Pozyczka-ratalna.pl

BIK czy BIG – co gorzej wpływa na przyszłość?

W Polsce z roku na rok rośnie liczba zaciąganych kredytów i pożyczek. Nagła potrzeba skłania wiele osób do sięgnięcia po zewnętrzne źródło wsparcia i podjęcia zobowiązania finansowego. Niestety, często brakuje nam wiedzy o tym, jak dane działanie może wpłynąć na naszą przyszłość.

Nie każdy zna podstawowe zasady funkcjonowania banków i wie, że przed udzieleniem kredytów, podmioty z zakresu finansów weryfikują swoich klientów w odpowiednich rejestrach. To właśnie zapisane tam informacje pozwalają stwierdzić, czy dana osoba należy do grupy terminowych płatników, czy też nie jest wiarygodnym partnerem. Dużą rolę odgrywają tutaj wpisy do rejestrów BIK i BIG. Instytucje te, mogą wpływać na różne sfery naszego życia, nawet takie, jak podpisywanie zwykłej umowy na telefon stacjonarny.

Może zastanawiasz się, jaka jest różnica między BIG a BIK? Jak się okazuje to dwa odrębne podmioty, często ze sobą mylone. Warto dowiedzieć się czym się zajmują, jak działają oraz jakie skutki może przynieść negatywny wpis do nich. Nasz artykuł w prosty sposób przybliży Ci podstawowe informacje o obu rejestrach i pomoże odpowiednio spojrzeć na ich działanie.

Spis treści:

BIK – co to za skrót?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która powstała, by gromadzić dane związane ze spłatą zobowiązań bankowych i pozabankowych. Zadaniem Biura jest opracowywanie raportów, które oprócz danych klienta, zawierają informacje o jego finansach oraz o złożonych w przeszłości wnioskach kredytowych. Na ich podstawie obliczany jest tzw. scoring, czyli ocena wiarygodności danej osoby, która ma wpływ na ostateczną decyzję danej instytucji finansowej.

Kto może znaleźć się w rejestrze BIK? Mogą być to zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, czyli każdy kto korzysta z usług banków, SKOK-ów i innych firm pożyczkowych. Słowem: rejestr BIK obejmuje cały rynek kredytowy w Polsce.

Mało kto wie, że Biuro Informacji Kredytowej przechowuje zarówno negatywne, jak i pozytywne informacje. Wpisy pozytywne mówią o terminowej spłacie i sumiennym podejściu do zobowiązania finansowego. Te negatywne natomiast, informują o zaległych płatnościach i przedłużającym się braku spłaty zadłużenia. Tak więc, do bazy BIK trafimy zarówno, gdy zaciągnęliśmy kredyt i spłacamy go w terminie,  jak i wtedy, gdy mamy trudności ze spłatą zobowiązania. Istotna różnica polega na tym, czy nasz wpis będzie pozytywny, czy negatywny.

BIG – czym jest?

Pod skrótem BIG kryje się Biuro Informacji Gospodarczej, czyli kilka odrębnych instytucji, w tym m.in. Krajowy Rejestr Długów (KRD), InfoMonitor oraz Europejski Rejestr Informacji Finansowej (ERIF). Podmioty te zbierają informacje o zadłużeniach, możemy je też określić mianem łącznika między sektorem bankowym, a innymi działami. Ważne jest to, że w przeciwieństwie do BIK, informacje zawarte w BIG dotyczą także takich zaległości, jak niezapłacone rachunki, np. za telefon, gaz czy telewizję.

Mamy więc do czynienia z szerszym zakresem działania, dotyczącym wielu dziedzin naszego codziennego życia. Co ciekawe, instytucje wchodzące w skład BIG nie stanowią współpracującej ze sobą całości. Jeśli chcemy uzyskać pełną informację na temat danej osoby bądź instytucji, musimy pozyskać dane ze wszystkich dostępnych dla nas miejsc osobno.

BIK Skutki

Trzeba pamiętać, że każda wzięta pożyczka na raty, chwilówka lub zaciągnięty kredyt, niezależnie od wysokości kwoty, powodują, że nasze dane są przesyłane do Biura Informacji Kredytowej. Jak już powiedzieliśmy, informacje zawarte w tym rejestrze pozwalają ocenić naszą wiarygodność i mogą stanowić podstawę decyzji danej instytucji finansowej. Pozytywny wpis w BIK podnosi prawdopodobieństwo terminowej spłaty i sumienności, co może ułatwić nam uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w przyszłości, chyba że poszukamy specjalnej pożyczki bez BIK.

Odmiennie działa wpis negatywny, który może wywołać negatywną weryfikację. Dodatkowo może spowodować odmowę udzielenia nam kredytu na podstawie historii zawartej w BIK.

BIG Skutki

Trzeba powiedzieć otwarcie: BIG ma za zadanie dostarczać informacji i w większości przypadków, usługodawcy korzystają z tej możliwości weryfikacji. Nasza historia zawarta w Biurze Informacji Gospodarczej pozwala ustalić, czy nie zalegamy  z płatnościami. Co więcej dowiemy się również, czy jesteśmy dobrymi, terminowymi w swoich działaniach klientami, z którymi warto nawiązać współpracę.  

W praktyce posiadanie negatywnego wpisu w BIG może utrudnić nam dostęp m.in. do: kredytów, pożyczek, zakupów rozłożonych na raty, dostępu do usług telekomunikacyjnych, a także zakupu innych usług abonamentowych, takich jak telewizja i internet. Jeśli w Biurze Informacji Gospodarczej widnieje negatywna informacja dotycząca przedsiębiorcy, taka osoba może mieć trudności z zawieraniem umów z kontrahentami, uzyskaniem kredytu kupieckiego, wykorzystaniem opcji leasingu, czy wynajmem powierzchni pod biuro.

Wspomnijmy jednak, że część instytucji wchodzących w skład BIG wykorzystuje także wpisy pozytywne. Takie dane pozwalają niekiedy wynegocjować lepsze warunki umów i budują nasz pozytywny wizerunek, jako klientów sumiennych i godnych zaufania. Pozytywne wpisy pomagają budować wiarygodność w bankach i u innych dostawców usług. Co więcej, mogą znacznie ułatwić uzyskanie pozytywnej decyzji banku w procesie ubiegania się o kredyt, pożyczkę czy zakupy na raty.

Skutki wpisu do BIG lub BIK

Zarówno informacje zawarte w BIG, jak i w BIK mają wpływ na naszą historię kredytową. Również mogą mieć wpływ na reputację, jaką mamy w różnych instytucjach finansowych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z tych rejestrów może pociągnąć za sobą poważniejsze skutki. Najlepszą metodą, jaką powinniśmy stosować jest unikanie negatywnych wpisów w obu rejestrach. Wiąże się to z terminową spłatą wszystkich naszych zobowiązań oraz rozważnym podejściem do zawieranych umów. Takie działanie pozwoli nam nie martwić się historią kredytową. Z pewnością oszczędzi nam stresu i zmartwień oraz pomoże nam uzyskać pozytywną decyzję, kiedy naprawdę będziemy tego potrzebowali.

5/5 - (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Jakub Grzybowski
Pozostałe publikacje autora
Prowadzi swój biznes od 2014 roku. Bierze udział w rozwoju kilku projektów o tematyce finansowej. Analizuje, porównuje i tworzy rankingi. Prywatnie pasjonat piłki nożnej i nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź pożyczkę
mies.