Pozyczka-ratalna.pl

Faktoring dla firm szansa dla nowej firmy

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od stażu na rynku, poszukuje dobrego sposobu na utrzymanie płynności finansowej. Do wyboru jest kilka form finansowania działalności firmy. Trzeba jednak pomyśleć również nad tym, jak uniknąć przerw w przelewach ze strony kontrahentów. Jednym z najlepszych narzędzi do osiągnięcia tego celu jest faktoring dla firm. 

Spis treści:

Faktoring – co to takiego?

W pierwszej kolejności, zanim nastąpi szczegółowe omówienie zagadnienia, należy dokładnie wyjaśnić, jakie jest jego znaczenie. Możliwe, że niektóre osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie, np. przechodząc z etatu na fakturę, i nie zetknęły się z nim do tej pory. Właśnie dlatego należy pośpieszyć z odpowiedzią na wszelkie niewiadome. Przede wszystkim w procesie faktoringu biorą udział dwie strony transakcji. Pierwszą z nich jest faktor. Wykupuje on wszystkie nieprzeterminowane i udokumentowane fakturami VAT rachunki faktoranta, które nie zostały do tej pory uregulowane przez jego kontrahentów.

Przykładowo firma spedycyjna wykonała serię przewozów, wystawiono już na nie rachunki, ale te nie zostały jeszcze zapłacone przez zleceniodawcę. Trzeba jednak sprawnie pozyskać pieniądze. Taka usługa przydaje się szczególnie wtedy, gdy pomiędzy stronami transakcji ustalono odroczony termin płatności. Wynikłe z niego opóźnienia mogą nieraz źle wpłynąć na płynność finansową, szczególnie nowej na rynku i nierozwiniętej, firmy.

Faktoring dla firm

Omawiana tu forma odzyskiwania należności służy temu, by takich zaległości uniknąć. Jak to działa? Faktoring dla firm sprawia, że należności kontrahentów wobec instytucji są regulowane natychmiast, choćby częściowo. To swoista, obarczona ryzykiem zaliczka, której ciężar bierze na siebie faktor, czyli bank. Tym samym zapewnia swojemu faktorantowi (na przykład początkującej firmie) płynność finansową.

Duża instytucja finansowa domaga się w naszym imieniu spłaty długów. Jest o wiele skuteczniejsza w odzyskiwaniu pieniędzy i ułatwia zadanie przedsiębiorcy, ale żąda opłat za usługę. Te niejednokrotnie są bardzo drogie. Dodajmy, że na rynku istnieje kilka rodzajów faktoringu, które zostaną opisane w kolejnych akapitach niniejszego tekstu.

Czym charakteryzuje się faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny (nazywany również odwróconym) często postrzegany jest jako interesująca alternatywa dla kredytu firmowego. Ma on wszystkie zalety charakterystyczne dla faktoringu, czyli przede wszystkim bezpieczeństwo, jednak w tym przypadku jest ono jeszcze wzmocnione. W jaki sposób? Faktor bierze na siebie odpowiedzialność za wszystkie płatności swojego partnera czy też podopiecznego, którym w tym przypadku jest rozwijające się przedsiębiorstwo.

Bank odpowiada zatem za to, że wszyscy kontrahenci zapłacą należne rachunki. Pozwala również na uzyskanie dodatkowych, ciekawych form regulowania płatności, dodatkowo przesuniętych w czasie. Może pozwolić sobie na to, by dłużnik zwlekał z zapłatą należności wobec niego, ale początkująca firma ma pewność, że otrzyma pieniądze na czas. Jak widać, faktoring odwrotny daje pełne bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorcy, czym z kolei wyróżnia się faktoring z regresem często nazywany niewłaściwym lub niepełnym?

Faktoring z regresem

Faktoring niepełny ma kilka różnych zalet. W jego ramach faktor, czyli bank ma tę samą kontrolę nad płatnościami. Ponadto tak samo ogranicza ryzyko dotyczące tego, że nie uda się ściągnąć pieniędzy należnych przedsiębiorcy. Faktorant jest tym samym wolny od zmartwień dotyczących nieuregulowanych faktur ze strony kontrahentów, ale odpowiedzialność faktora jest w tym przypadku mniejsza. Warto jednak wpierw wyjaśnić, czym jest regres – to roszczenie zwrotne.

W faktoringu niepełnym faktor nie bierze na siebie odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność klienta lub jego bankructwo. Zatem jeśli wykonano usługę, a faktor wypłacił pieniądze swojemu podopiecznemu, to problemem faktoranta jest niewypłacalność lub bankructwo jego klienta. Tym samym faktorant, a nie firma, która zbankrutowała, staje się dłużnikiem faktora.

Umowa faktoringu

Omawiany tu sposób ściągania należności jest wygodną formą uzyskania bezpieczeństwa finansowego, ale jest bardzo drogi. Nie każda firma może sobie na niego pozwolić. Najczęściej z możliwości tej korzystają duże firmy mające stałych kontrahentów i handlujące towarami szybko zbywalnymi.

Jak wygląda umowa takiej współpracy? Przede wszystkim jest ona dwustronna i regulują ją przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu spółek handlowych. Co ważne, może mieć postać pojedynczego zlecenia lub linii faktoringowej. To faktor decyduje, które wierzytelności wykupuje z pewnych względów. Może to być również podyktowane tym, jak została skonstruowana umowa pomiędzy faktorantem a jego klientem. Można bowiem określić, by faktor wykupił te porozumienia handlowe między stronami, których termin płatności zakończy się już niebawem.

Wyznacznikiem może być również wartość danej umowy. Ma ona zazwyczaj dwie części – ogólną i szczegółową. Pierwsza wskazuje strony faktoringu i jego zakres, a druga prawa i obowiązki faktora. Faktoring dla firm jest interesującym rozwiązaniem dla niektórych spośród nowo powstałych przedsiębiorstw (choć inne mogą też chcieć wybrać chwilówki dla firm). Ich właściciele, decydując się na ten sposób uzyskiwania zapłaty za wykonane usługi, zyskują płynność w uzyskiwaniu dochodów i spokój w zarządzaniu pieniędzmi. To chyba najważniejsze, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.