Pozyczka-ratalna.pl

Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Zobacz cennik!

Przepisy w Polsce stale się zmieniają, tak samo, jak i cennik usług publicznych związanych z wydawaniem dokumentów potrzebnych, np. do podróżowania po wielu krajach na całym świecie. Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje wyrobienie paszportu dla osoby dorosłej, dziecka, a nawet psa lub kota? Wbrew pozorom nie jest to duży wydatek, choć na wydanie dokumentu trzeba często poczekać nawet do kilku tygodni.

Opłaty paszportowe – ile kosztuje paszport dla osoby dorosłej i dla dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wyrobienie paszportu, a także ile wyniesie w 2023 roku, koniecznie zapoznaj się z poniższą tabelą. Przedstawiamy podstawowy cennik usług publicznych, które obejmują także wyrobienie nowego paszportu zarówno dla osoby dorosłej, jak i dla dziecka.

Opłata podstawowa (dla osoby dorosłej)140 zł
Opłata ulgowa, np. z Kartą Dużej Rodziny70 zł
Opłata ulgowa dla osób od 13 do 25. roku życia z Kartą Dużej Rodziny35 zł
Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia z Kartą Dużej Rodziny15 zł
Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia30 zł
Wydanie drugiego paszportu w uzasadnionych przypadkach280 zł

Warto też dodać, że opłata paszportowa nie jest pobierana od osób, które mają ukończone 70 lat, przebywają w domach pomocy społecznej lub zakładach opiekuńczych, a także złożyły wniosek o wydanie nowego dokumentu z powodu wady technicznej aktualnego. Żołnierze pełniący służbę poza granicami państwa również nie są zobowiązani do uiszczenia opłaty paszportowej.

Uwaga! Nieco inny cennik obowiązuje, jeśli zdecydujesz się na wydanie paszportu w ambasadzie. Przykładowo: opłaty konsularne w Niemczech to wydatek na poziomie 110 euro za wydanie paszportu stałego, natomiast w USA to 165 dolarów. Powyższe ceny dotyczą wyłącznie osób dorosłych.

Paszport dla psa i kota – ile kosztuje?

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach decyduje się na podróżowanie po całym świecie ze swoimi pupilami – nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też biznesowych, np. jako reproduktor rasy. Warto więc wiedzieć, ile kosztuje paszport dla psa lub kota. 

Na tę chwilę o taki dokument mogą ubiegać się tylko właściciele zaczipowanych zwierząt, które przejdą niezbędne szczepienia, np. przeciwko wściekliźnie. Dopiero wtedy można zdobyć paszport dla psa lub kota w cenie 100 zł. Warto jednak zaznaczyć, że to wyłącznie koszt wyrobienia dokumentu – pozostałe koszty związane ze szczepieniami oraz znakowaniem zwierzęcia są zależne od wybranej placówki weterynaryjnej.

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.