Pozyczka-ratalna.pl

Jak sprawdzić BIG Infomonitor?

BIG Infomonitor – co warto o nim wiedzieć i przede wszystkim, czy istnieje możliwość sprawdzenia informacji o sobie?

BIG Infomonitor – co warto o nim wiedzieć i przede wszystkim, czy istnieje możliwość sprawdzenia informacji o sobie?

Każda osoba, która choć raz w życiu zaciągnęła kredyt lub pożyczkę pozabankową znajdzie się w bazach dłużników. Stosowne rejestry prowadzi w Polsce kilka prywatnych podmiotów. Każdy jest inny, co oznacza, że obecność z jednym nie powoduje, iż nasze dane znajdą się także w pozostałych. Do najpopularniejszych tego typu instytucji należy BIG Infomonitor. 

BIG, BIK, KRD, BIG Erif – te skróty zna niemal każdy dłużnik. Biura gromadzą jednak nie tylko negatywne informacje z przeszłości kredytowej danej osoby, ale także odnotowują pozytywne aspekty jej działalności. Jak sprawdzić czy jestem w BIG?

Kontrola klienta

Z informacji zawartych w rejestrach korzystają przede wszystkim instytucje bankowe, którym zależy na dokładnym sprawdzeniu historii kredytowej klienta. Dane z BIK-ów są w tym kontekście jedną z najważniejszych przesłanek wpływających na treść decyzji kredytowej. Jeśli konsument posiada plamy na finansowej przeszłości, może mieć więc trudności z otrzymaniem środków finansowych od banku. Obowiązek sprawdzania wnioskodawcy w bazach nakłada na instytucję Ustawa o kredycie konsumenckim.

Czym jest BIG Infomonitor?

Jest podmiotem, który gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanych zadłużeniach zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Przez BIG Infomonitor bank jest w stanie uzyskać dostęp do zasobów informacyjnych Związku Banków Polskich, a także Biura Informacji Kredytowej. Z usług tego podmiotu korzystają nie tylko banki, ale także niektóre firmy pożyczkowe, instytucje z sektora publicznego oraz prywatne osoby. Warto dodać, że przedsiębiorcy mają możliwość wglądu do danych dotyczących konkretnej osoby lub firmy, ale osoby prywatne nie mogą już wnioskować o raport związany z przeszłością kredytową innej osoby fizycznej.

Po co jest BIG Infomonitor?

Dzięki temu banki zyskują pewność, że nie pożyczą środków osobie, która dawniej miała problem z terminową spłatą zobowiązania lub w ogóle nie oddała pieniędzy. Sprawdzanie klientów w rejestrach dłużników jest jednym z wielu elementów procedury weryfikacyjnej. Kolejnym, równie ważnym, jest ocena zdolności kredytowej, która ma potwierdzić, czy wnioskodawca posiada wystarczające dochody, aby spłacić należność w umownym terminie. Jeśli na którymś z tych obszarów występuje problem, bank odrzuca wniosek i nie udziela kredytu.

Kto umieszcza dane w rejestrach?

Przede wszystkim wierzyciele, których roszczenie stało się wymagalne i najczęściej potwierdzone przez sąd. W przypadku BIG Infomonitora w grę wchodzą także wszelkie podmioty finansowe, które zawarły z nim umowę o współpracy. Należy wiedzieć, że w bazach dłużników można znaleźć nie tylko informacje o zaleganiu z opłatami, ale także sam fakt starania się o pożyczkę ratalną czy kredyt. Tak naprawdę klient trafia do niektórych rejestrów już w momencie wpisania jego danych do komputera przez pracownika banku lub zalogowania się i złożenia wniosku na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Biura wychodzą bowiem z założenia, że znaczenie ma każdy detal, nawet to, czy konsument otrzymał pożyczkę czy też dostał negatywną decyzję.

BIG Infomonitor jak sprawdzić siebie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak sprawdzić siebie w BIG? Okazuje się, że sprawa jest niezwykle prosta. Wystarczy wejść na stronę system.big.pl i założyć konto, podając swoje nazwisko. Kolejny krokiem będzie mailowe potwierdzenie i podanie swoich danych osobowych oraz teleadresowych. System zweryfikuje tożsamość dopiero po przesłaniu skanu dowodu osobistego. Należy zeskanować dokument z dwóch stron i postępować według instrukcji dostępnych w panelu. Rozwiązanie to jest w pełni bezpieczne, BIG dokłada bowiem wszelkich starań w tej materii i używa najnowszego oprogramowania.

Jak sprawdzić BIG – proces weryfikacyjny

Potwierdzenie tożsamości nie nastąpi od razu, może potrwać nawet kilka godzin. BIG-owi zależy na rzetelności i zminimalizowaniu możliwości pomyłki. Jeśli weryfikacja zakończy się sukcesem, uruchomione zostaną wszystkie aktywności na koncie, w tym możliwość pobrania raportu o sobie.

Koszt raportu

Przedsiębiorstwa, które mają podpisaną umowę o współpracy z BIG Infomonitor ponoszą stałą opłatę za korzystanie z usług biura. Co z osobami prywatnymi? W tym przypadku bezpłatne jest pobranie jednego raportu raz na 6 miesięcy. Jeśli niezbędne będzie częstsze korzystanie z usługi, opłata za wytworzenie dokumentu wynosi 6,50 zł. Raport zostanie wygenerowany w formacie PDF. Znajdą się w nim wszystkie informacje o danej osobie, które posiada BIG.

Kiedy można zostać wpisanym

Jeśli chodzi o negatywne aspekty historii kredytowej, do BIG Infomonitora trafiają głównie osoby, które spełnią kilka zasadniczych warunków. Po pierwsze, ich dług musi wynosić minimum 200 zł. Ponadto, powinno upłynąć 30 dni od wymaganego terminu jego spłaty oraz 14 dni od chwili, gdy wierzyciel poinformował dłużnika o zamiarze wpisania go do bazy. To ważny element całego procesu. Osoba zadłużona powinna bowiem dowiedzieć się o tym, że w ostateczności jej dane znajdą się w BIG Infomonitor.

Czy można usunąć historię?

Niektórzy twierdzą, że czasu nie można cofnąć, a jedynie naprawić skutki błędów popełnionych w przeszłości. Dłużnik, którego dane znalazły się w BIG Infomonitor ma prawa żądać ich usunięcia wyłącznie wtedy, gdy spłaci całą należność i otrzyma potwierdzenie tego faktu. Informacje muszą zniknąć z rejestru na polecenie wierzyciela, który ma na to 14 dni od momentu otrzymania zwrotu środków. W przeciwnym razie grozi mu kara grzywny do 30 tys zł. Obecność dłużnika na liście BIG jest dla niego bowiem krzywdząca i może sprawić, że nie otrzyma kredytu, nie weźmie danego produktu na raty lub będzie ścigany przez firmę windykacyjną, która skupuje długi, a następnie egzekwuje je z majątku osoby zadłużonej.

Pożyczka a BIG Infomonitor

Instytucje z sektora finansowego zazwyczaj sięgają także do innych rejestrów dłużników. Należy bowiem mieć świadomość, że bazy te nie są w żaden sposób ze sobą połączone, pełen obraz przeszłości kredytowej wnioskodawcy może dać jedynie uzyskanie informacji o każdej z nich osobno. Niektóre firmy pozabankowe nie mają w zwyczaju sprawdzać klienta w rejestrach, czym pokazują, że mu ufają i wierzą, iż opłaci należność w terminie. To właśnie te podmioty są nadzieją dla wielu tysięcy dłużników, którzy mieli kiedyś problem z uregulowaniem zobowiązania. Przed złożeniem wniosku o pożyczkę, w którymś z nich, warto jednak dokładnie dopytać, czy sprawdzają konsumenta w BIG-ach. 

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.