Czym jest rolowanie pożyczki?
Zaciągnęliśmy pożyczkę ale nie mamy pieniędzy na uregulowanie zobowiązania w terminie? Zapoznaj się, jakie korzyści niesie rolowanie pożyczki.
Wyobraźmy sobie następującą sytuację: bierzemy pożyczkę, bo bardzo potrzebujemy pieniędzy i jesteśmy przekonani, że pożyczoną kwotę bez problemu oddamy w wyznaczonym terminie. Niestety, w wyniku niekorzystnego zbiegu okoliczności po drodze pojawiają się dodatkowe wydatki, z powodu który nie jesteśmy pokryć wcześniejszych zobowiązań. W pierwszym odruchu decydujemy się na kolejny kredyt, ale po chwili stwierdzamy jednak, że nie chcemy się już bardziej zadłużać. Wyjściem z takiej sytuacji jest rolowanie pożyczki.
Rolowanie pożyczki oznacza odroczenie terminu jej spłaty na kolejny okres. Firmy pożyczkowe różnią się miedzy sobą w kwestii tego, na jak długo są skłonne przedłużyć okres uregulowania długu, ale najczęściej wynosi 7, 14 lub 30 dni. Klient otrzymuje dodatkowy czas, na znalezienie środków pieniężnych, za które ureguluje dług. Z jednej strony jest to bardzo pomocna sytuacja, ponieważ nieraz zdarza się, że potrzebujemy właśnie tych kilku dni, na przykład aby otrzymać miesięczne wynagrodzenie za pracę. Z drugiej strony, przedłużenie spłaty pożyczki jest kosztowne, generuje kolejne opłaty. Poza tym dodatkowy czas na spłatę pożyczki może być po prostu złudny. Mamy kilka dni na uzyskanie środków do spłaty poprzedniego zobowiązania, ale ważne, by w celu poradzenia sobie z długiem, nie pożyczać kolejnych pieniędzy. Łatwo wtedy wpaść w spiralę zadłużenia.
Obopólne korzyści rolowania
Poza tym, że stanowi cenną alternatywę dla brania kolejnych pożyczek, rolowanie pożyczki posiada jeszcze inne zalety i to dla obu stron. Pożyczkobiorca nie musi obawiać się, że lada dzień otrzyma monit wzywający do zapłaty, a to automatycznie odsuwa w czasie groźbę ewentualnego postępowania komorniczego względem dłużnika. Pożyczkodawca z kolei pozwala na rolowanie długu tylko za cenę dodatkowych kosztów, które ponosi ich klient. Rolowanie pożyczki jest tak naprawdę inną nazwą na refinansowanie pożyczki.
Maksymalne koszty rolowania
Jeszcze do niedawna profity firm pożyczkowych wynikające z rolowania pożyczek były znacznie większe. Jednak na mocy ustawy, która weszła w życie w marcu 2016 roku, koszty rolowania nie mogą przekraczać 25% wartości pożyczki. Ustawa w istotny sposób chroni więc interesy pożyczkobiorcy. Wobec tych zmian prawnych firmy pozabankowe zaproponowały inny instrument finansowy w postaci refinansowania pożyczki. Polega ono na przekazaniu bieżącego zobowiązania danego dłużnika innemu podmiotowi pożyczkowemu pozostającemu w tej samej grupie kapitałowej, co główny pożyczkodawca. Pobierając stosowne opłaty, druga z firm bierze ma siebie kwestię uregulowania aktualnych zobowiązań, a pożyczkobiorca zyskuje nieco czasu na zwrot odpowiedniej sumy już w swoim imieniu.
Lepiej rolować niż zaciągać następny kredyt
Czy pomimo tych szczegółów rolowanie pożyczki to dobre rozwiązanie? Na pewno takie, które warto wziąć pod uwagę. Trzeba również zaznaczyć, że podobna próba wydłużenia terminu spłaty w przypadku kredytu zaciągniętego w tradycyjnym banku – czyli rolowanie kredytu – to operacja nieporównywalnie bardziej skomplikowana. Kredyt rolowany staje się na przykład kredytem o zmiennym oprocentowaniu (ustalanym w terminach kolejnych rolowań – ich okres nie może być dłuższy niż rok), a aby do niego w ogóle dopuszczono, sytuacja gospodarcza i finansowa kredytobiorcy nie mogła ulec pogorszeniu. Lepiej więc jest mieć pożyczkę i nawet zdecydować się na jej rolowanie niż być zadłużonym w banku i starać się o wydłużenie terminu spłaty naszych zobowiązań. Warto znać podane zależności i zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem. Zobacz na przykład dlaczego warto rozważyć pożyczkę pozabankową zamiast kredytu.
Trzeźwa ocena swoich potrzeb kluczem do sukcesu
A sposobem najlepszym z najlepszych będzie mądre pożyczanie pieniędzy. Zaciągajmy pożyczki z myślą o czymś, czego naprawdę w danym momencie potrzebujemy, a jednocześnie realnie obliczajmy własną zdolność kredytową: zastanówmy się wcześniej ile możemy pieniędzy każdego miesiąca możemy z łatwością odłożyć, a co wymagałoby zaciśnięcia pasa, jeśli zobowiążemy się do spłacania wyższych rat. Wówczas nie będziemy musieli się martwić o rolowanie pożyczki czy też jej refinansowanie.