Pozyczka-ratalna.pl

Pożyczki z poręczycielem – na czym to polega?

Żyrant to osoba, która podpisuje się wraz z głównym pożyczkobiorcą na umowie kredytu/pożyczki w sytuacji, kiedy jego sytuacja finansowa nie pozwala mu na samodzielne zaciągnięcie zobowiązania. Taka forma pozyskiwania gotówki jest możliwa, choć nie wszystkie banki i firmy pożyczkowe ją akceptują. Jeśli chcesz zdobyć dodatkowe pieniądze, ale nie masz wystarczającej zdolności, możesz zdecydować się na żyranta. Sprawdź, jak to działa w praktyce!

Pożyczka z poręczycielem – czy to w ogóle możliwe?

Poręczyciel kredytu lub pożyczki jest wymagany najczęściej wtedy, kiedy ubiegasz się o finansowanie na wyższą sumę lub masz na swoim koncie już inne zobowiązania wobec banków lub firm pożyczkowych. Można powiedzieć, iż jest to pewna forma zabezpieczenia dla pożyczko- i kredytodawcy w zakresie spłaty zobowiązania Kiedy nie masz odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej lub Twoja historia kredytowa nie jest idealna, jedynym skutecznym rozwiązaniem może być podżyrowanie kredytu. Chcesz wiedzieć, kto może zostać żyrantem? Praktycznie każdy, kto ma do tego warunki finansowe, czyli: najbliższa rodzina, przyjaciele, współpracownicy, a nawet pracodawca.

Jeśli banki odmawiają Ci udzielenia kredytu i jednocześnie nie masz nikogo, kto zgodziłby się na podżyrowanie kredytu, możesz skorzystać z innych możliwości. Ciekawą opcją są pożyczki bez sprawdzania baz dłużników. Te udzielane są osobom, które nie mają odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej lub wykazują zbyt wiele negatywnych wpisów w historii kredytowej. 

Na co trzeba uważać, decydując się na podżyrowanie kredytu?

Zanim podpiszesz umowę pożyczki z poręczycielem, koniecznie uwzględnij takie aspekty, jak:

  • kwota zobowiązania, za które będzie odpowiadać poręczyciel,
  • termin obowiązywania poręczenia,
  • metody spłaty długu – tutaj ważne jest to, aby za spłatę zadłużenia w pierwszej kolejności odpowiadał główny pożyczkobiorca (nawet swoim majątkiem), a dopiero w ostateczności żyrant.

Zastanawiasz się, czy mając kredyt można być żyrantem? Jak najbardziej tak, choć kluczowe w tym przypadku będą dochody poręczyciela. Warto też dodać, że w sytuacji, kiedy żyrantem ma zostać jeden z rodziców pozostający w związku małżeńskim i wspólnocie majątkowej, konieczne będzie uwzględnienie obydwojga małżonków w umowie kredytowej.

Czy poręczenie kredytu wpływa na zdolność kredytową żyranta?

Niestety, ale osoby decydujące się na pozostanie żyrantem kredytu/pożyczki muszą liczyć się z tym, że ich zdolność finansowa może znacząco spaść. Oczywiście nie będzie to tak dotkliwe, jak zaciągnięcie zobowiązania kredytowego wyłącznie na siebie. Większość banków i firm pożyczkowych weźmie pod uwagę fakt, iż pozostajesz żyrantem dla innego dłużnika i odpowiednio obniży Twoją zdolność kredytową – nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jakie zobowiązania można poręczyć?

Obecnie praktycznie każde zobowiązanie finansowe można poręczyć, o ile bank lub firma pożyczkowa zgadza się na takie rozwiązanie. Dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, gotówkowych, jak i pożyczek ratalnych czy nawet chwilówek. Nie ulega wątpliwości, że poręczyciel kredytu naraża się na spore ryzyko, dlatego warto decydować się na takie rozwiązanie tylko wtedy, kiedy obydwie strony są świadome ryzyka podpisania umowy pożyczki/kredytu z poręczycielem.

Oczywiście można zrezygnować z opcji podżyrowania kredytu lub pożyczki i zdecydować się na oferty chwilówek dla bezrobotnych bez weryfikacji. To rozwiązanie godne uwagi dla osób, które nie mają bliskich osób i znajomych, którzy mogliby zostać żyrantem.

Brak spłaty kredytu/pożyczki – jakie ryzyko bierze na siebie poręczyciel?

Osoba, która decyduje się na pozostanie żyrantem dla zobowiązania kredytu lub pożyczki musi liczyć się z tym, że w razie braku spłaty długu przez głównego pożyczko- lub kredytobiorcę ten obowiązek spadnie bezpośrednio na poręczyciela. Instytucje finansowe w razie braku spłaty muszą bezzwłocznie zawiadomić o tym fakcie żyranta. Warto też dodać, że niezależnie od sytuacji, poręczyciel w pełni podlega postępowaniu windykacyjnemu, a nawet windykacji komorniczej orzeczonej przez sąd.

4/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.