Pozyczka-ratalna.pl

Ile zarabia doradca finansowy?

Masz problemy finansowe? Nieocenioną pomoc w tym przypadku świadczą doradcy finansowi. Kim są, a także ile i na czym zarabiają?

Dla wielu Polaków pieniądze pozostają tematem tabu. Niektórzy twierdzą, że nie dają one szczęścia, inni odpowiadają na to, że być może jest w tym nieco prawdy, ale lepiej jest je mieć niż świecić pustym portfelem. Ci, którzy rozumieją ich siłę, potrafią odłożyć trochę grosza, a przy tym myślą o zabezpieczeniu przyszłości, zastanawiają się nad sposobem ochrony swojego majątku.  

Z nazwą tej profesji spotykamy się w codziennym życiu wielokrotnie, niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie zajmuje się osoba wykonująca ten zawód. Zacznijmy więc od wyjaśnienia, kim jest doradca finansowy, a także jakie wyzwania przed nim stoją. Najkrócej mówiąc, zawód ten powinna wykonywać osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie, kompetencje, z reguły niezależna i niemająca nic wspólnego z żadną konkretną instytucją związaną z finansami. Głównym zadaniem doradcy jest ochrona majątku klienta. Czyni to między innymi poprzez analizę jego potrzeb oraz oczekiwań i na jej podstawie dobór najkorzystniejszych produktów finansowych oferowanych przez różne instytucje, a także budowanie pewnego rodzaju strategii zapewniającej płynność finansową.

Po czym poznać dobrego doradcę finansowego?

Kontakt między klientem a doradcą finansowym powinien opierać się przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu i wypracowaniu wspólnej wizji finansowej. Profesjonalista rozpocznie świadczenie swoich usług od szczegółowego wywiadu, podczas którego zapyta klienta o jego oczekiwania dotyczące zainwestowania zgromadzonego przez niego kapitału, a także wyobrażenia odnośnie do bliższej i dalszej przyszłości. Chodzi o opracowanie spójnego planu na wiele lat. Często przybiera on postać dokumentu, podpisanego przez obie strony. Realizacja tych założeń w praktyce polega na tym, że doradca finansowy co jakiś czas sprawdza, czy wszystko idzie tak, jak zostało przyjęte, ewentualnie, wspólnie z klientem, koryguje niektóre ustalenia lub też sugeruje mu inny ruch zakupowy. Nigdy natomiast nie powinno dojść do sytuacji, że doradca wskaże klientowi, z oferty której konkretnie instytucji ma skorzystać.

Doradca kredytowy a finansowy 

Niezależny doradca na żadnym z etapów nie pełni roli pośrednika czy też osoby decyzyjnej. Jego zadanie sprowadza się jedynie do sugerowania pewnych rozwiązań, zbieżnych ze wspomnianym wcześniej planem finansowym. Wykonaniem woli jego klienta zajmują się inni specjaliści, związani już z właściwymi instytucjami, tacy jak doradca kredytowy czy inwestycyjny. Pojęcia te są często mylone. W porównaniu do doradców kredytowych, doradca finansowy może jedynie wskazać klientowi możliwość założenia lokaty, zaciągnięcia kredytu lub wzięcia pożyczki, a jeśli zajdzie taka potrzeba, powinien przestrzec przed nieodpowiedzialnymi decyzjami, które mogą wpędzić klienta w kłopoty, takimi jak na przykład złe oszacowanie możliwości finansowych względem wielkości zadłużenia oraz uświadomić mu konsekwencje, jakie ze sobą niosą (na przykład sytuacja, gdy nie spłacamy chwilówki) Niezależny doradca finansowy powinien zaproponować klientowi, jak najlepszą ofertę z oczekiwanych produktów finansowych. Powinien on doradzić w wyborze tak, aby konsument spełniał wymagania i oczekiwania instytucji finansowej i mógł bez problemu zaciągnąć np. najlepiej dopasowaną pożyczkę do jego możliwości i potrzeb. Doradca finansowy może jedynie zasugerować najlepszą ofertę. Po poradę możemy udać się do doradcy, jeżeli chcemy np. zaciągnąć pożyczkę, kredyt hipotetyczny, czy samochodowy.

Doradca = sprzedawca usług?

Doradcy finansowi w istocie powinni więc pełnić rolę anioła stróża dorobku naszego życia.

Tyle w teorii. Polskie prawo nie wymaga bowiem od nich zdobycia jakichś szczególnych uprawnień czy licencji, a co za tym idzie, doradcą może mianować się każdy. Firmy świadczące usługi w zakresie doradctwa finansowego rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu. Różnice między doradcą inwestycyjnym (aby zajmować się tą dziedziną niezbędne są odpowiednie uprawnienia), kredytowym, ubezpieczeniowym, a właśnie finansowym nieustannie się zacierają. W wielu przypadkach doradcami finansowymi nazywają siebie sprzedawcy usług finansowych związani między innymi z bankami.

System prowizyjny

Broker finansowy to stosunkowo młody zawód w Polsce. Pierwszą firmą, która rozpoczęła swoją działalność już w 2000 roku, w sferze doradztwa finansowego był Expander. Najlepsze zarobki w zawodzie brokera finansowego kształtowały się w latach 2006 do 2007. Wynagrodzenie doradców wynosiło wówczas około 10 tysięcy złotych. Choć nie będzie to łatwe, spróbujmy odpowiedzieć na tytułowe pytanie: ile obecnie i na czym zarabiają doradcy finansowi? O tym, ile inkasują najlepsi ludzie w środowisku krążą legendy. Sami zainteresowani wielokrotnie burzą powielane w eterze mity na temat swojego honorarium. Jaka jest prawda? Niestety, coraz częściej dochodzi do sytuacji, że doradcami finansowymi nazywają siebie osoby, które pracują dla jakichś konkretnych instytucji finansowych lub firmy z nimi związanej i czerpią z tego korzyści. Ich zarobki opierają się więc na prowizji od sprzedaży danego produktu finansowego. Bank, ubezpieczyciel czy broker, z którego oferty skorzystaliśmy, za każdy kupiony przez nas produkt (może to być ubezpieczenie, kredyt konsumencki czy hipoteczny, fundusz inwestycyjny) odprowadza naszemu doradcy określoną procentowo prowizję. Co ciekawe, nawet w przypadku, gdybyśmy nie skorzystali z pomocy doradcy finansowego, w kosztach każdego produktu oferowanego przez instytucje finansowe zawarte jest honorarium dla niego. Nie bez znaczenia jest to, czy doradca działa na własny rachunek czy pracuje dla którejś z firm.

Realne zarobki

Biorąc pod uwagę fakt, że doradca finansowy uczestniczy w procesie decyzyjnym, związanym z wieloma, czasem wymagającymi większych lub mniejszych nakładów pieniężnych inwestycjami czy też z zaciąganiem zobowiązań, jego miesięczne wynagrodzenie jest „ruchome”. Wszystko zależy od tego, do ilu zakupów czy kroków finansowych uda mu się w danym okresie przekonać swoich klientów. Jednym z najkorzystniejszych ruchów jest naturalnie zaciąganie przez nich kredytów. Przy kwotach rzędu kilkuset tysięcy złotych do portfela doradcy – w zależności od banku, w którym jego klient bierze kredyt – może wpaść nawet kilkanaście tysięcy. Kwota rośnie w przypadku, gdy doradca skusi kredytobiorcę jeszcze innymi punktami z oferty danej instytucji, takimi jak dodatkowe ubezpieczenie, założenie konta, lokaty czy nabycie jednostek funduszu inwestycyjnego. Prowizje dla doradców np. przy kredytach hipotecznych oscylują w granicach 0,5-4,3 procent, przy czym należy pamiętać, że doradca pracujący dla firmy zainkasuje z tego około jeden procent.

Większość doradców finansowych zarabia obecnie od 3 930 PLN do 7 440 PLN brutto, a mediana zarobków to 5 270 PLN. Zarobki doradcy, jak już wspomnieliśmy, nie są stałe, więc ta kwota jednego miesiąca może być znacznie niższa, a drugiego – znacznie wyższa.

Dylemat doradcy

Jak więc widzimy, świat finansów pełen jest pułapek i nieścisłości. W erze, gdy każdy może zostać doradcą finansowym, w wielu przypadkach o przeróżnych powiązaniach z bankami, trzeba dwa razy zastanowić się, czy tego typu wsparcie jest nam potrzebne. Co bowiem w sytuacji, gdy doradca w istocie jest dogadany z bankiem czy inną instytucją, wie doskonale jaką prowizję za dany produkt otrzyma, a mimo to – wedle zasad swojej profesji – musi zasugerować klientowi najlepsze dla niego, a nie dla siebie, rowiązanie? Stanie oczywiście przed sporym dylematem: czy dać zarobić klientowi czy sobie? Niestety praktyka pokazuje, że nie ma tutaj złotego środka. Na końcu każdej finansowej drogi powinien stać zysk. Jeśli już skorzystamy z usług doradcy, najważniejszy jest zdrowy rozsądek, słuchanie jego porad, ale jednocześnie świadomość, że to my powinniśmy podjąć ostateczną decyzję o wyborze danego produktu.

Oceń ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.