Pozyczka-ratalna.pl

Rodzaje kart płatniczych – wszystko, co musisz wiedzieć

Z pewnością niewielu z nas się nad tym zastanawia, jednak okazuje się, że karta płatnicza ma na świecie długą historię. Już na początku XX wieku poczyniono pierwsze kroki, by ułatwić płacenie za nabywane towary. Później wynalazek ten był systematycznie unowocześniany, aż pod koniec lat 50. dwudziestego stulecia stworzono pierwszy system kart płatniczych należących do American Express – dziś znamy go jako VISA. W 1975 powstał z kolei pierwszy bankomat, a w Polsce płatności bezgotówkowe wprowadzone zostały w 1991 roku. Była to prawdziwa rewolucja. Od tego czasu pojawiło się kilka rodzajów kart płatniczych.  Jakie są rodzaje kart płatniczych w Polsce?

Rodzaje kart płatniczych – najbardziej znane

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak duża jest różnorodność środków płatniczych dostępnych na rynku. Tymczasem jest ona naprawdę imponująca. Okazuje się bowiem, że używany przez miliony ludzi środek płatniczy dzieli się na kilka odmian. Wyróżniamy karty bankomatowe, kredytowe, debetowe, obciążeniowe, karty przedpłacone (prepaid) i karty wirtualne. Każdy słyszał już o większości z nich lub ich używa, ale często nie zdaje sobie sprawy z różnic pomiędzy nimi. Czego one dotyczą i kto najbardziej skorzysta z poszczególnych odmian? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska.

Pokrótce opiszemy najpopularniejsze z wymienionych kart. Karta bankomatowa jest najbardziej powszechna i służy – jak wskazuje nazwa – do wypłacania gotówki z bankomatu. Umożliwia też sprawdzanie stanu konta, jednak nie można nią bezpośrednio załadować konta telefonu komórkowego. Karta debetowa dodawana jest z kolei do rachunku bankowego. Pozwala na pobieranie środków zgromadzonych na koncie osobistym i otwiera dostęp do pewnej nadwyżki w postaci debetu. Karta kredytowa, w porównaniu z opisaną wcześniej, nie jest związana z kontem osobistym. Bank wręczając ten instrument płatniczy, udziela nam kredytu i pozwala na to, byśmy płacili za swoje wydatki, a dług oddajemy wówczas albo w ratach, albo w całości. Gdy tego nie zrobimy – podobnie jak w przypadku innego zobowiązania finansowego – bank zacznie naliczać odsetki. Decydując się na to rozwiązanie, warto wiedzieć, czy nas na nie stać.

Typy kart płatniczych

Wiadomo już, jakie są rodzaje kart płatniczych, które zna większość z nas. Tu opiszemy z kolei rzadziej spotykane odmiany. Karta obciążeniowa (zwana charge’ową) dodawana jest do rachunku, ale umożliwia przeprowadzenie transakcji do określonego limitu. Ten nie zależy od stanu rachunku bankowego, zatem nie jest istotne, ile pieniędzy posiadamy. Zliczane są wszystkie transakcje dokonane w określonym czasie. Należy je uregulować z końcem miesiąca. Ważne, by w dniu zapłaty rachunku mieć odpowiednie środki na zapłacenie zaległości. Jest to zatem usługa podobna do debetu na koncie.

Karta przedpłacona (prepaid) to rozwiązanie stosowane przez operatorów telefonii komórkowej i sklepy. Otrzymuje się kartę płatniczą o określonej wartości – sami wybieramy wówczas wysokość takiego zasilenia. Jest ona ściśle powiązana z rachunkiem bankowym. To rozwiązanie przydatne w czasie dokonywania płatności przez Internet. Ostatnim rodzajem karty, który warto zdefiniować, jest karta wirtualna. Jest podobna do tej opisanej powyżej, jednak nie ma postaci fizycznej. To numer służący do płatności bezgotówkowych, który nie może być użyty w czasie wypłaty w bankomacie.

Karty płatnicze – rodzaje

Oprócz fizycznych cech danej karty płatniczej rozróżniamy również to, dla kogo została zaprojektowana, bo każdy klient wymaga od tego środka płatniczego czego innego. Karty klasyczne (Classic) mają standardowe zastosowanie (płacenie za zakupy, wypłaty w bankomacie), karty srebrne i złote przyznawane są z kolei klientom o wyższych wpływach na konto bankowe. Obejmują często ofertę ubezpieczeniową dla właściciela i jego bliskich. To samo dotyczy kart platynowych, które z kolei odznaczają się wysokimi limitami kredytowymi i opcjami dodatkowymi typu concierge. Na samym szczycie zestawienia znajdują się karty ekskluzywne. Karty najczęściej przeznaczone są dla klientów VIP i wykonane są z drogocennych kruszców takich jak złoto czy platyna.

Rodzaje kart kredytowych

Oprócz podziału z uwagi na zamożność klientów można wymienić również i ten związany z emitentem karty, czyli firmą, która ją wydaje. Mowa tu oczywiście o najbardziej podstawowym i oczywistym podziale kart, który zna niemal każdy. Rozróżniamy bowiem niewiele firm, które dostarczają ten środek płatniczy. Karty VISA wydawane są przez największą organizację, która trudni się tworzeniem tych plastikowych środków płatniczych. MasterCard to z kolei największy konkurent Visy i drugi najbardziej rozpoznawalny na rynku. Prestiżowe, ale nieco mniej znane karty to: American Express i Diners Club. Podziały kart kredytowych są różnorakie i pozwalają dokładnie sklasyfikować każdą z nich. Ukazują, jak są one zróżnicowane pod wieloma względami i pozwalają na dokonanie właściwego wyboru ze względu na nasze potrzeby. Pamiętajmy, że żaden rodzaj środka płatniczego nie daje pewności, że nie zostaniemy okradzeni.

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.