Pozyczka-ratalna.pl

Ile kosztuje darowizna u notariusza?

Planujesz podpisać notarialną umowę darowizny, w ramach której przekażesz nieruchomość bliskim Ci osobom? Pamiętaj, że jednakowo koszt przepisania działki, a także nieruchomości mieszkalnej na członków rodziny lub osoby trzecie w dużej mierze zależy od okoliczności, w jakich następuje podpisanie umowy darowizny. Zanim zdecydujesz się na sporządzenie umowy, koniecznie dowiedz się, ile kosztuje darowizna u notariusza oraz jaka jest aktualna taksa notarialna w Polsce.

Opłata notarialna od darowizny – o co tu chodzi?

Wszelkiego rodzaju umowy dotyczące przekazania domu, mieszkania lub nawet działki muszą zostać przekazane w ramach umowy sporządzonej przez notariusza, czyli w formie aktu notarialnego. To wiąże się często z dodatkowymi kosztami związanymi z obsługą notarialną, ale także podatkami należnymi do odprowadzenia na rzecz Urzędu Skarbowego.

Zanim zdecydujesz się na przekazanie nieruchomości lub działki drugiej osobie, koniecznie zwróć uwagę na koszty, które obejmują:

  • opłatę notarialną od darowizny, czyli koszt pracy notariusza,
  • opłatę sądową, która jest związana ze zmianą właściciela w księgach wieczystych.

Wszelkie koszty, które zostaną poniesione w ramach umowy darowizny, zostaną uwzględnione w akcie notarialnym, którego sporządzeniem zajmuje się bezpośrednio notariusz.

Taksa notarialna – ile wynosi?

Nie wiesz, jaką kwotę pobierze od Ciebie notariusz? Cennik kancelarii powinien być zgodny z tym, ile aktualnie wynosi taksa notarialna w Polsce. W poniższej tabeli znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą Ci obliczyć koszt przepisania działki lub nieruchomości z udziałem notariusza.

Wartość nieruchomości/działkiTaksa notarialna
od 60 tys. do 1 mln zł1010 zł + 0,4% nadwyżki od kwoty powyżej 60 tys. zł
od 1 mln do 2 mln zł4770 zł + 0,2% nadwyżki od kwoty powyżej 1 mln zł
powyżej 2 mln zł6770 zł + 0,25% nadwyżki od kwoty powyżej 1 mln zł (ale nie więcej niż 10 000 zł)

Jak widzisz, to ile kosztuje darowizna u notariusza, zależy przede wszystkim od tego, ile warta będzie nieruchomość lub działka przekazywana w formie darowizny. Im większa wartość, tym wyższe koszty notarialne i na odwrót.

To ważne! Podczas przekazywania nieruchomości lub działki najbliższej rodzinie nie ma obowiązku opłacenia podatku do Urzędu Skarbowego, o ile dopełniony zostanie obowiązek zgłoszenia faktu otrzymania darowizny do US. 

Opłata notarialna od darowizny – podsumowanie

Przekazując mieszkanie lub dom bliskim osobom w formie aktu notarialnego darowizny, warto wcześniej sprawdzić, ile wynosi taksa notarialna, a także jakie są dodatkowe koszty wynikające z takiej transakcji. Oprócz opłaty notarialnej od darowizny musisz liczyć się z opłatą za wpis do ksiąg wieczystych nowego właściciela – 200 zł, a także za ewentualne wydanie wypisów.

Zostaw ocenę
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.