Pozyczka-ratalna.pl

Pożyczka społecznościowa – czym jest?

Przyjrzyjmy się pożyczkom społecznościowym i sprawdźmy, na czym one tak naprawdę polegają.

Pożyczki społecznościowe cieszą się bardzo dużą popularnością w takich krajach jak Stany Zjednoczone lub Wielka Brytania. Do Polski trafiły na przełomie roku 2008/2009 i mimo tego, że funkcjonują w naszym kraju już prawie 10 lat, jest to dla nas stosunkowo nowość.

Pożyczki społecznościowe – jak działają?


Pożyczki społecznościowe, a właściwe z ang. social lending (pożyczki prywatne, społeczne) to z założenia pożyczki, które są udzielane zazwyczaj przez osoby prywatne (choć nie zawsze – mogą bowiem z niej korzystać osoby prawne, takie jak organizacje czy prywatne firmy) innym osobom prywatnym. Cały proces pożyczenia pieniędzy odbywa się bez udziału żadnej instytucji finansowej typu bank czy parabank.

W sieci możemy znaleźć serwisy internetowe, które dedykowane są pożyczkom społecznościowym. Takie portale nie uczestniczą w transakcji, a jedynie w niej pośredniczą, zarabiając na prowizji od transakcji zakończonych sukcesem.

Platforma pośrednicząca, czyli wspomniane serwisy internetowe łączą te osoby, które chcą pożyczyć swoje pieniądze (są to tzw. inwestorzy społecznościowi) z ludźmi, którzy chcą się u takich inwestorów się zapożyczyć. Należy wspomnieć, że każda osoba korzystająca z portalu może się wcielić zarówno w inwestora, jak i pożyczkobiorcę. Transakcja poprzedzona jest wystawieniem aukcji pożyczkowej na stronie, po czym za zgodą dwóch stron, pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, dochodzi do jej potwierdzenia, a następnie finalizacji.

Różnice między pożyczką społecznościową a pożyczką pozabankową

Jak już wcześniej zostało wspomniane, pożyczki społecznościowe są udzielane z pominięciem instytucji finansowych, więc zasady udzielania takiego kredytu nie są dokładnie określone przez obowiązujące prawo.

Firmy pożyczkowe z sektora pozabankowego muszą się stosować do wielu regulacji prawnych w tym m.in. do ustawy antylichwiarskiej ( o ustawie antylichwiarskiej pisaliśmy we artykule Ustawa antylichwiarska – co warto wiedzieć? ). Tym samym mamy gwarancję, że pożyczona przez nas kwota trafi na nasze konto i to w określonym czasie – pożyczka społecznościowa nam tego nie gwarantuje. Wzięcie pożyczki w instytucji finansowej także chroni nas przed ewentualnymi problemami z nieuczciwym pożyczkodawcą czy pożyczkobiorcą.

Zalety pożyczki społecznościowej

Mimo tego, że w Polsce ten rodzaj pożyczki nie cieszy się tak dużym zaufaniem, można wyróżnić kilka zalet takiej formy pożyczania, które z pewnością przekonają wiele osób potrzebujących zastrzyku gotówki.

Bardzo dużym plusem jest dostępność takiej formy pożyczki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają na swoim koncie jakieś zobowiązania finansowe. W przeciwieństwie do pożyczki z instytucji finansowej, w tym przypadku nie jest brana pod uwagę wielkość naszych dotychczasowych kredytów, a zdolność kredytowa nie jest tak restrykcyjnie sprawdzana.

Kolejną zaletą jest oprocentowanie, które ustalane jest pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Jeśli więc zdecydujemy się pożyczyć pieniądze, spłacimy dokładnie tyle, za ile osoba pożyczająca zgodzi się udostępnić nam swoje środki.

Niewątpliwie do zalet takich pożyczek możemy także zaliczyć dużą rozpiętość kwot. Pożyczymy 50 zł lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (wszystko zależy od zaufania pożyczkodawców).

Pożyczka społecznościowa może także być dobrym sposobem na pomnożenie swoich pieniędzy, jeśli posiadamy kwotę, którą moglibyśmy komuś użyczyć. W zamian za udostępnienie swoich środków pośrednik, czyli portal pożyczkowy, podzieli się z nami swoją prowizją. Warto w tym miejscu podkreślić, że niektóre portale pośredniczące w pożyczkach oferują aż 50% swoich prowizji.

Wady social lending

Główną wadą tego rodzaju pożyczek jest niewątpliwie niski poziom bezpieczeństwa i ryzyko oszustwa. Na największe niebezpieczeństwo jest narażona osoba udostępniająca swoje pieniądze, ponieważ nie ma pełnej gwarancji ich zwrotu. Mimo że udziela się pożyczki na podstawie umowy cywilno-prawnej, nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności otrzymania swoich pieniędzy. W przypadku nieotrzymania pożyczonej kwoty można zwrócić się do pośrednika o pomoc w celu wszczęcia windykacji, jednak to wiąże się z dodatkowymi kosztami dla pożyczkodawcy.

Kolejną kwestią sporną jest opodatkowanie. Osoba pożyczająca swoje pieniądze, dzięki pomyślnej transakcji osiąga zysk, a zatem powinien on być opodatkowany 19% podatkiem od zysków kapitałowych. Niedostosowanie się do przepisów może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Jeśli nie pożyczka społecznościowa to co?

Chyba nikogo nie dziwi fakt, że pożyczka społecznościowa nie jest tak popularna w Polsce. Nieuregulowane zasady takich pożyczek i istniejące ryzyko powodują, że Polacy zarówno pożyczać pieniądze wolą z innych źródeł, jak i inwestować je mogą w inny, lepszy sposób.

Jeśli chcąc pożyczyć pieniądze, wolimy skorzystać z bezpieczniejszego źródła, możemy sprawdzić ofertę długoterminowych pożyczek na https://pozyczka-ratalna.pl/. Możliwość złożenia wniosku kredytowego online, szybkie rozpatrywanie dokumentów oraz dogodne raty to cechy, która stawiają taki rodzaj pożyczki nad pożyczkami społecznościowymi.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.