Analityk kredytowy – czym zajmuje się taka osoba?
Jednym z popularnych ostatnio zawodów jest analityk kredytowy. Czym zajmuje się taka osoba? Jak można zostać analitykiem? Czy to przyszłościowa profesja? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym tekście.
Rynek finansów rozwija się w zawrotnym tempie. Zainteresowanie produktami bankowymi ze strony polskich konsumentów rośnie, a same instytucje udzielające kredytów czy pożyczek robią wszystko, aby ułatwić życie swoim klientom. Nic więc dziwnego, że podmioty z branży kredytowej wciąż poszukują specjalistów, którzy znają branżę i są głodni nowych wyzwań.
Obecny rynek praca zmienia się bardzo dynamicznie. Co rusz pojawiają się zawody, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał. Kadra pracownicza przeróżnych branż, aby utrzymać wysoki poziom swojej pracy, musi ciągle podnosić kompetencje. Dziś rozłożymy na czynniki pierwsze pracę analityka kredytowego.
Praca w sektorze bankowości
Banki co jakiś czas rekrutują do siebie specjalistów różnych dziedzin. Praca w sektorze bankowości to trudny kawałek chleba. Nieustanny stres, operowanie dużymi kwotami, podejmowanie czasem trudnych decyzji pod presją czasu. Zadania nie ułatwia korporacyjny charakter większości instytucji bankowych. Pracownicy czują na sobie odpowiedzialność za czyjś los lub przyszłość samej placówki. Dla niektórych to jednak profesja marzeń. Wielu już na studiach pragnie związać swoje zawodowe życie z bankowością. W pewnym momencie w głowie większości pojawia się jednak pytanie: który zawód wybrać?
Analityk kredytowy kto to?
Jedni lepiej czują się podczas rozmowy z klientem, doradzaniu mu, jaki produkt bankowy ma wybrać czy też zachęcaniu do skorzystania z danej oferty. Inni natomiast uwielbiają biurokrację, sterty dokumentów i chłodną kalkulację. Idealnym zawodem dla tych jest praca analityka kredytowego. To właśnie od niego zależy między innymi to, czy wnioskodawca będzie mógł zaciągnąć zobowiązanie, czy też bank odrzuci jego prośbę o wsparcie.
Analityka kredytowa – zadania
Do obowiązków analityka należy w szczególności analiza wniosku klienta indywidualnego lub przedsiębiorcy o przyznanie kredytu lub innego instrumentu finansowego. Analityk kredytowy zajmuje się także przygotowaniem wielu dokumentów związanych z udzielaniem kredytów i pożyczek, a także księgowaniem wszelkich transakcji dotyczących zobowiązań kredytobiorców. Co ciekawe, na liście jego zadań znajduje się także sprawdzanie, czy klient spłaca należność w terminie.
Analityk kredytowy zawsze w cieniu
Osoba taka, przy ocenie wniosku kredytowego, musi oczywiście kierować się nie tylko swoją wiedzą, ale także ściśle określonymi przez resort wytycznymi. Te ostatnie są dość mocno związane z sytuacją finansową wnioskującego. W grę wchodzi bowiem ocena zdolności kredytowej. Analityk nigdy nie wychodzi przed szereg, lecz stanowi część większego systemu. Można powiedzieć, że znajduje się na samym końcu układu i podejmuje ostateczną decyzję, od której nie ma odwołania. Analityk kredytowy otrzymuje określone informacje od pracownika banku, który spotkał się i rozmawiał z potencjalnych kredytobiorcą. Wie tyle, ile wyczyta w dokumentach oraz sprawdzi w licznych rejestrach, między innymi bazie dłużników takich organizacji jak BIG, BIK czy też w ogólnodostępnym systemie z którego korzystają wszystkie instytucje kredytowe – Krajowym Rejestrze Dłużników.
Kto może zostać analitykiem?
Bardziej niż wykształcenie potrzebne są pewne określone cechy charakteru. Analitykiem powinna zostać osoba, która potrafi działać pod presją czasu, myśli logicznie, ma analityczny umysł, jest uczciwa i sumienna. W pewnym sensie wybiera się na to stanowisko kogoś, kto lubi pracować w pojedynkę. Indywidualistę ze świeżym spojrzeniem na bankową rzeczywistość, a jednocześnie ze znajomością odpowiednich przepisów. Obecnie decyzje kredytowe zapadają w większości przypadków w kwadrans. Analityk musi więc zachowywać ciągłą koncentrację i nie bać się nowych wyzwań.
Jakie wykształcenie?
Czy osoba, która marzy o pracy na stanowisku analityka kredytowego musi mieć ukończone studia? Niestety tak. Konkurencja na rynku jest duża i bez dyplomu uczelni wyższej ciężko jest marzyć o dobrze płatnej i odpowiedzialnej profesji. Sporym atutem jest ukończenie rachunkowości lub ekonomii. Kierunki te zapewniają niezbędną wiedzę, a także poszerzają kompetencje potrzebne analitykowi. Prócz studiów warto ukończyć dodatkowe kursy, ciągle się doskonalić i dokształcać. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się studia podyplomowe w wąskiej specjalizacji związanej z bankowością. Przyszły analityk kredytowy powinien ponadto interesować się tymi zagadnieniami i być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w branży.
Przygotowanie do zawodu
Studia to nie wszystko, jeśli poważnie myślimy o pracy w sektorze finansowym. Istotne jest nabycie doświadczenia. Im wcześniej o nie zadbamy, tym lepiej. Banki umożliwiają studentom odbycie letnich praktyk lub stażu. Warto skorzystać z tej opcji. Kilka miesięcy spędzonych w siedzibie danej instytucji pozwoli poznać jej strukturę oraz kulisy przyszłej pracy. Już podczas stażu można ukierunkowywać się na pracę na danym stanowisku. Przede wszystkim należy być dociekliwym, nie marnować czasu i uczyć się jak najwięcej. Bardzo często to, że ktoś wyróżnia się na praktykach, skutkuje otrzymaniem propozycji pracy.
Wynagrodzenie analityka
Pensja waha się w zależności od banku i miasta. Trzeba dodać, że analitycy kredytowi nie pracują wyłącznie w instytucjach bankowych, ale także w licznych przedsiębiorstwach mniej lub bardziej związanych z tematyką finansów. Analityk analitykowi nierówny – chciałoby się powiedzieć. Wiele w tym prawdy. Zarobki są zależne w szczególności od doświadczenia, stażu pracy i przede wszystkim umiejętności danego pracownika. W dużych firmach istnieją całe zespoły, występuje pewnego rodzaju hierarchia. Wszystko to wpływa na wysokość wynagrodzenia poszczególnych analityków. W dużych przedsiębiorstwach analitycy kredytowi mogą zarobić nawet 10 000 złotych brutto. Na pensję nie narzekają zapewne także pracownicy mniejszych firm. Ogólnie rzecz ujmując, zawód ten jest w cenie, a dzięki szczególnym kompetencjom, jakie są wymagane od analityka, zarobki plasują się na wysokim poziomie.
Zawód z przyszłością?
Rynek pracy się zmienia. Umiejętności, które kiedyś były kluczowe w danym zawodzie, dziś ustępują miejsca innym. Profesja analityka kredytowego z całą pewnością ewoluuje, ale sami analitycy, dzięki uzyskanej przez lata wiedzy bardzo szybko dostosują się do nowej rzeczywistości. Mają możliwość systematycznego wspinania się po szczeblach kariery. Od małej firmy, przez bank do dużego działu w korporacji. Posiadają ponadto umiejętności, z których w każdej chwili zechcą skorzystać przedsiębiorstwa z branży pozabankowej. Wielu analityków po pewnym czasie wybiera bowiem pracę na stanowisku kontrolera finansowego czy też księgowego. Podsumowując, warto związać zawodową przyszłość z tą profesją. Jest to jeden z najlepiej rokujących kierunków w Polsce.