Debet na koncie. Jak to działa?
Na rynku usług finansowych jest wiele rozwiązań ułatwiających pozyskanie dodatkowych pieniędzy. Wśród nich z pewnością wyróżniają się rozmaite karty kredytowe. Nie oznacza to, że tylko one pozwalają na wydawanie pieniędzy, których fizycznie nie mamy do dyspozycji. Możemy skorzystać również z możliwości, które daje debet na koncie. Na czym polega jego działanie i na jakich zasadach możliwe jest korzystanie z niego?
Spis treści:
Debet – dobre rozwiązanie dla każdego
Debet jest produktem bankowym umożliwiającym uporanie się z chwilowymi problemami finansowymi. Mogą korzystać z niego zarówno nowi klienci banku, jak i ci zaufani, cieszący się opinią osób o dużej płynności finansowej. W pierwszym przypadku używany jest przez bank, by przyciągnąć nowego użytkownika, w drugim jest sposobem na uhonorowanie stałego, zaufanego klienta, który na ogół nie ma problemów z regulowaniem swoich comiesięcznych wydatków, a jego wpłaty na rzecz banku wykonywane są regularnie. Tak definiuje się debet w jednym z ujęć. Według terminologii bankowej debet ma miejsce, gdy klient wypłaca ze swojego konta więcej środków niż ma fizycznie do dyspozycji.
Wówczas osoba borykająca się z chwilowymi brakami w domowej kasie ma szansę bez utrudnień regulować swoje zobowiązania. To ciekawa alternatywa wobec kredytów i pożyczek gotówkowych. Ma przede wszystkim tę zaletę, że przyznawany jest na zdecydowanie lepszych warunkach. Wiąże się z mniejszą ilością skomplikowanych procedur i obostrzeń. Dodatkowo chęć korzystania z tego produktu zgłasza się drogą elektroniczną i nie wymaga to dużo czasu i jest banalnie proste. Warto również podkreślić, że korzystając z debetu i na czas regulując związane z nim płatności, buduje się pozytywną historię kredytową.
Debet na rachunku bankowym
Wiadomo już, że debet stworzono z myślą o klientach banku, którzy czasem potrzebują szybko dodatkowych środków. Debet jest prostą drogą do pozyskania pieniędzy, ale nie wiąże się z wygórowanymi kosztami, jak ma to miejsce w przypadku pożyczki gotówkowej lub kredytu. Ponadto spisując umowę, której przedmiotem jest konto z debetem, możemy korzystać z niego tyle razy, ile będziemy potrzebować. Warto jeszcze podkreślić, że debet zwiększa się z każdym przychodem pojawiającym się na rachunku bankowym. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo zobowiązanie pomniejszane jest w sposób automatyczny, gdy otrzymamy jakąkolwiek wpłatę na konto.
Koszty debetu
Pisaliśmy już o tym, że debet na rachunku bankowym jest bardziej przystępny niż chwilówka online czy kredyt. Nie oznacza to, że jest to usługa nieodpłatna. Pamiętajmy, że korzystając z niego, dysponujemy środkami, których fizycznie nie posiadamy. To jednoznacznie pokazuje, że stosujemy pomoc ze strony banku, za którą należy zapłacić. Jakie koszty musimy ponieść w związku z tym? Wszystkie szczegóły znajdziemy w umowie podpisanej z bankiem. Zanim jednak złożymy podpis, zastanówmy się, czy podołamy warunkom sporządzonego porozumienia. Musimy rozważyć, czy borykając się z pewnymi brakami w budżecie domowym, sprostamy kolejnemu wydatkowi, którym niewątpliwie jest debet na koncie.
Kiedy nie jesteśmy pewni, rozważmy to dokładnie, by ewentualnie nie narazić się na problemy ze spiralą zadłużenia. Gdy jednorazowy debet okazał się tak duży, że na jego załatanie ledwo wystarczyła miesięczna wypłata – lepiej nie ryzykować. Z dodatkowym obciążeniem z pewnością lepiej radzą sobie ci, których niedobory gotówki są niewielkie i występują bardzo sporadycznie. Kiedy mamy poważniejsze problemy z planowaniem wydatków – poszukajmy innej drogi do rozwiązania tego problemu.
Debet na koncie
Wiadomo, czym jest debet i jakimi regułami się rządzi. Ostatnim pytaniem, które warto zadać jest to, czy dodatkową gotówkę może otrzymać każdy klient instytucji finansowej. Odpowiedź brzmi: nie. Wszystkie banki działają zgodnie z przepisami polskiego prawa i dokładnie sprawdzają, kto zwraca się do nich o pomoc. Ma to miejsce w czasie starania się o kredyt konsumencki, hipoteczny czy nawet debet. On również jest pewnego rodzaju pożyczką. Należy cały czas mieć to na uwadze. Właśnie dlatego klient-wnioskodawca poddawany jest weryfikacji w bazach dłużników. Ten, kto ubiega się o debet, zostanie sprawdzony co najmniej w jednym biurze informacji gospodarczej (BIG InfoMonitor, BIK czy KRD).
Złą informacją jest, że w większości przypadków negatywny wpis na temat sytuacji finansowej automatycznie wyklucza osobę składającą wniosek z ubiegania się o debet. Prawdą jest, że banki dbają o swoje interesy i ufają tylko tym klientom, którzy są wiarygodnymi płatnikami. Właśnie dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o swoją dobrą historię kredytową. Dobrym pomysłem jest też wcześniejsze sprawdzenie danych zawartych w bazach. W większości przypadków wygenerowanie stosownego raportu jest bezpłatne, a daje pewność, że nasz wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie.
Debet na koncie bankowym jest ciekawym produktem. Warto skorzystać z niego spełniając odpowiednie kryteria. Jest sposobem na to, by poradzić sobie ze sporadycznie występującymi problemami finansowymi.