Pozyczka-ratalna.pl

Kiedy komornik nie może wejść do domu? Czy może wejść bez zgody właściciela?

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który zajmuje się egzekwowaniem wyroków sądowych w postępowaniu egzekucyjnym. Jeśli mimo takiego wyroku sądowego lub tytułu wykonawczego dłużnik w dalszym ciągu nie płaci wierzycielowi, wtedy na jego wniosek komornik ma prawo ściągnąć te środki z majątku zadłużonego. Sprawdź, czy funkcjonariusz ten może wejść do domu dłużnika bez jego zgody i przeprowadzić przeszukanie mieszkania, aby znaleźć majątek, z którego zostanie pokryte zobowiązanie?

Zadłużenie Polaków rośnie

Z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD), pochodzących z raportu z listopada 2022 roku, wynika, że do jego bazy wpisane były 373 osoby, których dług przekracza milion złotych. Średnio każdy z nich ma do uregulowania 2,6 mln zł. Przeciętnie mają 9 zobowiązań. Z raportu za czerwiec 2022 roku wynika natomiast, że średnie zadłużenie Polaków wynosiło 18 651 zł. Oznacza to, że dłużnicy muszą przeznaczyć 3 średnie pensje, aby wyjść z zobowiązań. Na koniec 2021 roku wartość zaległych rat kredytów, rachunków za wodę, gaz, telewizję, prąd, internet i telefon wynosiła 44,4 mld zł. Miało je 2,39 mln konsumentów.

Takie zobowiązania oznaczają, że zostanie przeprowadzona windykacja krok po kroku. Wysoki dług to prosta droga do wizyty komornika. Co się dzieje, kiedy na wniosek wierzyciela będzie miał on ściągnąć te środki?

Przebieg postępowania komorniczego

Komornik ma obowiązek powiadomienia dłużnika, że rozpoczyna czynności egzekucyjne. Na początek trafia do niego list polecony – jeśli nie zostanie odebrany, funkcjonariusz może stawić się u niego osobiście. Następnie ustala majątek dłużnika. Dopiero w skrajnych przypadkach dochodzi do przeszukania mieszkania. 

Przeważnie komornik zajmuje wynagrodzenie dłużnika i jego konta bankowe. Może obciążyć także emeryturę i rentę. Jeśli to nie przynosi efektów, zajmuje wartościowe ruchomości, które należą do danej osoby, a następnie wystawia je na licytację. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie rzeczy może zająć. Nie podlegają temu m.in. niezbędne urządzenia domowe, rzeczy związane z wykonywaniem pracy, niezbędne do nauki, sprzęty rehabilitacyjne, odznaczenia oraz przedmioty potrzebne do praktyk religijnych.

Jeśli i to nie przyniesie efektów, komornik zajmuje nieruchomość. Następnie dochodzi do jej wyceny i licytacji. Kontrowersyjna wydaje się jednak kwestia, kiedy komornik przychodzi do domu. Czy może tak po prostu wejść do nieruchomości, rozpocząć jej przeszukiwanie i zajmować rzeczy? Na jakich zasadach to się odbywa?

Kiedy komornik może wejść do domu?

Jak wspomnieliśmy, komornik może odwiedzić dłużnika, jeśli ten nie odebrał listu poleconego z informacją o rozpoczęciu egzekucji. Do takiej wizyty dojdzie również wtedy, kiedy dłużnik nie chce współpracować lub uchyla się od zapłaty. Jeśli będzie reagować na pisma komornicze, uniknie takiej sytuacji.  

Komornik nie zapowiada, kiedy odwiedzi dłużnika, natomiast obowiązują godziny, w których może to zrobić – od 9 do 21 w dni robocze. Ewentualnie w innych godzinach, ale tylko wtedy, gdy otrzyma zgodę prezesa sądu rejonowego. W takim przypadku ma prawo złożyć wizytę w dniach, które są ustawowo wolne od pracy, a nawet w nocy. 

Co się dzieje, jeśli komornik nie zastaje dłużnika w mieszkaniu? Może wejść do nieruchomości nawet pod jego nieobecność. Jeśli dłużnik sprawia problemy, komornik ma prawo skorzystać z pomocy policji. Kiedy nie dojdzie do dobrowolnego otwarcia drzwi, może dojść do zarządzenia przymusowego przeszukania mieszkania. Skorzysta wtedy z usług ślusarza, który otworzy drzwi w obecności policji. Co istotne, wszystkimi kosztami związanymi z tym procesem zostanie obciążony dłużnik.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Szymon Machniewski
Pozostałe publikacje autora
Od 2008 roku związany z prowadzeniem biznesu. Tworzę content o tematyce finansowej, ubezpieczeń i działalności gospodarczej. Prywatnie miłośnik podróżowania i piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.