Pozyczka-ratalna.pl

Pożyczki z zakładów pracy – na czym to polega?

Konieczność wyremontowania mieszkania, przebudowy domu w taki sposób, by spełniał potrzeby osoby niepełnosprawnej lub zaadaptowania strychu na cele mieszkalne to zawsze wydatek rzędu kilku/kilkunastu tysięcy złotych. Skąd wziąć pieniądze na ten cel, jeśli nasz rachunek oszczędnościowy świeci pustkami? Szukać banku, który udzieli nam kredytu, czy może lepszym rozwiązaniem okaże się pożyczka z zakładu pracy?

Bank, parabank czy pożyczka u pracodawcy?

Mając niewielkie kłopoty finansowe, zazwyczaj w pierwszej kolejności myślimy o pożyczeniu pieniędzy z banku, ewentualnie z firmy pożyczkowej bądź od rodziny. Mało kto słyszał o pożyczkach z zakładu pracy, a w rzeczywistości okazuje się, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Dlaczego?

Powodem jest niskie lub nawet zerowe oprocentowanie. Jeśli więc nie chcemy przepłacać za kredyt zaciągnięty w tradycyjnej instytucji finansowej, warto zorientować się, czy taka forma pomocy jest dostępna w przedsiębiorstwie, w którym pracujemy. Faktem jest, że istnieje kilka źródeł otrzymania gotówki od pracodawcy.

Kasa zapomogowo-pożyczkowa

By móc otworzyć w danym przedsiębiorstwie kasę zapomogowo-pożyczkową, musi się znaleźć dziesięciu chętnych pracowników. Ci muszą zadeklarować przynależność do takiej kasy, wpłacić tzw. wpisowe, a następnie regulować członkowskie, comiesięczne składki – pracodawca sam będzie je potrącał z wynagrodzenia osób zatrudnionych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ich wysokość może być określona kwotowo lub procentowo od wysokości wypłaty.

Członkiem kasy zapomogowo-pożyczkowej mogą być nie tylko pracownicy danej spółki, ale także emeryci i renciści ze względu na przynależność związkową. To właśnie związki zawodowe sprawują kontrolę nad kasami.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – co to jest?

Częściej niż o kasach zapomogowo-pożyczkowych słyszy się o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Co to jest? Jest to fundusz, który ma szansę wesprzeć nas finansowo w sytuacji braków odpowiednich środków na cele mieszkaniowe. Dokładnie opisuje to ustawa o ZFŚS z 4 marca 1994 roku. Ten rodzaj pożyczki może być oprocentowany lub nieoprocentowany, ale także zwrotny bądź bezzwrotny, a wskazane jest to oczywiście w regulaminie.

Pożyczka z zakładu pracy – na co jest udzielana?

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki ratalnej z zakładu pracy, otrzymane pieniądze musimy przeznaczyć na zamysły związane z mieszkaniem. Co to dokładnie oznacza? Ubiegajmy się o kredyt, jeśli chcemy zbudować, kupić, ale też wykupić lokum. O gotówkę możemy się także ubiegać, gdy mamy w planie mieszkanie wyremontować, zaadaptować pomieszczenie na cele mieszkalne bądź przystosować lokal do szczególnych potrzeb osoby niepełnosprawnej lub mającej problem z poruszaniem się.

Co więcej, o ten rodzaj pomocy finansowej można się również starać, gdy planujemy uzupełnić wkład budowlany ze spółdzielni mieszkaniowej.

Regulamin przyznawania pożyczek – co powinien zawierać?

Każda możliwość pożyczenia pieniędzy z zakładu pracy powinna opierać się na odpowiednio skonstruowanym regulaminie, który określałby warunki otrzymania kredytu. Chyba nie jest tajemnicą, że przed podpisaniem umowy kredytowej, należy się dokładnie z owym dokumentem zapoznać. Zapisy regulaminu ustalane są przez pracodawcę wraz z zakładową organizacją związkową lub gdy takiej nie ma, z przedstawicielem wybranym na drodze głosowania pracowników. Informacje, które powinny być zawarte w dokumencie, są następujące:

 • oprocentowanie
 • maksymalna wartość pożyczki
 • maksymalny okres spłaty i warunki ewentualnego wydłużenia tego czasu
 • warunki umorzenia zadłużenia
 • sposób udokumentowania wydatków (pieniądze z ZFŚS mają charakter celowy, a pracodawca, jako administrator funduszu musi mieć potwierdzenie prawidłowego rozdysponowania gotówki)
 • poręczenie pożyczki
 • działania w przypadku rozwiązania stosunku pracy
 • termin oraz tryb rozpatrywania wniosków kredytowych
 • zasady udzielania pomocy finansowej
 • konsekwencje w przypadku niespłacalności pożyczki
 • dodatkowe wymagania w zakresie dokumentacji

Umowa – na co należy zwrócić uwagę?

Kolejnym ważnym dokumentem, którego treść powinna nam być znana, jest umowa kredytowa, której zadaniem jest sprecyzowanie ogólnych zasad dofinansowania zawartych w regulaminie ZFŚS. W umowie powinny się znaleźć zapisy odwołujące się do kwoty udzielanej pożyczki, okresu spłaty, ilości rat i wskazany powinien być również cel, na jaki mają zostać przeznaczone pożyczone pieniądze.

To nie wszystko. W tym dokumencie musi się także pojawić miejsce z określeniem sposobu przekazania pracownikowi gotówki oraz z terminem dostarczenia przez pracownika zaświadczeń lub pokwitowań potwierdzających prawidłowość przeznaczenia pieniędzy z kredytu.

Jak dostać pożyczkę z zakładu pracy?

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie: jak dostać pożyczkę z zakładu pracy? Oczywiście pierwszym i najważniejszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest posiadanie umowy o pracę w danej firmie. Wielu pracodawców określa też minimalny staż, który daje szansę na otrzymanie pomocy pieniężnej. Jeśli spełniamy ogólne warunki, następnie należy złożyć wniosek o przyznanie kredytu, który zostanie rozpatrzony przez pracodawcę. Na decyzję będziemy musieli czekać do kilku dni. W jakiej wysokości możemy zaciągnąć kredyt? To zależy o różnych czynników, a przede wszystkim od aktualnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa, jego wielkości, ilości pracowników, a także sytuacji samego wnioskodawcy.

Pożyczka u pracodawcy to ciekawe rozwiązanie dla osób, które mają stabilne zatrudnienie, ale dopadły ich chwilowe kłopoty finansowe. Możliwość rozłożenia pożyczki na dłuższy okres, a co za tym idzie, na dogodne do spłaty raty sprawiają, że warto rozważyć taką opcję. Nie bez znaczenia jest także niskie, a czasem zerowe oprocentowanie, dzięki któremu nie musimy za pożyczkę przepłacać.

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.