Pozyczka-ratalna.pl

Kiedy komornik nie może wejść do domu? Czy może wejść bez zgody właściciela?

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który zajmuje się egzekwowaniem wyroków sądowych w postępowaniu egzekucyjnym. Jeśli mimo takiego wyroku sądowego lub tytułu wykonawczego dłużnik w dalszym ciągu nie płaci wierzycielowi, wtedy komornik ma prawo ściągnąć te środki z majątku zadłużonego. Sprawdź, czy może on wejść do domu dłużnika bez jego zgody i przeprowadzić przeszukanie mieszkania, aby znaleźć majątek, z którego zostanie pokryte zobowiązanie?

Kiedy komornik nie może wejść do domu?

W trakcie przeprowadzania czynności, komornik może stwierdzić, że aby odzyskać dług musi wejść do domu dłużnika, wykonać przeszukanie i zająć wartościowe przedmioty, które należą do dłużnika. Czy są sytuacje, kiedy nie może tego zrobić?

Komornik nie tylko nie musi zapowiadać, kiedy odwiedzi dłużnika, ale nawet może wejść do jego miejsca zamieszkania pod jego nieobecność. Nie musi to być nawet dom lub mieszkanie należące do zadłużonego. Wystarczy, że będzie to jego miejsce zamieszkania lub siedziba. Nie potrzebuje do tego dodatkowych pozwoleń, ponieważ działa na mocy postanowienia sądu. Osoby przebywające w domu lub mieszkaniu mają wręcz obowiązek wpuszczenia komornika do środka. W skrajnych przypadkach, komornik może wezwać na miejsce ślusarza, który otworzy drzwi w obecności policji. Co istotne, wszystkimi kosztami związanymi z tym procesem zostanie obciążony dłużnik. Oznacza to, że komornik może wejść do domu lub mieszkania bez zgody zadłużonego.

Przepisy prawa mówią ponadto, że „komornik może wykonywać czynności poza kancelarią komorniczą w dni robocze, w godzinach od siódmej do dwudziestej pierwszej.” Oznacza to, że można się go spodziewać od godzin porannych do wieczornych. Nie może jednak przyjść w nocy, chyba że otrzyma na to specjalne pozwolenie z sądu.

Przebieg postępowania komorniczego

Egzekucja komornicza to jeden z ostatnich etapów windykacji. Jest ona przeprowadzana przez komornika, często w asyście policji. Komornik ma obowiązek powiadomienia dłużnika, że planuje rozpoczęcie czynności egzekucyjnych. Na początek trafia do niego list polecony – jeśli nie zostanie odebrany, komornik może stawić się u dłużnika, osobiście. Następnie ustala majątek dłużnika. Dopiero w skrajnych przypadkach dochodzi do przeszukania mieszkania. 

Przeważnie komornik zajmuje wynagrodzenie dłużnika i jego konta bankowe. Może obciążyć także emeryturę i rentę. Jeśli to nie przynosi wystarczających efektów, zajmuje wartościowe ruchomości, które należą do danej osoby, a następnie wystawia je na licytację. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie rzeczy może zająć. Nie podlegają temu m.in. niezbędne urządzenia domowe, rzeczy związane z wykonywaniem pracy, niezbędne do nauki, sprzęty rehabilitacyjne, odznaczenia oraz przedmioty potrzebne do praktyk religijnych. Jeśli i to okaże się niewystarczające, komornik zajmuje nieruchomość. Następnie dochodzi do jej wyceny i licytacji.

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Szymon Machniewski
Pozostałe publikacje autora
Od 2008 roku związany z prowadzeniem biznesu. Tworzę content o tematyce finansowej, ubezpieczeń i działalności gospodarczej. Prywatnie miłośnik podróżowania i piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.