Pozyczka-ratalna.pl

Czy zakupy na raty bez zdolności kredytowej są możliwe?

Co się stanie, jeżeli przytrafi Ci się nieprzewidziany wydatek, ale nie będziesz mieć środków na jego pokrycie? Może chodzić o coś, co dla Ciebie niezbędne. Usterka lodówki, awaria samochodu, którym dojeżdżasz do pracy czy płatny zabieg, to tylko przykładowe wydatki. Czy możesz zrobić zakupy na raty bez zdolności kredytowej? 

Zakupy na raty – czyli właściwie co?

W sklepach meblowych, ze sprzętem RTV i AGD, ale również w innych , masz możliwość skorzystania z płatności ratalnej. Składasz wniosek, a jeśli zostanie zaakceptowany, otrzymujesz daną rzecz. Płacisz za nią ratalnie przez ustalony okres. Nie musisz od razu wydać znacznej kwoty. Takie zakupy cieszą się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem. Jak dużym?

Jak podaje BIK, w maju 2023 roku banki i SKOK-i udzieliły o 60,8% więcej kredytów ratalnych w stosunku do tego samego miesiąca 2022 roku. W ujęciu wartościowym również nastąpił wzrost – o 22,1%. Największą zwyżkę odnotowały zobowiązania do 1000 zł – o 99,3%. W ujęciu liczbowym wynik był jeszcze lepszy. Udzielono o 155,4% więcej kredytów ratalnych. Spadki dotyczyły zobowiązań na wysokie kwoty – powyżej 10 tys. zł. 

Czy możesz zrobić zakupy ratalne, jeśli jesteś osobą zadłużoną? 

Rośnie liczba zadłużonych Polaków

Jak wynika z raportu InfoDług, zadłużenie Polaków w 2022 roku wzrosło o 6,4 mld zł. Po tym okresie 2,68 mln Polaków miało w sumie blisko 79 miliardów przeterminowanych zobowiązań. Do dużego wzrostu przyczyniły się przede wszystkim alimenty, opóźnione o co najmniej 30 dni raty kredytów, nieopłacone rachunki telefoniczne i polisy. Ogólnie chodzi tutaj o zaległości, które wynoszą co najmniej 200 zł, a opóźnienie w płatności przekracza 30 dni. 

Czy jeśli należysz do tych osób, możesz uzyskać, np. laptop na raty dla zadłużonych?

Zakupy ratalne dla zadłużonych – czy to możliwe?

Zanim zostaną Ci przyznane środki, musisz złożyć wniosek. Składasz go w sklepie, ale zakup jest finansowany przez bank, do którego trafiają spłacane raty. Sklepy są coraz bardziej elastyczne i dostosowują ofertę do odbiorców. Jednak czy kierują ją do zadłużonych? Niestety, nie. 

Kiedy wypełnisz wniosek, dojdzie do weryfikacji Twojej zdolności ratalnej. Odpowiedź odmowną możesz uzyskać z różnych przyczyn. Po pierwsze, ze względu na negatywną historię kredytową. Opóźnienia w spłacie rat mogą przekreślić Twoje szanse na finansowanie. Kolejną przyczyną są zbyt wysokie zobowiązania. Jeśli już spłacasz inne kredyty, zmniejsza to szansę na akceptację wniosku, ale ten zawsze jest rozpatrywany indywidualnie. 

Jak przebiegają zakupy na raty na dowód w sklepie?

Jeśli chcesz zrobić takie zakupy, wniosek możesz złożyć online lub stacjonarnie. Przeważnie cały proces zajmuje kilkanaście minut. Oto jak przebiega to w tradycyjnym sklepie:

 1. Wybierz rzecz, którą chcesz kupić. Następnie zapytaj, gdzie możesz złożyć wniosek o zakup na raty. Przeważnie w dużych sklepach takie punkty są dokładnie oznaczone. 
 2. Musisz okazać dowód osobisty i odpowiedzieć na pytania, na podstawie których zostanie oceniona Twoja zdolność ratalna. Przeważnie do wymaganych informacji należą: miesięczne zarobki, nazwa firmy, w której pracujesz, oraz liczba jej pracowników. Doradca zapyta także, czy to Twój pierwszy kredyt, ustali okres, na który chcesz rozłożyć spłatę, poprosi o dane kontaktowe – numer telefonu i adres e-mail. 
 3. Na tej podstawie pracownik złoży wniosek – rozpocznie się oczekiwanie na decyzję kredytową. 
 4. W przypadku akceptacji, musisz już tylko podpisać umowę, aby uzyskać finansowanie.  Otrzymasz ją w wersji elektronicznej albo, na Twoją prośbę, papierowej. 

Uwaga: odpowiadając na pytania, podawaj wyłącznie prawdziwe informacje. Kłamanie może być zinterpretowane nawet jako próba wyłudzenia, co podlega karze pozbawienia wolności. 

Jak zrobić zakupy na raty przez Internet?

Popularne sklepy dają Ci dużo możliwości. Zazwyczaj obok ceny produktu znajduje się komunikat, że możesz go kupić na raty. Po kliknięciu tej opcji poznasz szczegóły. Oto przykład, co możesz wybrać w jednym z popularnych sklepów:

 • Teraz płacisz 50%, a resztę za pół roku.
 • Do 20 rat 0%.
 • Raty 0%, od 3 do 20 miesięcy na spłatę i odroczenie tej spłaty o 2 miesiące.
 • Ultra niska rata, czyli rozłożenie spłaty na długi okres, aby obniżyć miesięczną płatność.

Wybierz daną ofertę i opcję złożenia wniosku przez internet. Musisz podać swoje dane i opcje związane z dostawą. Następnie przejdziesz przez weryfikację wniosku. Przeważnie będzie potrzebny przelew na niewielką kwotę. Twój wniosek zazwyczaj zostanie oceniony w około 15 minut.

Jak sprawdzić, czy można wziąć coś na raty?

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową? Zanim złożysz wniosek, możesz wcześniej sprawdzić, czy dostaniesz telefon na raty dla zadłużonych czy inne rzeczy z możliwością rozłożenia zapłaty na dłuższy okres. Najprostszym sposobem jest samodzielna ocena Twojej historii kredytowej. Jeśli masz za sobą terminową spłatę zobowiązań, osiągasz stałe dochody, najlepiej z tytułu umowy o pracę, a inne kredyty nie obciążają Twojego budżetu, to prawie na pewno otrzymasz finansowanie. W razie wątpliwości, sprawdź raport na Twój temat w systemie BIK. Jak?

 1. Zarejestruj się na nowekonto.bik.pl/register/b2c/10726. Podaje Twoje dane. Przygotuj dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, polski paszport lub karta pobytu.
 1. Przejdź dalej. System poprosi Cię o ponowne sprawdzenie danych i wykonanie przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł. Jeśli wszystko przebiegnie dobrze, wyświetli się taki komunikat jak poniżej. Po chwili otrzymasz e-mail z linkiem aktywacyjnym.  
 1. Po tym kroku musisz podać kod, który dostaniesz SMS-em, i ustalić hasło. Następnie możesz się zalogować adresem e-mailem, hasłem i wybranymi cyframi z numeru PESEL. Teraz możesz wybrać jednorazowe pobranie raportu, które jest niestety płatne. 
 1. Po opłaceniu raportu, możesz się zapoznać z treścią.

Czy warto korzystać z tej usługi, skoro jest płatna? Nie lepiej po prostu iść i złożyć wniosek? Jeśli sprawdzisz historię, wiesz, w jakiej jesteś sytuacji. Zdarza się, że negatywne wpisy w BIK-u wynikają z błędu i musisz wnioskować, np. do banku o ich usunięcie. Jeśli zamiast tego będziesz masowo składać wnioski o kredyt ratalny w różnych sklepach, to będzie kolejny czynnik, który negatywnie wpłynie na ocenę wniosku. 

Co się stanie, jeśli nie będziesz spłacać rat?

Nieterminowa spłata wiąże się z odsetkami karnymi, które bank zacznie naliczać zgodnie z treścią umowy kredytowej. Wiąże się również z pogorszeniem oceny w BIK-u. Przeważnie po 7-14 dniach bank rozpoczyna windykację, której poniesiesz koszty. Jeśli nie zareagujesz na te wezwania, możesz otrzymać wypowiedzenie umowy kredytu, a to wiąże się z koniecznością zwrotu całego zobowiązania w terminie podanym przez bank.

Zakupy na raty bez zdolności kredytowej

Co, jeśli nie masz szans na uzyskanie środków od banku? Rozwiązaniem Twoich problemów może być pożyczka bez zdolności kredytowej, z której możesz skorzystać w ramach oferty chwilówek w firmach pozabankowych. Te podmioty nie prowadzą tak kompleksowej weryfikacji wniosków jak banki, ale to nie oznacza, że każdy otrzyma finansowanie. 

Złóż wniosek do firmy pożyczkowej o określoną kwotę na dany okres. Nie ma znaczenia, na co chcesz przeznaczyć te środki. Dzięki temu dostępny staje się dla Ciebie, np. sprzęt na raty dla zadłużonych. 

Czy takie oferty to pożyczki bez BIK? Niekoniecznie. Największe podmioty pożyczkowe współpracują z BIK, ale to nie oznacza, że negatywne wpisy w bazie przekreślają szansę na chwilówkę. Każdy wniosek jest oceniany indywidualnie i na tej podstawie podejmuje się decyzję. Owszem, możliwe są zakupy na raty bez BIK, bo znajdziesz firmy, które nie sprawdzają tych baz. Nie skupiaj się jednak na tym. Nie składaj wniosków do anonimowych podmiotów, których nazwa nic Ci nie mówi, i nie możesz znaleźć informacji na ich temat.

Czy można wziąć coś na raty bez zatrudnienia? Brak stałej pracy nie musi stanowić dla firmy problemu, ale pamiętaj – nie da się z góry odpowiedzieć na pytanie, czy zostaną Ci przyznane środki. 

Zwróć uwagę na oferty darmowych chwilówek. Jeśli potrzebujesz do kilku tysięcy złotych i jesteś w stanie zwrócić środki w krótkim czasie (przeważnie 30 dni), możesz pożyczyć pieniądze bez żadnych kosztów. Wystarczy, że zaciągasz zobowiązanie w danej firmie po raz pierwszy i spłacisz w terminie. Zatem możesz kupić telefon na raty bez weryfikacji w bazach dłużników, potwierdzania zarobków, a niekiedy nawet bez kosztów okołopożyczkowych. 

Pożyczki na raty są dostępne dla zadłużonych, ale zaciągaj je tylko wtedy, kiedy wiesz, że będziesz w stanie je spłacić w terminie.

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Szymon Machniewski
Pozostałe publikacje autora
Od 2008 roku związany z prowadzeniem biznesu. Tworzę content o tematyce finansowej, ubezpieczeń i działalności gospodarczej. Prywatnie miłośnik podróżowania i piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.