Pozyczka-ratalna.pl

Polski kredyt a zagraniczne dochody.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są bardzo optymistyczne. Przedstawiają pozytywny obraz polskiej gospodarki, a media informują o tym, że stan posiadania Polaków zwiększa się dynamicznie. Mimo sprzyjających prognoz nie ulega wątpliwości, że wielu naszych rodaków wciąż uzyskuje dochody za granicą. Wielu z nich spłaca przy tym kredyty zaciągnięte w polskich bankach. Na jakich zasadach jest to możliwe i o czym należy wiedzieć, pracując zarobkowo poza granicami kraju i starając się o kredyt w Polsce?

Spis treści:

Kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą

Problem polskich kredytobiorców decydujących się na kredyt w walucie zagranicznej powraca od lat. Dlatego właśnie Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła w 2014 roku Rekomendację S. Zgodnie z jej zapisami polskie instytucje bankowe muszą działać zgodnie z zasadą, że udzielają kredytu w walucie, w której zarabia kredytobiorca. Oznacza to, że pracujący w Holandii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii muszą pożegnać się z marzeniami o zobowiązaniu w złotówkach, chyba, że poszukają pozabankowej pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Ten, kto zarabia w euro-spłaca kredyt w euro. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku wypłaty otrzymywanej w funtach-szterlingach, dolarach czy koronach norweskich. Sprawa została uproszczona. Nie oznacza to, że zaciągnięcie kredytu na dom lub mieszkanie stało się prostsze. Okazuje się bowiem, że zmniejszyła się ilość polskich banków otwartych na potencjalnie problematycznych klientów. Chodzi głównie o przewalutowanie kredytu.

Kredyt dla pracujących za granicą

Niejednokrotnie słyszeliśmy w mediach, z jakimi problemami borykają się spłacający kredyty hipoteczne we frankach. Osoby te zwracały się nawet o pomoc do prezydenta Andrzeja Dudy, który obiecywał im zmiany w polskim prawie. Działania w tym zakresie cały czas trwają, przejdźmy jednak do meritum. Okazuje się, że najmniejsze trudności mają ci zarabiający w euro. To waluta rozliczeniowa akceptowana w większości krajów europejskich. Oznacza to, że zaciągniętych w niej zobowiązań jest najwięcej i nie stanowią dużego problemu. Inaczej jest w przypadku tych, które spłacane są w dolarach czy koronach norweskich. Osoby mające ten problem, mogą mieć trudności w uzyskaniu pomocy ze strony banku. Właśnie z tego powodu ważne jest dokładne rozeznanie rynku usług finansowych.

Kiedy uda się już odnaleźć firmę, która udzieli kredytu, trzeba przygotować komplet ważnych dokumentów. W pierwszej kolejności wymagana jest umowa, z której tytułu otrzymuje się wynagrodzenie. Ponadto przygotujmy zaświadczenie o dochodach. To jest wymagane w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest prowadzenie firmy w Niemczech. W tym kraju można załatwić formalności za pośrednictwem niemieckiej centrali banku obsługującego rachunek firmowy. Przygotujmy również wykaz wpłat na konto bankowe za okres co najmniej trzech miesięcy wstecz. Niezbędny będzie także raport z miejscowego biura informacji kredytowej poświadczający brak nieuregulowanych zobowiązań wobec zagranicznych instytucji finansowych.

Jaki bank daje kredyt dla pracujących za granicą

Przeszukując ofertę polskich banków udzielających kredytów osobom zarabiającym w obcej walucie, możemy się srogo rozczarować, bo jest ich niewiele. Nawet najbardziej znane instytucje są powściągliwe w przydzielaniu pomocy pozornie problematycznym klientom. Pamiętajmy, że nawet jeśli uda się już znaleźć przychylną klientowi instytucję, nie oznacza to, że odnieśliśmy sukces. Warto odnotować, że wiele korporacji finansowych może oczekiwać od nas, byśmy rozliczali się z uzyskiwanych za granicą dochodów w jednym z urzędów skarbowych na terenie Polski. Trzeba nastawić się na poniesienie naprawdę dużych kosztów.

W pierwszej kolejności należy opłacić tłumacza przysięgłego, który przełoży wszystkie niezbędne dla banku dokumenty na język polski. Jeśli uda się już znaleźć odpowiedniego eksperta – to bardzo dobrze. To nadal nie wszystko. Warto zdać sobie sprawę, że marża polskiego kredytu zaciąganego przez osobę pracującą za granicą jest nawet kilkukrotnie wyższa niż w przypadku polskiego kredytu spłacanego w złotówkach. Dodajmy, że chcąc uporać się z tymi wszystkimi procedurami, musimy liczyć się z częstymi wizytami w banku. Regulowanie wszystkich spraw jest niestety bardzo czasochłonne.

Kredyt polski na zarobki zagraniczne

Pewnego rodzaju wyjściem awaryjnym dla osób ubiegających się o kredyt w złotówkach jest zaciągnięcie go wraz z inną osobą uzyskującą dochód w polskiej walucie. Możemy w tym zakresie poprosić o pomoc kogoś z najbliższej rodziny – rodziców lub rodzeństwo, czyli skorzystać z pożyczki prywatnej. Problemem jest wówczas to, że rozpatrywane będą zarobki dzielącej z nami kredyt. Niezwykle ważne jest zatem, by był on wiarygodny dla banku. Musimy przy tym pamiętać, że ze szczególnymi utrudnieniami spotkają się przedsiębiorcy. Oni z pewnych względów są dla banków najmniej wiarygodni. Może okazać się, że w ich przypadku jedynym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie pożyczki pozabankowej dla firm. Przedsiębiorstwa pośredniczące w wykorzystaniu tego instrumentu finansowego stosują obostrzenia znacznie mniejsze i łatwiej przez nie przebrnąć.

Uzyskanie kredytu w polskim banku przy zagranicznych zarobkach nie jest proste. Wymaga spełnienia wielu warunków i spędzenia dużej ilości czasu w bankach. Nie jest na szczęście niemożliwe. Chętni muszą liczyć się, jak zostało opisane, z wieloma formalnościami.

5/5 - (Ilość ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.