Pozyczka-ratalna.pl

Pożyczka dla bezrobotnych bez dochodu – gdzie jej szukać?

Pod koniec maja 2023 roku Eurostat opublikował dane na temat bezrobocia w Unii Europejskiej. Okazało się, że Polska osiągnęła najniższy wynik – znacznie poniżej średniej w UE. Czy to oznacza, że każdy, kto chce pracować, znajdzie zatrudnienie? Niestety, ale w dalszym ciągu wielu zainteresowanych etatem, ma trudność ze zdobyciem pracodawcy. Co może zrobić osoba bez zatrudnienia, jeżeli przytrafią się większe potrzeby finansowe? Czy są dostępne pożyczki dla bezrobotnych? 

Bezrobocie w Polsce – szanse na zatrudnienie

Im lepsza jest Twoja sytuacja finansowa, tym większe szanse, abyś uzyskał pożyczkę, kiedy potrzebujesz środków na pilny zakup lub z innych powodów. Według Eurostatu wyrównana sezonowo stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 2023 roku 2,7%. Polska, wraz z Czechami, okazała się liderem z najniższym wynikiem. To oznacza, że liczba bezrobotnych w naszym kraju wynosi około 470 tys. Dla porównania wynik Hiszpanii to 12,7%, a Grecji – 11,2%. 

W Polsce stopę bezrobocia wylicza Główny Urząd Statystyczny i robi to na innej zasadzie, jako stosunek liczby bezrobotnych, którzy są zarejestrowani w powiatowych urzędach pracy do liczby aktywnych zawodowo. Według GUS stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 2023 roku 5,2%. 

Ile jest w Polsce bezrobotnych? Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, na koniec kwietnia 2023 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było blisko 824 tys. osób. Mimo że wskaźnik na tle innych krajów wygląda dosyć dobrze, w dalszym ciągu mamy wielu bezrobotnych. Czy jednak oni wszyscy potrzebują pracy? Szukają jej? Okazuje się, że nie. Obserwator Gospodarczy opracował na podstawie danych Eurostatu, jaki procent Polaków to osoby poszukujące pracy. Wspomniany Eurostat wskazywał, że bezrobocie w Polsce w 2021 roku wynosiło 4,6%. Tymczasem 1,3% Polaków nie miało pracy i nie szukało zatrudnienia. 3,3% chciało znaleźć etat. Obecne proporcje są najpewniej podobne. Co zrobić, jeśli masz problemy finansowe i potrzebujesz zewnętrznego źródła środków? Czy pożyczka dla bezrobotnych jest w ogóle dostępna? A może masz szansę na kredyt?

Kredyt dla bezrobotnego – czy to możliwe? 

Na początek ustalmy, kim jest właściwie osoba bezrobotna. Jesteś nią, jeśli:

 • Nie masz w ogóle pracy – nie osiągasz żadnych dochodów.
 • Pracujesz, ale nieoficjalnie, czyli „na czarno”. Uwaga: jeśli pracujesz i jednocześnie widniejsze w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, grozi Ci kara w wysokości co najmniej 500 zł.
 • Osiągasz zarobki, ale np. z tytułu wynajmu nieruchomości, dywidendy z akcji czy stypendium. To jednak nie oznacza, że możesz zarabiać z takich źródeł dowolną kwotę i pozostawać osobą bezrobotną. Możesz zarobić nie więcej niż połowę minimalnego wynagrodzenia, jakie obowiązuje w danym momencie. Zatem w 2023 roku, do końca czerwca, 1745 zł miesięcznie, a od 1 lipca – 1800 zł. 

Podstawowym wymogiem, jaki stawiają banki zainteresowanym kredytami, jest osiąganie stałych i legalnych dochodów. Teoretycznie banki przyznają takie zobowiązania nawet bez zaświadczeń. Jeśli na Twój rachunek wpływają regularnie środki, to możliwe, że bankowość elektroniczna danej instytucji przywita Cię ofertą wzięcia kredytu gotówkowego na określoną kwotę bez formalności. W takim przypadku bank przygotuje ofertę na podstawie historii rachunku. Jeśli na Twoje konto nie ma regularnych wpływów, nie masz szans na przyznanie środków. To nie oznacza, że nie możesz skorzystać z zewnętrznego finansowania. Pożyczka dla bezrobotnych bez dochodu jest jak najbardziej możliwa, ale nie w banku. Jak skorzystać z takiej oferty? 

Pożyczka bez pracy – czy to możliwe?

Polacy chętnie korzystają z zewnętrznego finansowania nie tylko w bankach. W kwietniu 2023 roku firmy pozabankowe udzieliły 268,6 tys. pożyczek o wartości 809 mln zł. Dotyczy to wyłącznie zobowiązań udzielonych przez firmy, które współpracują z BIK. Oznacza to wynik o blisko 14% wyższy pod względem wartości niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Ponad 45% wartości tych zobowiązań stanowiły zobowiązania powyżej 5 tys. złotych. Czy w takim przypadku dostępna jest pożyczka bez zatrudnienia? Jak najbardziej! Wymagania firm są zdecydowanie mniejsze niż banków. W obu przypadkach dochodzi do analizowania możliwości klienta, ale podejście jest różne. Jak najbardziej dostępna jest pożyczka bez zdolności kredytowej. Jeśli bank odmówił Ci finansowania, to nie oznacza, że nie otrzymasz środków. Złóż wniosek do firmy pozabankowej. Bardzo prawdopodobne, że otrzymasz oczekiwane środki. 

Firmy pożyczkowe również sprawdzają klientów w BIK, a dokładnie – robi to ponad 70 największych podmiotów. To jednak nie oznacza, że negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej przekreślają szansę na zobowiązanie. Firmy każdy przypadek rozpatrują indywidualnie. Mogą także sprawdzać bazy dłużników, takie jak: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF, Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG). 

I w tym przypadku negatywne wpisy nie muszą oznaczać, że pożyczka ratalna na dowód bez dochodów nie jest dla Ciebie dostępna. Jak najbardziej masz na nią szansę! Poza tym to, że jesteś osobą bezrobotną, nie oznacza, że masz jakiekolwiek negatywne wpisy w bazach dłużników. Jak zatem znaleźć pożyczki dla bezrobotnych na raty lub inne zobowiązania, które możesz zaciągnąć dzięki podmiotom pozabankowym?

Pożyczka bez dochodu – gdzie jej szukać?

Jako osoba bezrobotna możesz uzyskać finansowanie. Najpierw jednak zastanów się, czy potrzebujesz tych środków. Czy musisz je mieć na niezbędny wydatek, np. pralkę czy lodówkę na miejsce zepsutego sprzętu, czy jednak to coś, bez czego możesz się obyć, np. nowe meble? Jeśli to ten drugi przypadek, lepiej poczekaj, aż znajdziesz pracę. Nie zniechęcaj się, jeśli nie stanie się to szybko. GUS publikuje wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Z danych w I kw. 2021 r. wynika, że przeciętny okres poszukiwania pracy wynosił wówczas 7,4 miesiąca. W zależności od wieku:

 • 45–54 lata – 9,6 miesiąca,
 • 55–74 lata – 8,6 miesiąca,
 • 20–24 lata – 5,8 miesiąca,
 • 15–19 lat – 4,1 miesiąca.

Jeśli interesuje Cię pożyczka bez umowy o pracę lub po prostu dla osoby bezrobotnej, sprawdź, jak analizować takie oferty. Oto kwestie, które mają znaczenie:

 • RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) – pokazuje, ile wynosi koszt pożyczki wyrażony procentowo rocznie w stosunku do kwoty zobowiązania. To jeden z kluczowych parametrów, bo dzięki niemu możesz porównać koszty poszczególnych ofert. To, że dana propozycja jest promocyjna, wcale nie oznacza, że musi być najtańsza. 
 • Maksymalna kwota – przeważnie wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Możesz też trafić na takie, gdzie otrzymasz kilkanaście tysięcy złotych i więcej. Jednak im wyższa wnioskowana kwota, tym większe oczekiwania firmy pozabankowej. Twój wniosek zostanie rozpatrzony indywidualnie i na tej podstawie będzie oceniany. Trudno z góry stwierdzić, jaką pożyczkę możesz otrzymać jako osoba bezrobotna.
 • Okres spłaty – dopasuj do oczekiwań. Przeważnie wynosi od miesiąca do kilku lat. Pamiętaj, że im dłużej będziesz spłacać, tym więcej będzie Cię kosztować zobowiązanie. 
 • Wiek pożyczkobiorcy – takie oferty nie są dla każdego. 18 lat to zazwyczaj zbyt mało. Przeważnie firmy wymagają 20 lub ponad 20 lat. Zazwyczaj pojawia się również górny limit wieku. Najczęściej to 70 lat lub więcej.
 • Opinie – bierz pod uwagę wyłącznie sprawdzone podmioty. Nie korzystaj z oferty anonimowych firm, o których nie potrafisz znaleźć żadnych informacji. Nie daj się skusić nawet, jeśli pożyczka na pierwszy rzut oka wygląda zaskakująco dobrze. Stawiaj wyłącznie na ofertę sprawdzonych marek.
 • Darmowa pożyczka – jeśli firma taką oferuje, to możliwe, że chwilówka nie będzie Cię kosztować ani grosza. Część podmiotów pozabankowych proponuje pierwszą pożyczkę bez opłat, ale tylko nowym klientom. Dotyczy to niewielkiej kwoty, która musi być zwrócona w terminie. W takim przypadku skorzystasz z pożyczki z RRSO równym 0%.

Źródła dochodów do pożyczki nie są tak istotne, jak w przypadku kredytu. Firma sprawdzi Twoją zdolność, a najczęściej potrwa to dosłownie od kilku do kilkunastu minut. Wszystko dzięki automatycznym systemom, które służą do analizowania zdolności. Na takiej zasadzie możesz zaciągnąć pożyczki na dowód bez zaświadczeń dla bezrobotnych. 

Brak pracy, stałych wpływów na konto i zatrudnienia, nie przekreśla szans na uzyskanie środków. A co, jeśli w ogóle nie masz rachunku? Dostępna jest nawet pożyczka dla bezrobotnych bez konta bankowego, ale wtedy Twój wybór jest ograniczony. W takich przypadkach często zastosowanie ma czek giro. To dokument, który przyzna Ci firma pozabankowa, a na jego mocy możesz odebrać pożyczkę w wybranej placówce pocztowej. Musisz jedynie pokazać dokument tożsamości. Taki czek możesz otrzymać w zarówno formie papierowej, jak i elektronicznej.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Szymon Machniewski
Pozostałe publikacje autora
Od 2008 roku związany z prowadzeniem biznesu. Tworzę content o tematyce finansowej, ubezpieczeń i działalności gospodarczej. Prywatnie miłośnik podróżowania i piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.