Pozyczka-ratalna.pl

Czy warto założyć konto dla spółki?

W ofercie niemal każdego banku można znaleźć konto firmowe, w tym konto dla spółki zoo (i nie tylko). Wielu przedsiębiorców, nawet tych, którzy z technologią nie są szczególnie za pan brat, decyduje się na założenie tego typu rachunku. Warto wspomnieć, że o ile w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej można jeszcze wykorzystać konto osobiste do wykonywania firmowych operacji finansowych (o ile dany bank na to zezwala), tak w przypadku spółki rachunek powinien już być firmowy.

Pojawia się jednak jedno kluczowe pytanie: czy rzeczywiście taki rachunek jest niezbędny? Co można dzięki niemu zyskać i czy w związku z tym warto poświęcić czas, aby go założyć? Na te pytania postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć poniżej. Zapraszamy!

Konto dla spółki to opłacalne rozwiązanie

Przede wszystkim warto wskazać, że konto dla spółki czyni zarządzanie pieniędzmi wygodniejszym i bezpieczniejszym. Nie trzeba przechowywać dużej ilości gotówki w fizycznej lokalizacji firmy, co jest potencjalnie niebezpiecznie, łatwiej także zapanować nad wydatkami i kontrolować je, a także wyciągać wnioski z ich wysokości i częstotliwości na przestrzeni czasu. 

Wiele kont bankowych zapewnia różne narzędzia do kontroli wydatków, a w przypadku kont firmowych niekiedy dostępne są także narzędzia do wykonywania pewnych działań księgowych, a więc na przykład do fakturowania.

Dodatkowo, należy pamiętać, że w niektórych sytuacjach prawo będzie wymagało dokonania przelewu za pomocą konta bankowego i transfer gotówki nie będzie możliwy, więc bez rachunku bankowego się nie obejdzie. Mowa tutaj między innymi o transakcjach między przedsiębiorcami o wartości co najmniej równowartości 15 tysięcy euro w złotówkach.

Założenie konta dla spółki jest bardzo proste

Nie trzeba się obawiać ogromnej ilości formalności związanych potencjalnie z kontem dla spółki, ponieważ jego założenie jest stosunkowo proste i powinno w większości przypadków obyć się bez żadnych problemów. W zależności od zasad panujących w danym banku, można to zrobić za pośrednictwem Internetu lub infolinii bądź też w fizycznej placówce.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że chociaż na pierwszy rzut oka oferty poszczególnych instytucji mogą wydawać się niemal identyczne, w rzeczywistości często występują między nimi znaczące różnice. Choćby w takich kwestiach, jak opłata za przelew (krajowy i zagraniczny) czy prowizja za wpłaty i wypłaty z bankomatów. 

W miarę, jak firma się rozwija, może ona zacząć wykonywać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset (bądź więcej) przelewów miesięcznie, a wtedy na przykład kilkadziesiąt groszy różnicy w koszcie przelewu zewnętrznego będzie już miało spore znaczenie.

Zostaw ocenę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.