Pozyczka-ratalna.pl

Pożyczki dla studentów online, kto może liczyć na pożyczkę dla młodych?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w roku akademickim 2021/2022 na uczelniach w Polsce kształciło się 1,218 mln osób. To ponad milion studentów, z których część pracuje, a niektórzy pobierają stypendium. Wielu ma jednak duże problemy, aby poradzić sobie z kosztami życia. Jak przeżyć trudny pod względem finansowym okres studiów? Czy dostępne są pożyczki dla studentów? Czy masz szansę na uzyskanie takich środków, jeśli nie osiągasz dochodów z pracy lub działalności gospodarczej?

Kim jest student w Polsce?

We wspomnianym roku akademickim 2021/2022 w Polsce działały 362 uczelnie. Dane GUS-u dotyczą 347, które złożyły sprawozdania statystyczne. 783,4 tys. osób, czyli 64,3%, uczyło się na studiach stacjonarnych, natomiast 434,7 tys. – na niestacjonarnych. Ci, którzy studiują zaocznie, przeważnie pracują, a na uczelni pojawiają się głównie w weekendy. W przypadku uczących się stacjonarnie, wiele zależy od kierunku. Są takie, które umożliwiają znalezienie czasu na pracę, ale też takie, gdzie jest to wykluczone ze względu na dużą ilość nauki i zajęć. 

Ci, którzy podejmują się zatrudnienia, decydują się głównie na pracę przez określoną liczbę godzin w tygodniu. Przeważnie to zlecenia, które nie wymagają dużych kwalifikacji, np. kontrola jakości, produkcja, praca jako sprzedawca i wszystkie, które nie wymagają regularnej dostępności. 

Jak wielu studentów w Polsce łączy naukę z pracą? Okazuje się, że nie jest to duży odsetek. W 2021 roku „Tygodnik Gospodarczy Polski Instytut Ekonomiczny” przeprowadził badanie, które miało zweryfikować, jaki procent uczniów i studentów w wieku od 15 do 29 lat jednocześnie kształci się i zarabia. Wynik wyniósł 12%, przy czym średnia europejska to aż 23%. Zaskakiwać mogą wyniki innych krajów, bogatszych od Polski:

 • Holandia – 70%
 • Dania – 49%, 
 • Niemcy – prawie 42%. 

Rezultat naszego kraju jest dużo lepszy, jeśli weźmie się pod uwagę wyłącznie żaków. W 2021 r. liczba studentów studiów licencjackich i inżynierskich, którzy uczyli się i pracowali, oscylowała na poziomie 27 proc., natomiast magisterskich – aż 39 proc. W Polsce praca już w szkole średniej pozostaje rzadkością. Młodzi w takim wieku robią to głównie latem, w czasie przerwy od szkoły. 

Kredyt studencki – na czym to polega i kto może go uzyskać?

Studia wiążą się z wysokimi kosztami. Na niepublicznych uczelniach to nawet dziesiątki tysięcy złotych rocznie samego czesnego. Przykładowo, kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego kosztuje nawet 43 tys. zł za rok nauki. Większość studentów uczy się jednak bezpłatnie, ale muszą podołać kosztom utrzymania – opłatom za miejsca noclegowe, wyżywienie, przejazdy, a także materiały i akcesoria potrzebne do nauki. W dalszym ciągu może być to nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Aby dać możliwość nauki również tym młodym ludziom, którym nie pozwalają na to finanse, wprowadzono kredyty studenckie.

Oto najważniejsze warunki i wymagania, które wiążą się z tym zobowiązaniem:

 • Możesz go otrzymać nawet, gdy dostajesz stypendium na studiach.
 • Dochód na osobę w rodzinie w roku, w którym otrzymasz zobowiązanie, nie może przekroczyć 3 tys. zł.
 • Preferencyjne warunki wynikają z dopłat z Funduszu Kredytów Studenckich finansowanego z budżetu państwa.
 • O kredyt studencki może się ubiegać żak do ukończenia 30. roku życia lub doktorant, który nie skończył 35. lat.
 • Możesz otrzymywać od 400 do 1000 zł miesięcznie. W razie potrzeby masz opcję zmiany wysokości tej kwoty. 
 • Spłata rozpoczyna się po 2 latach po ukończeniu studiów. Miesięczna rata wynosi około połowę kwoty, którą żak otrzymywał miesięcznie w czasie nauki.
 • Student, który znajdzie się wśród 10% najlepszych na roku, może mieć umorzone nawet do 50% kredytu. 
 • W razie trudności ze spłatą możesz odroczyć termin lub zmniejszyć wysokość raty.

Żeby otrzymać taki kredyt, musisz złożyć następujące dokumenty:

 • wniosek o kredyt;
 • zaświadczenie z uczelni potwierdzające, że jesteś studentem lub doktorantem;
 • dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia albo na studia doktoranckie – jeśli dopiero ubiegasz się o przyjęcie;
 • dokumenty potwierdzające dochód członków rodziny;
 • dokumenty związane z zabezpieczeniem kredytu – może być wymagane, np. poręczenie.

Kredyt studencki to ciekawa propozycja, ale musisz spełnić wymagania. Nie ma gwarancji, że otrzymasz te środki. Bank analizuje wniosek i zabezpieczenia, i na tej podstawie podejmuje decyzję. Co, jeśli nie otrzymasz tych pieniędzy? Czy rozwiązaniem może być pożyczka dla studentów? Kto może skorzystać z takiej oferty?

Pożyczka dla studenta – dla kogo i na jakich zasadach?

Przyznawalność kredytów studenckich jest wysoka, ale czy na pewno potrzebujesz tych środków? Czy spełniasz warunki ich otrzymania? Może Ci się wydawać, że pożyczka dla młodych, niezarabiających jeszcze studentów nie jest możliwa, a tymczasem takie oferty są dostępne. 

W przypadku standardowego kredytu gotówkowego w banku musisz wykazać odpowiednio wysokie dochody, mieć stałe źródło zarobków oraz pozytywną historię w BIK i bazach dłużników. Firmy pozabankowe stawiają dużo niższe wymagania. Wprawdzie ponad 70 największych podmiotów pożyczkowych sprawdza historię w BIK, a wiele z nich weryfikuje dane o klientach w bazach dłużników, ale nawet negatywne wpisy nie przesądzają, że nie dostaniesz pożyczki. Weź pod uwagę oferty, z których możesz wygodnie skorzystać przez internet. 

Pożyczki dla studentów online to sposób na szybkie uzyskanie środków. Musisz jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Analizuj oferty, zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • RRSO – to ten parametr pokazuje, ile wynosi roczny koszt zobowiązania wyrażony w procentach w stosunku do całkowitej kwoty pożyczki. Pozwala łatwo porównać, która oferta jest tańsza.
 • Wymagania odnośnie do wieku – jeśli dopiero zaczynasz studia, masz 19 lat, to liczba dostępnych dla Ciebie ofert jest ograniczona. Przeważnie firmy pożyczkowe wymagają 20 lub ponad 20 lat, czasami nawet 25. Sprawdź, jakie wymagania pod tym względem stawia dany podmiot. Pożyczka dla młodych, poniżej 20. lat, jest dostępna tylko w nielicznych firmach. 
 • Renoma firmy – sięgaj wyłącznie po ofertę sprawdzonych, znanych instytucji. Jeśli o danym podmiocie nie znajdujesz żadnych informacji w sieci, to lepiej poszukaj innej pożyczki. Nie daj się skusić na zaskakująco atrakcyjne propozycje od anonimowych marek. Być może umowa zawiera niekorzystne dla Ciebie zapisy.
 • Darmowe pożyczki – bierz pod uwagę promocje organizowane przez sprawdzone marki. Często nowi klienci mogą otrzymać pierwszą chwilówkę za darmo. Musisz tylko spłacić zobowiązanie w terminie. Oferta obejmuje przeważnie kwotę do kilku tysięcy złotych i zwrot w około miesiąc. Jeśli takie warunki Ci odpowiadają, możesz uzyskać pożyczkę bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. 
 • Okres spłaty – zazwyczaj może wynosić od miesiąca do kilkunastu miesięcy, a nawet kilku lat. Oceń, jaki Ci odpowiada. Pamiętaj, że im dłużej będziesz spłacać, tym wyższy będzie koszt pożyczki.  

Jaką kwotę możesz uzyskać? Firma każdy wniosek rozpatruje indywidualnie. Przeważnie odbywa się to automatycznie, a odpowiedź uzyskujesz już po kilku lub kilkunastu minutach. Nawet w kwadrans środki mogą trafić na Twoje konto. 

Przemyśl kwotę, o którą chcesz wnioskować. Wysoka przyznawalność pożyczek może powodować, że spróbujesz sięgnąć po kilka darmowych chwilówek. Wnioskuj tylko o takie kwoty, których faktycznie potrzebujesz. Weź pod uwagę terminy spłaty – jeśli nie dopełnisz płatności na czas, ryzykujesz ponoszenie dodatkowych kosztów. Sięgaj po pożyczkę tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Szymon Machniewski
Pozostałe publikacje autora
Od 2008 roku związany z prowadzeniem biznesu. Tworzę content o tematyce finansowej, ubezpieczeń i działalności gospodarczej. Prywatnie miłośnik podróżowania i piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.