karta płatnicza i telefon
25 stycznia 2023
Na czym polega debet na koncie?

Produkt bankowy, jakim jest debet na koncie to świetne rozwiązanie w naprawdę kryzysowych sytuacjach, kiedy potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, np. na wyjazd wakacyjny, niespodziewany remont auta lub inne wydatki domowe. Znalezienie wolnych środków w kwocie nawet do kilku tysięcy złotych często jest sporym problemem. Głównie z tego względu, banki wprowadziły do swojej oferty debet. PKO, a także wiele innych instytucji w Polsce proponuje klientom posiadającym konta bankowe na skorzystanie z debetu.

podpisanie dokumentu
16 stycznia 2023
Ile kosztuje darowizna u notariusza?

Planujesz podpisać notarialną umowę darowizny, w ramach której przekażesz nieruchomość bliskim Ci osobom? Pamiętaj, że jednakowo koszt przepisania działki, a także nieruchomości mieszkalnej na członków rodziny lub osoby trzecie w dużej mierze zależy od okoliczności, w jakich następuje podpisanie umowy darowizny. Zanim zdecydujesz się na sporządzenie umowy, koniecznie dowiedz się, ile kosztuje darowizna u notariusza oraz jaka jest aktualna taksa notarialna w Polsce.

stos monet
11 stycznia 2023
Ile wynoszą i czym są odsetki ustawowe?

Wielu kredytobiorców zastanawia się, czym tak naprawdę są odsetki ustawowe i ile wynoszą dla konkretnych zobowiązań finansowych. Warto mieć na uwadze fakt, że to właśnie od wysokości odsetek zależy całkowita kwota do spłaty kredytu lub pożyczki. Jeśli chcesz maksymalnie zredukować koszty finansowania, zadbaj o wybór takiej oferty, gdzie odsetki karne za opóźnienie będą jak najmniejsze, a stopa odsetek nie będzie generować wysokich kosztów kredytu lub pożyczki.

ścieranie z tablicy
2 stycznia 2023
Czy można wykreślić się z BIK?

Planujesz w najbliższym czasie kredyt hipoteczny lub gotówkowy? W takim razie potrzebujesz jak najlepszej historii kredytowej, a także odpowiednio wysokich dochodów. To dwie podstawowe kwestie, które pozwalają na zaciągnięcie nawet wysokich zobowiązań w bankach. Jeśli w przeszłości spóźniłeś się z jakąkolwiek płatnością kredytu lub nawet pożyczki, powinieneś dowiedzieć się, jak wyczyścić BIK i kiedy w ogóle można to zrobić.

uścisk dłoni
22 grudnia 2022
Źródło dochodów a pożyczka

Pożyczka a forma zatrudnienia – czy to, skąd mamy dochody wpływa na decyzję pożyczkodawcy? Tak, to jeden z podstawowych czynników branych pod uwagę przy określaniu zdolności kredytowej. Wbrew pozorom to, na jakich warunkach pracujesz, może mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pożyczki przez bank czy firmę pożyczkową. Sprawdź, jakie masz możliwości oraz czego powinieneś się spodziewać jako potencjalny kredytobiorca.

liście na kamieniu
2 grudnia 2022
Dziedziczenie długów — jak tego uniknąć?

Dziedziczenie długów to temat, który od wielu lat budzi spore kontrowersje. Prawo spadkowe jednak zawiera dokładne zasady dotyczące tego, kto i w jaki sposób może przejąć aktywa zmarłego. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze w skład masy spadkowej wchodzą jedynie wartościowe rzeczy, czy też prawa, ponieważ zaliczane są do niej również niewykonane zobowiązania spadkodawcy. Jak uniknąć dziedziczenia długów? Podpowiadamy.

wyciągnięta dłoń
30 listopada 2022
Żyrant – kto to jest i jakie ma prawa?

Chyba nie ma na świecie człowieka, który ucieszyłby się z prośby o poręczenie kredytu. Preferujemy wszelkie inne formy pomocy dla rodziny i przyjaciół, ale zostanie żyrantem z reguły znajduje się na końcu takiej listy dobrych uczynków. Trudno się dziwić – wiąże się z tym duże ryzyko, w końcu na szali znajduje się również nasz majątek. Z drugiej strony w grę wchodzi psychologia, ponieważ nie zawsze wypada nam odmówić takiej przysługi, szczególnie, gdy prosi o nią ktoś bliski. Jeżeli stan naszych finansów jest na zadowalającym poziomie, za to mamy wyraźny problem z asertywnością, przekonajmy się, jak zabezpieczyć nasze interesy, nie urażając jednocześnie osoby, która zapytała nas o poręczenie pożyczki. Zobacz, kim jest żyrant i czy może wycofać się z umowy poręczenia kredytu.

matematyka
28 października 2022
Co to jest RRSO i jak wpływa na koszt kredytu? 

Każda osoba, która chce otrzymać kredyt lub pożyczkę na dowolny cel, a nawet sprzęt AGD czy RTV na raty, powinna szczególną uwagę zwrócić na wskaźnik RRSO. Porównując właśnie ten parametr w poszczególnych instytucjach finansowych najłatwiej wybrać najkorzystniejszą ofertę. Wciąż jednak wielu klientów banków nie wie, co dokładnie oznacza RRSO. Mimo że nierzadko słyszy się o nim na przykład w reklamach banku. Co to jest RRSO i jak wpływa na koszt kredytu? Podpowiadamy.

archiwum
27 października 2022
Czym jest historia kredytowa i jak ją zbudować?

Każde zaciągnięte zobowiązanie, takie jak kredyt gotówkowy, hipoteczny, czy nawet raty na sprzęt RTV lub AGD, zostawia po sobie ślad w postaci wpisów w Biurze Informacji Kredytowej. To one budują naszą historię kredytową, która ma wpływ również na zdolność kredytową. Parametr ten jest szczególnie istotny dla osób, które chcą otrzymać finansowanie od banku, ponieważ na jego podstawie instytucja finansowa może wydać pozytywną lub negatywną decyzję. Czym jest historia kredytowa i jak ją zbudować? Podpowiadamy.

2 drogi
27 czerwca 2022
Kredyt coraz mniej opłacalny — jakie są alternatywy?

Ostatnie lata nie są proste dla przedsiębiorców. Takie czynniki jak na przykład koronawirusowe lockdowny czy rosnąca inflacja sprawiają, że prowadzenie biznesu w wielu branżach staje się coraz trudniejsze. Trzeba przy tym pamiętać, że wysoka inflacja to nie tylko rosnące koszty działalności operacyjnej. Restrykcyjna polityka realizowana przez bank centralny, którą prowadzi się w celu ograniczenia inflacji, przekłada się także na zwiększenie kosztu pozyskiwania zewnętrznego finansowania (chodzi tu w szczególności o kredyt bankowy). Jakie alternatywy dla kredytu są obecnie dostępne dla przedsiębiorców?

Sprawdź artykuł również z innych kategorii