy również mogą skorzystać z udogodnień, których nie ma na etacie, np. atrakcyjnych pożyczek dla firm. Nie oznacza to jednak, że każdy ma do tego prawo. Z preferencyjnych warunków nie może korzystać ten, kto chce wykonywać pracę na rzecz swojego byłego pracodawcy. Co to oznacza?
Osoba zatrudniona przez pracodawcę na podstawie umowy o pracę, nie może korzystać z ulgi stosownej dla początkującego samozatrudnionego. Zatem może współpracować z nim jako firma zewnętrzna, ale nie przysługują mu ulgi. Inaczej jest w przypadku, gdy ktoś wykonywał pracę na podstawie umowy-zlecenia. Ten ma pełne prawo do ulg, jeśli chce świadczyć usługi dla firmy, względem której świadczył dotąd usługi. Warto o tym pamiętać, by boleśnie nie rozczarować się w czasie załatwiania wszystkich formalności.
Decydując się na przejście z etatu na fakturę, musimy przemyśleć wiele kluczowych kwestii. Dokonywany przez nas wybór z pewnością nie może być lekkomyślnie. Wszystko należy przeanalizować. Warto przy tym podeprzeć się wiedzą ekspercką. Specjaliści w różnych dziedzinach z pewnością pomogą w podjęciu właściwej decyzji. W razie problemów z płatnościami warto rozważyć korzystanie z usługi faktoringu.