Pozyczka-ratalna.pl

Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić siebie w KRD?

Na polskim rynku działa 5 biur informacji gospodarczej, a jednym z nich jest Krajowy Rejestr Długów (KRD). Instytucje te przechowują i udostępniają dane, które mają w zasobach. Co warto wiedzieć o KRD? Jak możesz sprawdzić dane na Twój temat w tej bazie i czy da się to zrobić bezpłatnie?

KRD – co warto wiedzieć? 

KRD powstało 4 sierpnia 2003 roku. Według informacji ze strony tej instytucji, jest ona największą platformą wymiany informacji gospodarczej w Polsce. Zbiera i udostępnia dane na temat sytuacji finansowej konsumentów, jak i firm. Z bazy KRD pobrano już ponad 193 miliony raportów, a klienci instytucji odzyskali około 120 mln zł. 

Do czego potrzebne Ci jest KRD? 

 • Nie dasz się oszukać nieuczciwym klientom – zanim zawrzesz umowę, możesz sprawdzić, czy masz do czynienia z rzetelnym podmiotem.
 • Zdobędziesz więcej klientów dzięki uzyskaniu certyfikatu Rzetelna Firma po pozytywnej weryfikacji w KRD.
 • Uzyskasz dostęp do narzędzi, które umożliwiają skuteczne odzyskanie środków od dłużników.

Wymiana informacji z KRD obejmuje sądy, urzędy, samorządy, komorników, banki, a także firmy leasingowe, pożyczkowe, ubezpieczeniowe, z branży nieruchomości i wiele innych. Z usług KRD korzysta:

 • 380 banków komercyjnych i spółdzielczych,
 • 123 firmy pożyczkowe,
 • 65 firm leasingowych, 
 • 25 towarzystw ubezpieczeniowych,
 • 33 dostawców energii, gazu i paliw,
 • 27 dostawców TV, internetu i usług GSM, 
 • 3000 gmin, miast i jednostek samorządu terytorialnego,
 • 11 200 firm budowlanych,
 • 4300 firm transportowych,
 • 3200 firm motoryzacyjnych,
 • 2700 firm spożywczych.

KRD regularnie publikuje raporty dotyczące oszczędności Polaków, a także poziomu zadłużenia.

Zostałeś zweryfikowany w Krajowym Rejestrze długów – co to znaczy?

Nic złego. Po prostu jakiś podmiot chciał sprawdzić, czy jesteś rzetelnym klientem, dlatego wysłał zapytanie do KRD. Firmy próbują tak uniknąć współpracy z oszustami. To uzasadniony krok, gdyż brak takiej weryfikacji podnosi ryzyko trafienia na nierzetelnych partnerów.

To, że ktoś Cię weryfikował z KRD, nie oznacza dopisania do bazy dłużników. Kiedy założysz konto na krd.pl, otrzymasz wgląd w dane podmiotów, które Cię sprawdzały. Wtedy uzyskasz również informację, kiedy ktoś Cię dopisze do KRD. 

Jeśli taka wiadomość do Ciebie trafi, dokładnie sprawdź, czy jest prawdziwa. Dochodziło już w Polsce do ataków phishingowych, gdzie oszuści podszywali się pod KRD. Maile zawierały zainfekowane załączniki i odnośniki do stron wyłudzających informacje.  

Krajowy rejestr długów – jak sprawdzić siebie?

Zgodnie z ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych możesz raz pobrać raport o sobie i z rejestru zapytań. Jeśli zrobisz to nie częściej niż raz na 6 miesięcy, dostęp do raportów jest bezpłatny. Jak to zrobić? Oto kolejne kroki:

 1. Przejdź na stronę konto.konsument.krd.pl i uzupełnij formularz. Zaznacz wymagane zgody.
 1. Następnie system zapyta Cię o poprawność danych. Jeśli wszystko się zgadza, przejdź dalej. W przypadku gdy widzisz błędy, popraw je. 
 1. W kolejnym kroku musisz podać dane adresowe. 
 1. Następnie musisz dodać skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości. Jak widzisz, tożsamość jest potwierdzana tylko w dni robocze, a może to potrwać do 72 godzin. Jeśli udało się dodać zdjęcia dokumentów, kliknij Dalej. 
 1. Teraz możesz już przejść do panelu klienta. Loguj się do niego na stronie konto.konsument.krd.pl. Do Twojej dyspozycji są takie usługi, jakie widzisz na poniższym screenie. Raport na Twój temat możesz sprawdzić dopiero wtedy, gdy Twoje konto zostanie potwierdzone. 

Jeśli masz potrzebę sprawdzać te informacje częściej, potrzebny Ci płatny pakiet. W ramach oferty za 39 zł:

 • Raz na 2 miesiące możesz sprawdzić, czy Twoje dane zostały dodane do KRD.
 • Otrzymasz powiadomienie o dopisaniu Twojego numeru PESEL do KRD.
 • Raz na 2 miesiące sprawdzisz, kto wykorzystał Twój PESEL.

Drugi pakiet kosztuje 69 zł i w tym przypadku możesz trzy razy w ciągu 2 miesięcy sprawdzić, czy ktoś Cię wpisał do KRD. 

W naszym przypadku KRD potwierdziło tożsamość w kolejnym dniu roboczym. Wniosek złożony w piątek został zaakceptowany w poniedziałek. 

KRD – jak sprawdzić dowolną polską firmę?

Jednym z większych problemów przedsiębiorców są zaległe płatności, poterminowe, które negatywnie wpływają na płynność finansową. Dlatego warto przed rozpoczęciem współpracy z danym podmiotem, sprawdzić go w KRD. Tylko w I kwartale 2023 r. upadłość ogłosiło w Polsce 105 firm. To wynik o prawie 17 proc. gorszy niż w IV kwartale 2022 r. Niektóre miały problemy finansowe znacznie wcześniej. Co 5. znajdowała się  w Krajowym Rejestrze Długów 2 lata wstecz, a co 2. na 3 miesiące przed upadłością. Efektem tych upadłości było pozostawienie 14,4 mln zł długów. Możesz zmniejszyć ryzyko takiej sytuacji, jeśli sprawdzisz dany podmiot w KRD. Jak to zrobić? 

 1. Na stronie krd.pl, na podstronie sprawdź dowolną firmę w Polsce, kliknij przycisk Skorzystaj z usługi. 
 1. Nie obowiązuje tutaj standardowa rejestracja. Zostaw swoje dane. Skontaktuje się z Tobą konsultant, który zapyta, jakie dane chcesz uzyskać i przeprowadzi Cię przez cały proces. 

Przykładowy raport, który możesz uzyskać od KRD, wygląda jak poniżej:

Jeśli chcesz sprawdzić firmę jako konsument, musisz dokupić dodatkowe usługi. Zrobisz to po zalogowaniu się na Twoje konto na https://konto.konsument.krd.pl/Home/Main/.

Informacja o zadłużeniu w KRD – co robić?

Jeśli w tej bazie dłużników znajduje się wpis dotyczący Twojego zadłużenia, możesz mieć problem z otrzymaniem pożyczki, kredytu, zawarciem umowy z operatorem telefonii komórkowej, internetu i w wielu innych przypadkach. Co zrobić, aby go wykluczyć? Przede wszystkim spłać zobowiązanie. Wierzyciel, który Cię wpisał na listę KRD, ma obowiązek wprowadzenia korekt, kiedy uregulujesz płatności. Powinien to zrobić w ciągu 14 dni. 

Jeśli zamierzasz w najbliższym czasie ubiegać się o kredyt, sprawdź wcześniej, czy jesteś w bazach dłużników. Być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Zdarza się, że spłacający zobowiązania przez pomyłkę przelali zbyt małą kwotę i zalegając niewielką sumę, trafili do bazy dłużników. Wystarczy, że raz na pół roku sprawdzisz raport KRD, aby wiedzieć, czy nie przytrafiła Ci się taka sytuacja.

Jak dopisać dłużnika do KRD?

Obowiązuje tutaj podobna zasada co w przypadku sprawdzania firmy. Przejdź na podstronę „dopisywanie dłużników” i kliknij Dopisz dłużnika. Podaj swoje dane i oczekuj na kontakt ze strony konsultanta KRD. 

KRD informuje, że w przypadku 53% dłużników, którzy zalegają z płatnościami krócej niż rok, samo otrzymanie ostrzeżenia o możliwości dopisania do bazy dłużników powodowało spłatę zadłużenia. Dlatego warto z tego korzystać.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Szymon Machniewski
Pozostałe publikacje autora
Od 2008 roku związany z prowadzeniem biznesu. Tworzę content o tematyce finansowej, ubezpieczeń i działalności gospodarczej. Prywatnie miłośnik podróżowania i piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.