Pozyczka-ratalna.pl

Kto udzieli pożyczki zadłużonym z komornikiem?

Dług nigdy nie wpływa pozytywnie na zdolność kredytową, a szczególnie postępowanie komornicze często przekreśla szanse na udzielenie pożyczki. Są jednak sposoby na otrzymanie pozytywnej decyzji, pomimo wątpliwych epizodów w życiu finansowym. Windykacja komornicza nie oznacza automatycznej odmowy – podstawą jest znalezienie odpowiednich ofert.

Pożyczka rozwiązaniem dla zadłużonych?

Osoby w trakcie windykacji komorniczej raczej będą spoglądały w stronę pożyczek ratalnych, aniżeli kredytów bankowych. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z natury obu produktów. O ile kredyty mogą być udzielane wyłącznie przez instytucje finansowe, będące formalnie bankami, to już pożyczkę możemy uzyskać także w instytucji pozabankowej lub nawet od osoby fizycznej (np. członka rodziny lub przyjaciela). 

Ponadto kredyty zawsze są odpłatne, a co jeszcze ważniejsze – bank udziela ich na konkretny cel określony w umowie. Sama umowa z kolei musi mieć formę pisemną, nie może być więc transakcją zawieraną w formie ustnej. Tym samym pożyczka może być zawarta w drodze umowy ustnej (do kwoty 1000 zł), jednak zdarza się to coraz rzadziej i jeśli przybiera taką formułę – zazwyczaj jest transakcją o wiele mniej formalną np. między członkami rodziny. 

Obecnie na rynku pożyczki udzielane zarówno przez instytucje bankowe, jak i pozabankowe są w pełni sformalizowane i z prawnego punktu widzenia przypominają kredyty konsumpcyjne. Jedną z głównych różnic jest jednak dobrowolność celu, który nie będzie przedmiotem umowy. Podstawą pożyczek w polskim prawodawstwie jest art. 720 Kodeksu cywilnego, który stwierdza m.in., że pożyczkodawca nie ma prawa sprawdzać sposobu wydatkowania pożyczonych środków. Co ważne firmy pożyczkowe nie sprawdzają również zdolności kredytowej w tak restrykcyjny sposób, jak banki. 

Dlatego też pożyczki są jedynym produktem bankowym, który jest możliwy do uzyskania przez osoby zadłużone w trakcie procesu komorniczego. W praktyce ze względu na niestabilną sytuację finansową pożyczkobiorca będzie miał gorsze warunki umowy, obejmujące przede wszystkim wyższą stawkę prowizyjną, choć nie tylko. Przyjrzymy się więc, co wchodzi w skład ceny pożyczki, a przede wszystkim – jak uniknąć dodatkowych kosztów.

Całkowity koszt pożyczki

Obecnie na rynku możemy znaleźć naprawdę sporo ofert pożyczek. Na co jednak osoby zadłużone powinny zwracać największą uwagę, aby nieco ograniczyć dodatkowe wydatki? Zależnie od kwoty docelowej, zawsze warto sprawdzić warunki spłaty pożyczek ratalnych, ale przede wszystkim składowe kosztów. Bazą jest oczywiście oprocentowanie, które towarzyszy praktycznie każdej pożyczce, udzielanej przez podmiot komercyjny. Na oprocentowanie nominalne składa się zależna od Narodowego Banku Polskiego stopa referencyjna, a także określana przez pożyczkodawcę – marża. 

Choć mogłoby się wydawać, że to właśnie oprocentowanie gra pierwsze skrzypce w przypadku całkowitego kosztu pożyczki, często o wiele większy koszt stanowią same prowizje. Tych z kolei może być naprawdę sporo – począwszy od prowizji za udzielenie pożyczki, poprzez specjalną opłatę za rozpatrzenie wniosku, czy nawet przygotowanie dokumentów. 

Z perspektywy osoby zadłużonej, która stara się o uzyskanie wsparcia finansowego, wręcz obowiązkowym zobowiązaniem będzie uiszczenie opłat dodatkowych. Chodzić może przede wszystkim o ubezpieczenie, które działa na podobnej zasadzie, jak te przy “klasycznych” kredytach bankowych. Główną funkcją tego typu rozwiązań jest zabezpieczenie interesów pożyczkodawcy. Szczególnie osoby zadłużone są na pierwszy rzut oka mało wiarygodnymi klientami. Choć tacy wnioskodawcy startują z nieco niższej pozycji, również oni są w stanie podpisać korzystną umowę. Podstawą jest jednak znalezienie odpowiedniej oferty. Gdzie takich szukać?

Jak znaleźć tanią pożyczkę dla osoby zadłużonej? 

Osoby, które mają nieprzyjemności z komornikiem, powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na dedykowane zestawienia ofert pożyczkowych. Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie odpowiedniego produktu jest ranking pożyczek na raty Blogbank.pl. Tam też potencjalni wnioskodawcy mają możliwość porównania na bieżąco aktualizowanych propozycji pożyczek od sprawdzonych firm i instytucji bankowych. Co więcej, użytkownicy mogą również pogłębić swoją wiedzę na temat tego typu produktów dzięki transparentnym opisom warunków umowy, a także praktycznym poradnikom.

Właśnie informowanie o najważniejszych elementach umowy, takich jak widełki możliwych do wnioskowania kwot, stawka RRSO, czy okres pożyczkowania ratalnego to kwestie, które powinny być jednym z najważniejszych elementów decyzji o podjęciu współpracy z daną firmą. Najlepsze rankingi, tworzone przez ekspertów zawierają właśnie tego typu informacje, co z perspektywy osoby zadłużonej jest wręcz kluczowe do racjonalnego gospodarowania potencjalnymi ratami. 

Ponadto ogromnym plusem zestawień ofert pożyczkowych jest nie tylko porównanie różnych ofert z puli określonych pożyczkodawców, ale także możliwie jak najkrótsza droga finalizacji transakcji. Duża część ofert bowiem umożliwia wypełnienie wniosku całkowicie online, a niektóre – nawet uzyskanie finansowania drogą całkowicie internetową. Jest to rozwiązanie wyjątkowo wygodne, relatywnie szybkie, ale i bezpieczne. 

Część wnioskodawców – zwłaszcza tych w trakcie procesu windykacyjnego – obawia się właśnie kwestii bezpieczeństwa. Obecnie jednak ogromna część firm to podmioty sprawdzone, a te marki, które wymieniane są w zestawieniach, gwarantują całkowicie przejrzyste warunki współpracy oraz system wnioskowania w specjalnie zakodowanej, a tym samym bezpiecznej formule. 

Istotnym elementem ofert prezentowanym na łamach zestawień ofert pożyczkowych jest także system promocyjny. Często firmy pożyczkowe oferują nowym klientom specjalne warunki współpracy, co dodatkowo przekłada się na niższy koszt całego produktu. Tym samym nie tylko zyskujemy atrakcyjne źródło finansowania, dostępne nawet dla osób z problemami komorniczymi, ale także pożyczkę często o wiele tańszą od tradycyjnego kredytu w dotychczasowym banku. 

Najważniejszym elementem starania się o pożyczkę ratalną szczególnie w przypadku osób zadłużonych jest jednak racjonalna ocena sytuacji. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na daną kwotę, a oferta kusi wysoką możliwą do uzyskania sumą środków, warto przemyśleć swoje możliwości i wnioskować o nieco mniejsze pieniądze. Tym samym skorzystamy ze sprawdzonej oferty, będziemy mieli potrzebne środki, a przy tym – nie wejdziemy w jeszcze większą spiralę długów. 

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.