Pozyczka-ratalna.pl

Pożyczki a 500+

Program 500+ od samego początku budził wiele emocji. Niezależnie od tego, jaka jest nasza opinia na ten temat, badania pokazują, że dzięki niemu spadła ilość zaciąganych chwilówek. Wzrosła natomiast liczba pożyczek bankowych, ze spłatami rozłożonymi na kilka lat. Czy Polacy pożyczają mniej dzięki 500+?

Wpływ 500+ na zaciągane pożyczki przez Polaków

Trudno się dziwić – nawet 500 zł więcej miesięcznie do domowego budżetu to sporo, nie mówiąc o kwotach, jakie otrzymują rodziny. Dotychczas pieniądze były przyznawane tylko rodzinom wielodzietnym lub rodzicom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Teraz świadczenie mogą uzyskać również opiekunowie jednego dziecko, a przy składaniu wniosku nie będą potrzebne żadne dodatkowe dokumenty, jak zaświadczenie o dochodach czy orzeczenia o alimentach.

Część z pieniędzy jest przeznaczana na dzieci, zgodnie z założeniem, część, niestety, na inne wydatki. Dla banków i firm pożyczkowych to informacja bez znaczenia, w dodatku to nie w ich gestii leży kontrolowanie, na co wydawane są przyznane pieniądze. Z perspektywy wierzycieli najważniejszy jest fakt, że świadczenia rodzinne to stały dochód wpływający na zdolność kredytową potencjalnych klientów. Sprawdźmy, które instytucje zwracają na to uwagę i jak z prawnego punktu widzenia wygląda spłata pożyczki środkami z programu 500+ a także, czy Polacy pożyczają mniej dzięki 500+.

Pożyczki na 500+

Liczba polskich rodzin otrzymujących od państwa pieniądze w ramach programu 500+ liczona jest w milionach. Program zakłada dofinansowanie 500 zł dla drugiego i każdego następnego dziecka lub też dla pierwszego, jeżeli rodzice (lub rodzic) nie przekraczają ustalonego limitu dochodowego. Taki comiesięczny zastrzyk finansowy sprawia, że ci, którzy wykorzystują go zgodnie z przeznaczeniem, zaczęli: inwestować w przyszłość swoich dzieci, zapewniać im warunki i środki do nauki czy zabierać na odkładane od lat wakacje. Czy Polacy pożyczają mniej dzięki 500+, a może po prostu zmienili źródło finansowania?

Dużym ułatwieniem w tym względzie stała się dostępność wielu produktów bankowych, które wcześniej, ze względu na brak zdolności kredytowej, były poza zasięgiem. Wiele rodzin ratowało się pożyczkami w parabankach, bo tylko tam nie sprawdzano tak szczegółowo pochodzenia ich dochodów. Wraz z rozpoczęciem programu 500+, zgodnie z prognozami, ilość zaciąganych chwilówek spadła o kilka procent. Skorzystały na tym banki, ponieważ automatycznie wzrosło zainteresowanie pożyczkami ratalnymi – na większe kwoty i z dłuższymi okresami kredytowania. Nie dotyczy to wszystkich produktów – z tego grona należy wykluczyć np. kredyt hipoteczny.

Czy Polacy pożyczają mniej dzięki 500+?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy Polacy pożyczają mniej dzięki 500+, musimy pamiętać, że świadczenia z programu 500+ są wypłacane do osiągnięcia przez dziecko (dzieci) pełnoletności, co w przypadku kredytu na dom mogłoby nastąpić szybciej, niż skończyłby się okres spłaty zobowiązania. Z tego właśnie powodu banki znacznie chętniej udzielają beneficjentom 500+ pożyczek gotówkowych niż kredytów hipotecznych. Ważna informacja dla pożyczkobiorców jest taka, że program 500+ nie zakłada weryfikacji wydatków wszystkich rodzin, dlatego pochodzące z niego pieniądze mogą przeznaczyć na spłatę zobowiązań finansowych. By wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa, najlepiej jeśli rodzina będzie w stanie udokumentować, że zaciągnięte zobowiązanie posłużyło się w jakiś sposób ich dziecku.

500+ a zdolność kredytowa

Nie wszystkie produkty bankowe honorują takie świadczenia rodzinne jak 500+ (nie wlicza się ich do dochodów np. w przypadku wspomnianego wyżej kredytu hipotecznego), ale większość z nich traktuje je jako dodatkowe i stałe źródło dochodu. Klienci, będący beneficjentami tego programu, są automatycznie uważani za wiarygodnych – trochę jak emeryci, wymarzeni pożyczkobiorcy każdej instytucji finansowej.

Równocześnie, co bardzo ciekawe, nigdzie, na żadnej bankowej stronie internetowej, nie znajdziemy informacji o ofertach dla rodzin z 500+, a przecież uczestnicy tego programu mogą się pochwalić stabilną sytuacją finansową (przynajmniej w teorii), stałymi dochodami oraz zwiększoną zdolnością kredytową. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii pożyczek pozabankowych. Chociaż firmy pożyczkowe nie wymagają posiadania zdolności kredytowej i uzyskać dzięki nim chwilówkę jest dużo prościej niż pożyczkę w banku, także milczą na temat propozycji dla klientów otrzymujących pieniądze z państwa. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.

W przypadku chwilówek, najczęściej wybieraną formą składania wniosku jest ta elektroniczna. Trudno się dziwić – dzięki temu szybko i komfortowo można uzyskać potrzebne pieniądze. Beneficjenci programu 500+, często zabiegani i zapracowani rodzice, nie są w tym względzie żadnym wyjątkiem. Wypełnienie wniosku online, jego weryfikacja, a następnie akceptacja i wypłata pieniędzy nie trwają zwykle dłużej niż kilka godzin, maksymalnie 2 dni. Wybór firmy pożyczkowej powinien być podyktowany głównie potrzebami finansowymi, poparty analizą dotyczącą całkowitej kwoty pożyczki wraz z oprocentowaniem, prowizją i ewentualnymi karami.

Czy 500+ może zająć komornik?

Nawet posiadanie stałego źródła dochodów, w tym świadczeń z programu Rodzina 500+, nie jest gwarancją spłaty zadłużenia. Niedotrzymanie warunków umowy pożyczkowej skutkuje ponagleniami i wezwaniami do zapłaty. Może zostać również rozpoczęty proces windykacji, a następnie oddanie sprawy w ręce komornika sądowego. Bardzo często ze strony zapożyczonych beneficjentów Programu 500+ padają pytania o to, czy komornik, w ramach egzekucji, może zająć świadczenia przyznane przez państwo. Nie ma wątpliwości – absolutnie nie. W związku z tym, że nie wie on, skąd pochodzą środki na kontach bankowych dłużników, zezwala się, by świadczenia wpływały na osobne subkonto, tzw. rachunek rodzinny. Aby je otworzyć, należy udać się do banku i przedłożyć tam zaświadczenie z urzędu gminy lub MOPS o korzystaniu z Programu 500+. Dzięki temu unikniemy ewentualnych nieporozumień i niepotrzebnej biurokracji. W świetle prawa nikt prócz rodziców dzieci otrzymujących świadczenie 500+ nie może zarządzać tymi środkami. Nie ma też obawy, że zajmie je jakakolwiek instytucja. 

Wróćmy jeszcze do odpowiedzi na pytanie, czy Polacy pożyczają mniej dzięki 500+. Okazuje się, że tak, ale tylko patrząc na sytuację z perspektywy sektora pozabankowego. Dzięki dodatkowemu zastrzykowi gotówki rezygnują z oferty pożyczki online na rzecz produktów bankowych.

Zostaw ocenę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.