Jak zarabiać więcej? – 5 sposobów
Ktoś kiedyś powiedział, że najlepszym sposobem oszczędzania jest zwiększenie swoich zarobków. To prosty, ale jakże prawdziwy model myślenia. Niestety większości z nas wydaje się, że wyższe wynagrodzenie jest jedynie marzeniem, a rzeczywistość nie pozwala na jego zrealizowanie. Gdy przychodzą kłopoty finansowe, pierwszą myślą nie jest znalezienie dodatkowej pracy lub poproszenie szefa o podwyżkę, lecz wzięcie kredytu czy pożyczki na raty. Zobacz też które zawody w Polsce są najlepiej płatne by wiedzieć na co się przebranżowić by zarabiać więcej!
Brak genu oszczędzania
Okazuje się, że Polacy oszczędzają niechętnie i niewiele. Choć wskaźnik ten w ubiegłym roku był największy od lat, nasze społeczeństwo pozostaje w tej materii daleko za większością krajów Europy. Z badań przeprowadzonych przez BGŻOptima wynika, że odkładamy zaledwie 3,6 % naszej miesięcznej wypłaty. Ponad połowa ankietowanych z kolei przyznała, że nie ma motywacji, aby gromadzić pieniądze na tak zwaną czarną godzinę.
Poduszka finansowa
Jedno z najpopularniejszych pytań zadawanych na portalach branżowych brzmi: „Jak oszczędzać?”. Tymczasem eksperci rynku finansowego podkreślają, że nie ma złotej reguły. Każdy powinien znaleźć swoją metodę na to, jak oszczędzać na dany cel lub po prostu zabezpieczyć się na bliższą lub dalszą przyszłość. W tym kontekście wiele mówi się ostatnio o tak zwanej poduszce finansowej.
Budowanie tego typu funduszu, którego główną rolą jest zapewnienie stabilności osobistemu budżetowi przybiera różną postać. Można odkładać na lokatę lub konto oszczędnościowe, metodą małych kroków wrzucać pieniądze do skarbonki lub po prostu zainwestować np. na giełdzie. Według wyliczeń statystyków, większość respondentów przyznaje, że do minimalnego poczucia bezpieczeństwa wystarczyłoby im 70 tysięcy złotych oszczędności. Ilu badanych zrealizowałoby ten cel? Zaledwie 1/3.
1. Zmiana nawyków
To chyba najważniejszy element jeśli mówimy o finansach. Z pewnością każdy z nas miał w swoim życiu moment, gdy zaglądając do portfela czuł niepewność, a później złość, że tak niewiele zaoszczędził, a do wypłaty zostało jeszcze kilka dni. Najwięcej zależy jednak od naszej psychiki, czyli nastawienia do pieniądza. Większość Polaków, co potwierdzają badania, boi się lub nawet wstydzi pieniędzy.
Nasi rodacy nie lubią chwalić się majątkiem, wielu widzi coś złego w tym, że zarabia więcej niż sąsiad czy znajomy z pracy. Zmiana tego sposobu myślenia jest kluczowa, aby móc odnaleźć w sobie motywację do działania.
2. Poproś o podwyżkę!
To oczywistość, ale większość nie potrafi zrealizować tego pomysłu. Zazwyczaj poprzestajemy na koncepcji pójścia do szefa i poproszenia o większą wypłatę. Gdy nadchodzi ten dzień, przestajemy być pewni swoich racji, zamykamy się w sobie i nie podejmujemy nawet rozmowy. Tymczasem, nikt nie zrobi tego za nas. Jeśli zależy nam na podwyżce, podejmijmy chociaż próbę rozmowy z szefem!
Wystarczy dobre, merytoryczne przygotowanie do dyskusji, solidne argumenty przemawiające za koniecznością zwiększenia wypłaty i pewność siebie. Być może właśnie ta ostatnia przekona naszego dyrektora czy prezesa. Nie mamy nic do stracenia, a zyskać można naprawdę wiele!
3. Zacznij inwestować
Nie od dziś mówi się, że „pieniądz robi pieniądz”. Wiele w tym prawdy. To dlatego zazwyczaj bogaci sukcesywnie i z efektem się bogacą. Jedną ze stosowanych przez nich zasad, dzięki której mogą pochwalić się solidnym majątkiem, jest to, że wykorzystują każdą możliwą okazję, aby powiększyć swój portfel. Mowa o inwestycjach, dobrych okazjach, dodatkowym zajęciu. Regułę tę może wprowadzić do swojego życia niemal każdy. Nie trzeba przecież działać na szeroką skalę, można zacząć od niewielkich środków, zainwestować je i po jakimś czasie sprawdzić efekty.
4. Zmień pracę
Nic nie jest nam dane raz na zawsze. W szczególności profesja. Nieprawdą jest także to, że miejsc pracy w Polsce nie ma. Dane z urzędów pracy udowadniają, że można znaleźć na rynku ciekawe propozycje. Czasami zmiana zawodu otwiera przed nami nowe możliwości, także finansowe. Nowej firmy najlepiej poszukiwać jeszcze przed odejściem z dotychczasowej pracy. Można zarejestrować się na jednym z portali ogłoszeniowych, samemu wystawić swoją ofertę lub odnowić stare kontakty.
5. Weź sprawy w swoje ręce
Wielu Polaków, z myślą o wyższych zarobkach i większej samodzielności, decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przeszkodą na samym początku mogą okazać się wysokie koszty, w tym ZUS oraz opłata księgowej. Jeśli jednak mamy pewne umiejętności lub pracujemy w branży, w której szuka się podwykonawców lub właśnie niewielkich przedsiębiorców, może to dobry pomysł na siebie?
Najlepiej płatne zawody w Polsce?
Wielu z nas pragnie stabilności, pewnej pracy, wysokiej pensji i niewielu trosk. Najkrócej mówiąc: spokojnego i szczęśliwego życia. Niektórzy mają szansę spełnić te marzenia. Wiele zależy bowiem od wykonywanej profesji. Na świecie jest kilka tysięcy zawodów, wciąż pojawiają się nowe, a część odchodzi do lamusa. Jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce? Ciężko oczywiście generalizować, tyle bowiem różnych zestawień, co rankingów, ale można wyciągnąć medianę zarobków i wybrać kilka profesji, których reprezentanci nie mogą narzekać na zarobki.
Mocna czołówka
W wielu zestawieniach od lat niepodzielnie królują pracownicy związani z branżą informatyczną. W cenie są usługi specjalisty ds. bezpieczeństwa IT czy programistów. Na wysokie pensje mogą liczyć także osoby zajmujące się sferami finansowymi. Chodzi w szczególności o analityków, doradców inwestycyjnych i podatkowych czy też kontrolerów finansowych. Na liście najbardziej dochodowych zawodów w Polsce nie może zabraknąć lekarzy, głównie specjalizujących się w niszowych dziedzinach. Sporo zapłacimy nadal za pomoc prawnika. W tym obszarze najlepiej wiedzie się notariuszom, radcom prawnym oraz adwokatom. Współczesność wykreowała wiele nieznanych jeszcze kilka lat wcześniej profesji, takich jak brand manager, project manager czy HR partner.
Najlepiej płatne zawody na świecie
Jak wygląda podobne zestawienie w innych krajach? Do najbardziej opłacalnych zawodów świata, według wielu raportów, należą między innymi: artyści, pisarze, fotografowie, programiści komputerowi, lekarze, prawnicy czy analitycy biznesowi. Coraz częściej do głosu dochodzą również tak zwani trenerzy biznesu czy mówcy motywacyjni. Sporą rolę odgrywają ponadto przedstawiciele nowoczesnych zawodów z branży elektronicznej, energetycznej, budowy maszyn, systemów komputerowych itp. Prawda jest jednak taka, że jeśli ktoś jest ekspertem w swoim fachu, może sięgnąć po bardzo wysokie zarobki. W większości branż w cenie są bowiem kompetencje i umiejętności.
Lista najlepiej płatnych zawodów
Zawody, w których można liczyć na zarobki na poziomie kilkunastu tysięcy złotych po zaledwie kilku latach zatrudnienia to:
- analityk finansowy
- doradca inwestycyjny
- makler
- lekarz
- adwokat
- notariusz
- programista
- inżynier optymalizacji procesu
- key account manager